Svima su dobro poznate ture poput Kosmaja, Fruške Gore, Deliblatske pješčare, Holjoljskih planina ili Maljena. Ipak, ima i neobičnijih tura koje možda nisu toliko popularne, ali su vrijedne pažnje. Neke su pravljene za prave avanturiste, a neke su laganije, osmišljene za hedoniste koji vole da se na kraju napornog dana opuste uz čašu vina.
Za one koji vole aktivni odmor, izdvojili smo nekoliko neobičnih tura Srbijom.
1. Planinarska i vinska tura Fruškom Gorom
Fruška Gora, prvi srpski nacionalni park, nalazi se u Sremu, a najviši vrh je Crveni Čot (539 metara). Poznata je i po dugoj vinskoj tradiciji, pa se zato nude razni obilasci ove planine i nekog od vinskih podruma. Obično se u toj kombinaciji posjete i Sremski Karlovci, a neke ture uključuju i pješačenje od svega sat vremena na vidikovac planine.
2. Urbex
Urbex ili urbano istraživanje je novi oblik avanture koji je popularizovan posljednjih godina, mada je u Srbiji još uvijek nepoznat. Češće se spominje u bivšim državama Sovjetskog Saveza, gdje ima puno napuštenih gigantskih kompleksa i fabrika.
"Glavna aktivnost je ulazak u napuštene objekte poput fabrika, postrojenja, zgrada, bolnica, gradova, sela itd. Ljubitelji adrenalina vole ovakav tip avanture, jer je rizik od gubitka života moguć", navode iz Lude ture, zajednice koja istražuje Srbiju.
Najveći i najpopularniji Urbex na svijetu je Černobilj/Pripjat, ali nešto slično postoji i u Beogradu i Loznici.
"Loznički Černobilj", kako ga često zovu, nalazi se na prostoru nekadašnje fabrike Viskoze. Pored Loznice nekada se nalazila Hemijska industrija Viskoza Loznica, fabrika koja je svoje ime dobila po sintetičkoj tkanini koja nalikuje pamuku, a danas je na tom mjestu samo napuštena ruševina.
"Sada je mjesto koje vapi za rekonstrukcijom ili bilo kojim micanjem s nule. Dok se to ne desi, samo najluđi se upuštaju u istraživanje ovog mjesta, za koje nije dovoljan cio dan da se obiđe", navode Lude ture. "Nije fizički zahtjevna tura, ali zahtijeva viši nivo spretnosti i opreznosti pri hodanju."
Još jednu takvu turu oni vode u Beogradu. Radi se o pogonu koji je otvoren u Padinskoj skeli 1982. godine i bio je dio prve srpske šećerane "Dimitrije Tucović". "Tura je idealna za zimu i oblačno vrijeme. Ni ova tura nije fizički zahtjevna, ali treba biti spretan.
3. Planinarenje noću
Mjesec, zvijezde, vedro nebo i na kraju - izlazak sunca. Neki vole da planinare i po mraku, najčešće na Rtanj, ali i recimo na Mindžor. Za to treba ponijeti čeonu lampu i biti fizički spreman. Noćni uspon nije za svakoga.
"Poseban izazov predstavlja noćni uspon na vrh Rtnja (Šiljak 1560 m) i pogled na prelijepi zvjezdani svod, koji na ovoj planini u vedrim noćima izgleda fascinantno. Zatim posmatranje izlaska sunca u zoru s vrha, što predstavlja neprikosnoveni doživljaj za svakog posjetioca. Uspon na vrh je poseban doživljaj, jer se s njega poslije svitanja vide Boljevac, Bor, Sokobanja, Kopaonik, Jastrebac, Stara planina, Kučajske planine, a kada je vedro u ranim jutarnjim satima, mogu se vidjeti vrh Avale i Kalemegdan", navodi se na sajtu Srbija za mlade.
4. Tura iznenađenja
Udruženje Lude ture vodi na različite ture iznenađenja. "Samo sjedneš u minibus i odlaziš. Spekulišeš s ostalima gdje se to zapravo odlazi. Niko ne zna, osim vođe i vozača."
Unaprijed znaš kakva će biti težina ture i nivo spretnosti, ako je istraživačka varijanta i da li podrazumijeva kupanje. "Idemo na lokacije na kojima nismo bili do sada kao grupa, tako da svima bude jedna velika avantura i iznenađenje!"
I druge grupe, poput Avanture.rs, vode na ture iznenađenja minibusom.
5. Tura vlaška magija
Tura podrazumijeva obilazak obrednih mjesta vlaške mitologije, gdje će se obići mjesta gdje se izvode ritualni obredi Vlaha (padanje u trans i proricanje, ostavljanje briga, konstrukcija kamene kule, paganski običaji vezani za zakopavanje u zemlju, Crna svadba i slično) i pričati o mitološkim bićima s ovih prostora (Muma Paduri, Zmeu, Tartor...).
Obično se ide rutom Felješana (kod sela Debeli Lug) – Danilovo vrelo – Gaura Ursuli (prerast) – Breza (nadmorska visina: 803 metra) – pećina Kršior – kanjon Crne rijeke.
6. Planinarenje s konjima
Stolovi su planina u centralnoj Srbiji, jugozapadno od Kraljeva, omeđena sa zapadne strane rijekom Ibar, koja je odvaja od Čemerne planine i Troglava. Krda divljih konja se skoro uvijek mogu vidjeti na ovoj planini.