Neum, jedini bosanskohercegovački grad na moru, ostvario je jednu od najuspješnijih turističkih sezona do sada, uz rast broja gostiju, unapređenje infrastrukture i razvoj kongresnog turizma. Međutim, iako grad sve više postaje konkurentna destinacija na Jadranu, suočava se s nizom izazova i nedostatkom strategije koji koče njegov održivi razvoj.
Povoljnije cijene u odnosu na Hrvatsku privlače posjetitelje, ali nedostatak dugoročne strategije za održivi razvoj otežava rješavanje ključnih problema. Pored povećanih graničnih kontrola, grad se nosi s nedostatkom radne snage i ograničenim kapacitetima plaža, ali i problemom infrastrukture i neriješenih imovinskih problema napuštenih objekata na obali, što dugoročno može imati utjecaj na turizam, a naročito razvoj kongresnog turizma, za koji je Neum pokazao značajan potencijal.
Bez jasnog plana, grad će teško održati balans između privlačenja turista i očuvanja kvaliteta života lokalnog stanovništva.
Čitaj više
Hercegovina privlači sve više turista, posebno ljubitelje sportskog turizma
Sportski turizam privukao najviše gostiju u prvom tromjesečju ove godine.
15.05.2024
Odličan početak turističke sezone u Neumu, popunjenost kapaciteta od oko 70 posto
Stigli turisti iz Francuske, Poljske, Njemačke i skandinavskih zemalja.
03.05.2024
Pelješki most smanjio pritisak na granični prijelaz Neum, broj turista ne opada
Most se pokazao kao ključna prometna veza.
26.07.2023
Neum nadmašuje očekivanja: Turistički kapaciteti puni, cijene porasle za 15 posto
Od ove godine povećan broj gostiju iz Republike Hrvatske.
22.07.2023
Sve veći broj stranih turista
Mato Matuško, predsjednik Turističke zajednice općine Neum u razgovoru za Bloomberg Adriju objašnjava kako se turizam u Neumu značajno razvija posljednjih godina zahvaljujući ugodnoj klimi, čistom moru, raznovrsnom smještaju i bogatoj ponudi ugostiteljskih objekata. Neumsko ljeto obiluje kulturnim, zabavnim i rekreativnim sadržajima, što privlači sve veći broj domaćih i stranih gostiju.
Neum ima povoljan geografski položaj, u blizini je turističkih destinacija kao što su Vjetrenica, Mostar, Međugorje i Dubrovnik, što dodatno doprinosi atraktivnosti ovog grada.
Jedini bh. grad s izlazom na more ove godine ostvario je odlične rezultate, približavajući se turističkim brojkama iz 2019. godine. "Rezultati su dobri kako u finansijskom smislu tako i po broju dolazaka i noćenja", ističe Matuško.
Ove godine, strani turisti čine čak 40 posto ukupnog broja posjetilaca, a turisti dolaze iz različitih zemalja, uključujući Francusku, Sloveniju, Njemačku, Poljsku, Litvu, zemlje Dalekog istoka te bosanskohercegovačku dijasporu.
Razvoju turizma pomažu lokalne vlasti, hotelijeri, privatni iznajmljivači i ugostitelji, čiji se kvalitet stalno unapređuje. Također, Međunarodni aerodrom Mostar također igra važnu ulogu u turističkom razvoju cijele Hercegovine.
Kongresni turizam i cjelogodišnji događaji
Uvođenje brze ceste Stolac - Neum značajno je poboljšalo povezanost grada, što je doprinijelo povećanju turističkog prometa. Neum se u predsezoni i postsezoni afirmirao kao centar kongresnog turizma, zahvaljujući obnovljenim smještajnim kapacitetima i angažmanu turističkih radnika. Mnoge grupe koriste Neum kao bazu za izlete u obližnje turističke destinacije, dok pojedini aranžmani uključuju obilazak cijele jadranske obale. Međutim, tokom vrhunca sezone Neum postaje destinacija u kojoj gosti borave cijeli svoj odmor.
Pored ljetne sezone, grad nudi i niz manifestacija koje privlače goste tokom cijele godine. Na kraju godine organizira se Advent u Neumu, koji je postao vrlo posjećena manifestacija.
Pored Adventa, tu je još jedan značajan događaj - Neum Underwater Film Festival (NAFF), koji privlači filmaše i ljubitelje podvodnih dokumentaraca iz cijelog svijeta. Festival promoviše očuvanje podvodnog svijeta kroz umjetnost, a Neum kao jedini primorski grad u BiH predstavlja idealno mjesto za ovakav događaj.
Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma, boravila je tokom augusta u Neumu na Danima Mediterana, sajmu posvećenom poljoprivredi i turizmu, te je kazala kako s predstavnicima turističkih udruženja traži načine za unapređenje ovog grada kao destinacije.
"Dat ćemo sve od sebe da taj mediteranski adut koji Bosna i Hercegovina ima iskoristimo na najbolji mogući način. Ono što naši gosti i turisti tek treba da otkriju je neumsko zaleđe, gdje zbog klimatskih i prirodnih posebnosti uspijevaju najbolje masline, gdje nastaje najukusniji med", izjavila je tada Pozder.
Povoljnije cijene nego u Hrvatskoj
Ulazak Hrvatske u šengenski prostor donio je strožije kontrole na granicama, što, kako Matuško kaže, usporava dolazak turističkih grupa. To predstavlja ozbiljan izazov za Neum, jer to prijeti prekida suradnje s lokalnim hotelijerima.
Ipak, pozitivna je strana što uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj čini cijene u nekim dijelovima previsokim za određene posjetitelje, što pruža Neumu dodatnu konkurentsku prednost. Iako turistički djelatnici u Neumu napominju da su cijene ove godine blago porasle u odnosu na prošlu, one su i dalje znatno povoljnije u poređenju sa sličnim destinacijama u Hrvatskoj, što Neum čini atraktivnijom opcijom za turiste koji traže dobru vrijednost za novac.
"Neum je sigurno u srcu sezone 40-50 posto jeftiniji, npr. od Makarske rivijere i sličnih destinacija, da ne spominjemo Split i Dubrovnik. Što se tiče ugostiteljskog sadržaja u Neumu, sigurno je da je došlo do nekog poskupljenja, ali je moralo doći zbog poskupljenja namirnica. Opet je to dosta jeftinije u Hrvatskoj te bih se usudio reći da što je tamo u eurima, ovdje je u markama", kazao je predsjednik Udruge hotelijera općine Neum Branimir Butigan.
Postavlja se pitanje da li se grad nalazi na prekretnici - hoće li se profilirati kao jeftinija alternativa dalmatinskim odredištima ili razviti ozbiljnu strategiju za dugoročni i održivi turizam? Bez jasnog plana, postoji rizik da se oslanja isključivo na niske cijene, što može ograničiti kvalitet i održivost razvoja. S druge strane, strateški pristup bi mogao unaprijediti turističku ponudu, čime bi se pozicionirao kao atraktivna destinacija s jedinstvenim identitetom, a ne samo kao povoljnija opcija na Jadranu.
Za razliku od drugih evropskih destinacija, u Neumu nema protesta protiv turizma. Butigan ističe da lokalno stanovništvo živi od sezone koja traje dva mjeseca, dok ostatak godine dolaze turisti autobusima, bez stvaranja velikih gužvi ili opterećenja infrastrukture.
Problemi s kapacitetom plaža i radnom snagom
Još jedan izazov je nedostatak prostora na plažama zbog sve većeg broja gostiju. Postoje planovi za proširenje plaža, uređenje obalnog pojasa i izgradnju novih šetnica kako bi se unaprijedila ponuda. Također, Neum se, poput većine obalnih mjesta, suočava s problemom nedostatka parking prostora, no i za to su već predviđeni odgovarajući projekti.
Glavni izazov ove sezone bio je nedostatak kvalitetne radne snage, problem koji pogađa ne samo Neum, već i čitav turistički sektor. "Ljudi su ključ uspjeha u turizmu i u njih treba ulagati", ističe Matuško. Kako kaže, potrebna je bolja saradnja s državnim institucijama te povećanje plata i poboljšanje radnih uvjeta kako bi se sektor oporavio i unaprijedio.
Rastuća potražnja za kvalitetnom radnom snagom, posebno tokom vrhunca sezone, mogla bi podstaknuti zapošljavanje radnika iz inozemstva kako bi se održao nivo usluge i odgovorilo na rastuće potrebe tržišta. Tako je već zaposleno nekoliko stranaca, između ostalog iz Nepala. Ipak, iako je trenutno broj stranih radnika u Neumu mali u poređenju s drugim turističkim destinacijama, očekuje se njegov porast u narednim sezonama.
Kombinacija prirodnih ljepota i niskih cijena pozicionira Neum kao izuzetno važnu destinaciju za bh. turizam, ali održavanje tog statusa zahtijeva ulaganje i rješavanje postojećih problema.
Neriješeni imovinski problemi
Neriješeni imovinski problemi predstavljaju ozbiljan izazov za razvoj Neuma. Na obali su vidljivi napušteni objekti, uglavnom u vlasništvu nekadašnjih preduzeća iz perioda bivše Jugoslavije, koja su propala ili su u stečaju.
"Ti objekti se uglavnom nalaze na samoj obali, predstavljaju ruglo za grad, a neki čak i opasnost za prolaznike. Tu nam treba pomoć naše vlasti, ili da se ti objekti uklone ili obnove, bilo u turističke ili stambene svrhe", kaže Matuško.
Proces rješavanja ovih problema dodatno otežavaju administrativne prepreke, uključujući složene imovinsko-pravne odnose i dugotrajne sudske procese. S obzirom na to da je Neum jedina morska destinacija u BiH, iskorištavanje tih lokacija za nove hotele, apartmane ili turističke sadržaje moglo bi znatno unaprijediti ponudu i privući veći broj investitora i turista.