Unatoč crnim prognozama prilikom gradnje Pelješkog mosta, broj turista koji posjećuju Neum nije opao. Most se pokazao kao ključna prometna veza, otvarajući nove mogućnosti za razvoj jedinog bh. grada na moru u turističkoj sezoni.
Do 25. jula Pelješkim mostom prošlo je 2.305.537 vozila, a pritisak na granični prijelaz Neum znatno je opao, dok je Hrvatska spojena, pokazuju podaci agencije Hina.
Pema podacima Hrvatskih cesta, u špici turističke sezone most u prosjeku dnevno prijeđe 13.880 vozila. U dosadašnjem dijelu godine mostom je prošlo 984.596 vozila. Najviše vozila od puštanja mosta u promet bilo je u subotu 30. jula prošle godine, čak 19.029.
Iz Policijske uprave Dubrovačko-neretvanske županije kažu da je nakon otvaranja Pelješkog mosta promet preko graničnih prijelaza koji omeđuju neumski koridor znatno smanjen. Usporedba ukupnog prometa od 1. do 26. jula ove i prošle godine preko graničnih prijelaza Klek i Zaton Doli, pokazuje smanjenje broja putnika za 64, a vozila za 67 posto.
Iako su mnogi u Bosni i Hercegovini predviđali crne scenarije za jedini bh. grad na moru kada je otvoren Pelješki most, jer se očekivalo da će se smanjiti broj turista koji bi iz tranzita svratili u Neum, te prognoze nisu se ostvarile, a gužve u prometu su znatno manje.
"Prošle godine bilo je crnih prognoza. Smatralo se da će se Neum otvaranjem Pelješkog mosta pretvoriti u mjesto u koje će se rijetko dolaziti. S druge strane, neki su govorili da je most prednost za Neum jer će se smanjiti gužve koje su nastajale u sezoni. Zadovoljni smo efektima Pelješkog mosta jer su se otvorile neke druge mogućnosti za Neum u razvojnom pogledu", rekao je ranije načelnik Dragan Jurković.
Most je najveći hrvatski infrastrukturni projekt finansiran iz fondova Evropske unije (EU), a gradila ga je kineska kompanija China Bridge and Road Corporation. Ukupna vrijednost projekta premašuje 420 miliona eura, od čega je EU sufinansirala 357 miliona. Most je dug 2404 metra.