Hercegovina doživljava turistički bum s povećanim brojem posjetitelja, a sportski turizam postaje sve popularniji. Međutim, nedostatak radne snage predstavlja izazov za iznajmljivače i ugostitelje, koji su prisiljeni tražiti radnike iz inozemstva.
Anđelko Maslać, v. d. direktora Turističke zajednice HNK, ističe da je sportski turizam privukao najviše gostiju u prvom tromjesečju ove godine, dok ostali oblici turizma ostvaruju značajan promet tokom proljeća i jeseni. Iako konkretnih pokazatelja još nema, sistemski se radi na prikupljanju podataka kako bi se bolje razumjelo kretanje gostiju.
Iz poslovnog turističkog sektora stižu optimistični signali o predstojećoj turističkoj sezoni, očekuje se da će premašiti prošlogodišnje rezultate. Čak se očekuje da će turizam ove godine nadmašiti i pretpandemijske rezultate, što je u skladu s uspješnim trendom rasta turističkog prometa u HNK.
Čitaj više
Odličan početak turističke sezone u Neumu, popunjenost kapaciteta od oko 70 posto
Stigli turisti iz Francuske, Poljske, Njemačke i skandinavskih zemalja.
03.05.2024
Mostar nije samo Stari most: Ovo su skriveni dragulji
Mostar, bez sumnje, predstavlja jedan od dragulja na turističkoj mapi BiH.
11.03.2024
Lonely Planet uvrstio Mostar u top 10 destinacija koje treba posjetiti 2024.
Na prva tri mjesta su Nairobi, Pariz i Montreal.
01.11.2023
Zašto je Mostar najbolja destinacija za vaše oldtimere?
"Kultura oldtimera nije samo kultura vozila, to je kultura življenja"
02.05.2024
"Pored stalnog angažmana naših turističkih djelatnika na turističkom tržištu, može se reći da su sve blaže zime na Sredozemlju jedan od bitnijih razloga promjena trendova u turističkim putovanjima i ponudama na ovom području, pa se može očekivati da će buduće investicije i sadržaji u turizmu pratiti te trendove", dodaje Maslać.
Što se tiče strukture gostiju, različiti oblici turizma privlače različite skupine posjetitelja. Međugorje je i dalje hodočasničko središte koje privlači ljude iz cijelog svijeta, dok su Mostar, Neum i ostale destinacije popularne među turistima iz srednje Evrope i bližeg okruženja, ali se sve više otvaraju prema posjetiteljima iz drugih dijelova svijeta i Bliskog istoka.
"Iako živimo u nemirnom svijetu, makro turistička regija Sredozemlje je trenutno svojevrsna sigurnosna oaza potencijalnih turista, a to će se sigurno odraziti i na Hercegovinu kao mediteransku regiju. U tom smislu, a s obzirom na to da je Hercegovina već postala stvarna turistička destinacija glede atrakcija, smještajnih kapaciteta i posjećenosti, očekuje se ove sezone iznadprosječna popunjenost svih turističkih kapaciteta i snažniji ukupni turistički promet", napominje.
Nedostatak radne snage
Turistička potrošnja varira ovisno o destinaciji, ali se u prosjeku kreće između 30 i 50 eura po osobi. Nedostatak radne snage postao je ozbiljan problem u turističko-ugostiteljskom sektoru, što dovodi do zapošljavanja radnika iz drugih zemalja.
Zračna dostupnost je ključna za razvoj turističke regije, stoga su uvođenje novih avio linija i povezivanje s međunarodnim zračnim lukama važni koraci u tom smjeru. Aerodrom Mostar sve više dobiva na značaju kao važan element povezivanja Hercegovine s ostatkom svijeta.
Prema njegovim riječima, moderni turist je naviknut da ima opciju prijevoza zračnim putem na željenu destinaciju pa su hercegovačke nadležne institucije ove godine najozbiljnije pristupile povezivanju Međunarodnog aerodroma Mostar s međunarodnim zračnim lukama te na taj način dale značajan doprinos dostupnosti Hercegovine na turističkom tržištu.
"Zračna luka Mostar konačno je prepoznata kao važan i nezaobilazan segment uvezivanja, što će i godine pred nama, nadamo se, potvrditi. Zračna luka Mostar ima ogroman potencijal i vjerujemo da će konačno ispuniti očekivanja svih", navodi Maslać, pa naglašava da bi turistička politika regije Hercegovine morala snažnijim mjerama osigurati još veću ulogu zračnog prijevoza u dostupnosti Hercegovine kao turističke destinacije jer je aerodrom u Mostaru osposobljen za puno veće korištenje svoje infrastrukture.
Turistička zajednica HNK aktivno promovira regiju na svjetskim i regionalnim sajmovima turizma, koristeći različite alate, uključujući i virtualni turistički obilazak Hercegovine, kako bi privukla nove posjetitelje i promovirala bogatstvo prirodnih i kulturnih atrakcija regije.
Turisti se i dalje u Hercegovini zadržavaju prosječno dva-tri dana, a izletnici obično ostaju u prosjeku do pet sati.