Automobilska industrija je u krizi. Volkswagen bi uskoro mogao da zatvori dvije fabrike u Njemačkoj, konkurent Stellantis takođe ima problema s viškom proizvodnje. Teško je naći kompaniju koja trenutno nema problema. Pogledali smo kakve marže ostvaruju automobilske firme i izračunali - gdje je to moguće - koliki prihod ostvaruju po automobilu.
Nema velikih tajni kada je riječ o maržama. Tokom protekle četiri godine, operativna marža industrije se povećala, pokazuju podaci Bloomberg Terminala. Operativna marža ukazuje na profitabilnost prodaje. Automobilska preduzeća mogu se svrstati u tri ili četiri grupe. Neki generišu negativnu operativnu maržu, najčešće su to startupi koji još ne ostvaruju profit, ili troše previše novca na kreiranje proizvoda. Takve su, na primjer, kompanije kao što su američki Lucid i Rivian, ili švedski Polestar i kineski Nio. Lucid je imao maržu od ‒472 odsto u 2023, dok je Rivian imao maržu od ‒108 odsto.
Niže marže se kreću do šest odsto, a veće, dobre marže dostižu i do 12 odsto, gdje je većina najvećih proizvođača. Iznad 12 odsto su veoma visoke marže, koje ostvaruju samo rijetki.
Klub izvanrednih
Italijanski proizvođač Ferrari oduvijek je bio poznat po najvišim maržama. Operativna marža je premašila 27 odsto u 2023. Brend prodaje sve skuplje modele, za koje se bori sve više kupaca. Prodaja je bila rekordna sa 13.663 jedinice, ali i dalje mala u poređenju s drugim proizvođačima. Marža nastavlja da raste, približavajući se 30 odsto u prva dva kvartala.
Lamborghini je takođe u klubu veoma visokih marži. Italijanski brend, koji je u prošlosti nekoliko puta završio u stečaju, odlično posluje pod okriljem njemačkog koncerna. Audijev godišnji izvještaj otkriva osnovne poslovne podatke. Povrat na prodaju povećan je za 1,3 procentna poena na 27,2 procenta poena u 2023. Prihodi su iznosili 2,66 milijardi evra, a operativni profit 723 miliona evra. U društvu izuzetno visokih marži nalaze se još dva brenda njemačkog koncerna: Bentley i Porsche, koji ostvaruju prinos na prodaju od 20,1 i 18,6 odsto.
Škoda s većom maržom od Volkswagena
Kakve marže ostvaruje najveći evropski proizvođač automobila koji je u krizi? U Volkswagenu se profitabilnost prodaje računa na nekoliko nivoa. Operativna marža na nivou grupe pala je sa 8,1 na sedam procenata u 2023. Za osnovne brendove, to jeste Volkswagen, Škodu, Seat/Cupru i grupu Volkswagenovih komercijalnih vozila, porasla je sa 3,6 na 5,3 odsto. Najniža je kod marke putničkih vozila Volkswagen, gdje iznosi 3,8 odsto. U prvoj polovini 2024. operativna marža je pala na 2,3 odsto. Program komercijalnih vozila ostvario je prinos od 7,9 odsto u 2023. Seat i Cupra ostvarili su povrat od prodaje od pet odsto u 2023. godini, koji je porastao na 5,2 odsto u prvoj polovini godine.
Škoda je najbolje prošla - možda iznenađujuće, ostvarivši operativnu maržu od 6,6 odsto u 2023. godini, koja je porasla na 8,4 u 2024, prema najnovijim objavljenim poslovnim podacima. Niža marža Volkswagena može se pripisati troškovima razvoja, koje u najvećoj mjeri snosi marka Volkswagen, a od plodova toga imaju koristi svi brendovi u koncernu. Ovo se posebno odnosi na brendove Škoda, Cupra i Seat. Prestižni brendovi takođe imaju koristi od dijeljenja komponenti i tehnologija. S razvojem "volkswagen touarega", na primjer, koristi su imali i Audi, Porsche, Bentley i Lamborghini.
Volkswagenov brend Progressive, koji združuje Audi, Bentley i Lamborghini, postigao je operativnu maržu od devet odsto. Među njima, Audi ima najnižu operativnu maržu od 7,6 odsto.
BMW grupa ne otkriva zasebne podatke o marži za brendove BMW, Mini i Rolls Royce. Oni razdvajaju podatke samo između sekcije automobila i motocikala. Prva je generisala operativnu maržu od 9,8 odsto u 2023, dok je druga ostvarila operativnu maržu od 8,1 odsto.
Ferrari zarađuje najviše po automobilu
Računicu smo izveli koristeći detaljnije poslovne podatke. Podijelili smo prihod automobilskih odjeljenja s brojem isporučenih vozila. Podaci otkrivaju prosječan prihod po automobilu i njihovu prosječnu vrijednost. Uspjeli smo da izračunamo podatke samo za nekoliko brendova, gdje se o prihodima izvještava i odvojeno, po automobilskim odjeljenjima. Detaljnije informacije ne pružaju Stellantis, Toyota i Ford. Ukupan prihod ne pokazuje pravu sliku, jer uključuje prihode finansijskih odjeljenja.