Volkswagen se suočava s ozbiljnom krizom koja bi mogla imati dalekosežne posljedice za evropsku, ali i bosanskohercegovačku automobilsku industriju. Općenito, cijela automobilska industrija u Evropi je u problemima, što je i bilo očekivano s obzirom na to da evropski proizvođači uveliko zaostaju u prelasku na električna vozila. Volkswagen je najviše pogođen, a sve je dodatno pogoršano problemima u segmentu korporativnog upravljanja.
Nakon teške i kompleksne 2022. godine za automobilsku industriju u Bosni i Hercegovini, koju je obilježio pad profitabilnosti zbog visoke inflacije, prošla godina je donijela blagi oporavak. Također, industrijska proizvodnja u BiH je 2023. završila padom od 3,8 posto na godišnjem nivou, međutim, taj pad se nije osjetio u automobilskoj industriji, gdje je proizvodnja motornih vozila, prikolica i poluprikolica, koja uključuje i proizvodnju komponenti, zabilježila rast od 4,8 posto.
"Stanje u automobilskoj industriji je stabilno i prodaja ide i više nego dobro", za Bloomberg Adriju je ranije kazao Arnes Hubljar, COO Jifeng Automotive Interior BH.
Pad prodaje automobila
Međutim, evropska automobilska industrija je u vrlo izazovnoj i ozbiljnoj situaciji. I kao što se očekivalo početkom godine, rast prodaje automobila u Evropskoj uniji usporio je. Evropa sporije prelazi na električna vozila, a mnoge zemlje, među kojima su Njemačka i Švedska, ili su ukinule ili smanjile subvencije. S obzirom na to da je prodaja automobila i dalje za petinu niža od prodaje prije pandemije, proizvođači automobila, uključujući VW, Stellantis NV i Renault SA, u fabrikama ne posluju dovoljno efikasno, pokazuju podaci kompanije Just Auto.
''Izvjesno je da će ova kriza imati još veći efekt na evropski lanac opskrbe i dobavljače komponenti iz Evrope, a posebno iz BiH i regije, jer su isti znatno naslonjeni na Volkswagen i druge velike evropske proizvođače", kazao je za Bloomberg Adriju Almir Jazvin, Olympia Capital Partners.
Dodaje da "Made in Germany" više nije in, te da je pitanje koliko će biti pogođeno "Made in Europe".
Ukupna prodaja novih vozila je globalno doživjela vrhunac 2019. godine, ali industriju već godinama disruptiraju novi igrači poput Tesle, a odnedavno i kineski BYD. Iako su električna vozila (EV) daleko od mainstreama, svi proizvođači dugoročno igraju na kartu električne i održive mobilnosti.
"U tom segmentu, tradicionalni proizvođači poput Volkswagen grupe pokušavaju ustaljenim metodama lansirati i marketinški predstaviti EV. To je u naravi potpuno pogrešno jer su se norme i kultura kupaca potpuno promijenili", kaže Jazvin.
Kriza u VW nije iznenađujuća
Pojašnjava da automobili više nisu najvažniji proizvod kao u prošlom vijeku, a kupci će radije imati softverski napredno i povezano vozilo u odnosu na mehaničke i vozačke performanse.
Volkswagen je najviše pogođen u Evropi, što pokazuju i posljednje brojke i najave koje dolaze iz glavnog štaba ovog industrijskog dinosaura. Volkswagen prodaje preko dva miliona vozila manje godišnje nego na vrhuncu 2019. godine, a to smanjenje se ponavlja iz godine u godinu.
"Dakle, ova kriza nije došla iznenada, a daleko da je iznenadila bilo kojeg poznavatelja autoindustrije", ističe Jazvin.
Nadalje, pojašnjava da je sadašnja kriza u Volkswagenu kulminacija dugogodišnjeg netransparentnog korporativnog upravljanja na svim upravljačkim nivoima Volkswagena, a što je kroz prethodne godine dobilo odraz u Dieselgate aferi te odnosu s dobavljačima.
"Jedino što se promijenilo je da se sada o tome javno govori, pa čak i neredovan čitalac ima priliku čitati o razdoru između Uprave i sindikata Volkswagena", ističe Jazvin.
Volkswagen grupa svoj profit generiše kroz tri branda i to Audi, Porsche i Škoda. Svi ostali brandovi posluju negativno ili, u najboljem slučaju, neutralno.
Pročitaj više:
Zarada BMW-a pala u prvom kvartalu zbog većih troškova proizvodnje
Volvo napravio svoje posljednje dizel vozilo
Analiza BBA: Prednost Kine i tranzicioni izazovi automobilske industrije EU i SAD-a
"Nagomilane strukture donosilaca odluka, nejasno korporativno upravljanje te izostanak aktivnih investitora u Grupu su doveli i brand i grupu Volkswagen od predvodnika trendova iz 2000-ih do pratioca trendova 20 godina poslije", naglašava.
Kako kaže, stvari će postati još gore ukoliko ne dođe do nekog unapređenja. Rezovi modela se uveliko implementiraju. Dvije fabrike će biti zatvorene, ali je izvjesno da će niz drugih fabrika biti pogođeno, smanjeno ili čak spojeno.
Prošle sedmice je Volkswagen najavio da više ne isključuje zatvaranje pogona i otpuštanje radnika u Njemačkoj u okviru programa smanjenja troškova za brend. Uprava kompanije planira poništiti sporazum s predstavnicima radnika u Njemačkoj, koji je od 1994. godine garantirao zaštitu od otkaza do kraja 2029. godine.
Iz Volkswagena navode da menadžeri vjeruju kako brend treba iz temelja restrukturirati i da trenutni napori da se smanji broj radnika programima prijevremenog umirovljenja i otpremnina neće biti dovoljni da se troškovi smanje prema planu.
"U aktuelnoj se situaciji, bez brzih protumjera, čak više ne može isključiti ni zatvaranje tvornica vozila i komponenti", objavili su iz kompanije.