Bliži se kraj jedne dosta turbulentne godine kada je riječ o ekonomiji, s obzirom na procjene analitičara i u narednoj se očekuje dosta talasa i potresa. Evropska žila kucavica polako tone i sa sobom djelimično povlači Adria regiju, sigurno će biti zanimljivo pratiti kako se kriza iz Njemačke naslanja na regiju, a posebno na Bosnu i Hercegovinu. Već sada osjetimo posljedice njemačke krize kroz određene industrije, a posebno autoindustriju.
Kriza u Njemačkoj autoindustriji problem je koji se kao prema zakonu spojenih posuda prelijeva iz zemlje u zemlju, ali za razliku od srpskih, hrvatske i bh. kompanije, kako stvari stoje, nisu baš previše zabrinute.
Ipak, kako kažu, spremni su da djeluju u skladu s planovima i procjenama, te su već sada poduzeli određene korake, a nova godina donosi neizvjesnost. Kompanije svoje poslovanje danas usmjeravaju na održiva poslovanja, jačanje digitalizacije i razvoj novih tehnologija, ali paze i na optimizaciju troškova.
Hiljade radnika Volkswagena 9. decembra napustilo je radna mjesta u drugom krugu štrajka, uslijed sukoba sindikata i uprave oko drastičnih planova štednje njemačkog proizvođača automobila.
Stanje u Njemačkoj i utjecaj na domaće industrije
Osvrćući se na utjecaj na BiH, Mahmut Galijašević, potpredsjednik i CEO MAN+HUMMEL BA Tešanj, kompanije iz automobilskog sektora koja upošljava 800 radnika, što je čini jednim od najvećih njemačkih poslodavaca u BiH, za Bloomberg Adriju je podsjetio da je stanje u automobilskoj industriji EU, posebno u Njemačkoj, trenutno izazovno za sve zbog mnogobrojnih globalnih ekonomskih pritisaka, tranzicije ka električnim vozilima (EV), povećanja troškova proizvodnje i smanjenja potražnje na nekim tržištima.
Analitički tim Bloomberg Adrije kazao je kako očekuje nastavak pozitivnih trendova u Adria regiji, sa stabilnim rastom potrošnje, infrastrukturnim investicijama i boljom eksternom potražnjom. S druge strane, upozoravaju na specifičnosti regionalnih tržišta, ali i na ekonomske rizike u predstojećem razdoblju.
Treba podsjetiti i da je njemački parlament u ponedjeljak poslijepodne izglasao nepovjerenje kancelaru Olafu Scholzu, što i formalno znači pad njegove manjinske vlade i otvara put prema novim izborima u februaru. Njemački mediji javili su kako se očekuje da će Scholz sada od njemačkog predsjednika Franka-Waltera Steinmeiera zatražiti raspuštanje parlamenta.
Evropa zaostaje za svijetom, FED popušta
Kraj godine je doba podvlačenja računa i predviđanja za narednu godinu. Nakon finansijske krize 2008. godine, koja je mnogo toga promijenila u promišljanjima o ekonomiji (slabljenje povjerenja u prediktivne finansijske modele i uspon bihevioralne ekonomije), 2024. godina će na nešto drugačiji način biti označena kao ekonomski važna godina u ovom stoljeću, jer je započeo proces suočavanja s realnošću koja pokazuje da je ekonomija u Evropi (pri čemu je njemačka ekonomija metafora toga) definitivno izgubila korak sa SAD-om i Kinom.
Prognoze za 2025. godinu nisu nimalo optimistične, predviđa se rast od samo 0,8 u eurozoni, uz veliku dozu neizvjesnosti koju sa sobom nosi najava protekcionističke politike novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja bi mogla dotući evropsku autoindustriju, koja i bez toga prolazi kroz veliku krizu.
Kada je riječ o prognozama, Federalne rezerve nastavile su popuštanje kamatne stope i ona je ovog puta smanjena za 25 baznih poena, na ciljani raspon od 4,25 do 4,5 procenata. Kamatne stope smanjene su treći put zaredom, ali su zvaničnici Feda rekli da će usporiti smanjenje tokom 2025. godine, signalizirajući da bi se to moglo dogoditi samo dva puta tokom naredne godine.
"U 2025. očekujemo nastavak opreznog i postepenog popuštanja monetarne politike Feda. Do kraja godine procjenjujemo da bi referentna kamatna stopa mogla pasti na 3,75 posto, što je za 175 baznih poena niže od najviše stope ovog ciklusa monetarnog pooštravanja (5,5 posto)", kazao je Mihael Blažeković, analitičar Bloomberg Adrije.
Zabrana pušenja i slobodnog formiranja cijena
Kraj godine prate i brojne zakonske izmjene. U Federaciji Bosne i Hercegovine 13. decembra je na snagu stupio Pravilnik o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima. Ugostitelji i vlasnici objekata su imali šest mjeseci prilagodbe kako bi stvorili potrebne uslove iz novog pravilnika. Narednih šest mjeseci će biti intenziviran rad inspekcija i očekuje se da će se vidjeti rezultati na terenu. Kazne za nepoštivanje pravilnika su od 100 KM do 5.000 KM, međutim, kako stručnjaci navode, one bi mogle ići i do 10.000 KM s obzirom na to da će se sabirati.
Ono što je bitno spomenuti jeste da će Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH doživjeti izmjene, zbog propusta koji idu u korist samo duhanskoj industriji.
I način i uslovi formiranja cijena proizvoda i usluga, kontrola i praćenje cijena od nadležnih organa na tržištu Federacije BiH, kao i privremene mjere kontrole cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu, uskoro će biti regulirane novim zakonom o kontroli cijena. Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine utvrdila Nacrt zakona o kontroli cijena, te ga uputila u daljnju parlamentarnu proceduru. Nacrtom će se, između ostaloga, utvrđivati prava i obaveze nadležnih organa Federacije, kantona, grada i općine u vršenju kontrole cijena, te druga pitanja značajna za oblast cijena.
Transferne cijene i cijene struje
U narednom periodu dolazi i do poskupljenja struje. Cijena struje za domaćinstva u Republici Srpskoj (RS) od 1. januara bit će povećana u prosjeku za 7,9 posto. Sekretar Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS) Aleksandar Jegdić naveo je da će cijena električne energije za krajnje potrošače biti povećana od pet do 8,5 posto, u zavisnosti od potrošnje.
Kada se spominju cijene, neophodno je spomenuti i značaj transfernih. Transferne cijene u Bosni i Hercegovini (BiH) su cijene koje su privredna društva, koja su u sastavu holdinga, grupe ili na drugi način imaju povezane pravne osobe, dužna primjenjivati u transferu dobara i usluga, odnosno stvaranja obaveza, unutar grupe.
OFAC i dalje aktivan
Sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) su ponovo aktivne. Nove koje su objavljene obuhvataju četiri osobe i četiri kompanije iz Bosne i Hercegovine (BiH), a kao razlog stavljanja na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) navodi se da čine dio finansijske mreže predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i omogućavaju njegovoj porodici da izbjegava ranije izrečene sankcije.
Na OFAC listi od danas su Staša Košarac, koji obavlja funkciju ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kadar stranke SNSD Milorada Dodika.
Zbog povezanosti s Dodikovim sinom Igorom, sankcionirani su Mirko Dobrić i Aleksandar Dobrić te Vlatko Vukotić.
I naftna industrija Srbije (NIS) mogla bi se od 1. januara iduće godine naći pod američkim sankcijama. Na teritoriji Bosne i Hercegovine (BiH) NIS upravlja s preko 40 Gazprom i NIS Petrol benzinskih stanica, čija sudbina je upitna ako matična kompanija NIS završi pod sankcijama.
Spremni za skijanje i proslavu Nove godine
Bliže se praznici, a mnogi će ih iskoristiti kao priliku za skijanje i boravak na planinama.
Planine su zbog svoje magične privlačnosti uvijek bile izvor inspiracije za sve ljubitelje prirode i outdoor aktivnosti. Lijepe u svim godišnjim dobima, ali za ljubitelje skijanja vjerovatno su najljepše kada su prekrivene bijelim prekrivačem. Čim se zabijele prvi vrhovi, skijaši, snowboarderi i svi drugi entuzijasti, ljubitelji zimskih sportova, pripremaju svoju opremu. Kako biste uživali u skijanju, neophodno je odabrati pravu opremu.
Govoreći o sportu, ne možemo a da ne spomenemo najveće među njima. Sport u 2024. obilježila je zlatna groznica. U 2024. velika takmičenja davala su ozbiljan ekonomski impakt na organizatora, lige i klubovi obarali su poslovne rekorde, često impresionirajući lidere iz drugih sektora. Dok je svjetska ekonomija u grču, sport živi svoje najbolje doba.
Promjene koje se dešavaju najčešće su motivirane dodatnom zaradom. Broj učesnika na velikim takmičenjima se povećava, formiraju se nova, formati se mijenjaju, osvajaju se posve nova tržišta. Često je sve praćeno negodovanjem direktnih izvršilaca, čitaj sportista, ali i njihov otpor slabi s pogledom na nove i izdašnije ugovore.
Najbolje su plaćene globalne ikone poput Ronalda i Messija, oni koji svoje talente eksploatiraju u američkim profesionalnim ligama ili Saudijskoj Arabiji, fudbaleri i košarkaši. Izuzetak je španski golfer Jon Rahm. Evropa je i ovdje u krizi, jer je u top 10 prisutna samo nova superzvijezda Real Madrida Kylian Mbappé.
Za doček Nove godine u Sarajevu planirano je izdvajanje od 800.000 KM. Grad Sarajevo najavio je rekordan budžet za doček 2025. godine, uz obećanja o promociji grada i razvoju turizma.
Ipak, ekonomski stručnjaci dovode u pitanje opravdanost ovakvih troškova ističući nedostatak dokaza o povratu investicije kroz javne prihode, iako su ovakve proslave već ustaljena praksa. S obzirom na prethodne skromnije organizacije i rastuće nezadovoljstvo javnosti, postavlja se pitanje – je li ovaj novac mogao biti korisnije uložen.
Grad Sarajevo – Gradska uprava prihvatila je ponudu da dva dana zabave za Novu godinu plati 679.950 KM bez PDV-a, odnosno 795.541,50 KM s uključenim PDV-om.
Međutim, ekonomista Igor Gavran smatra da je ovakav budžet neopravdan i prevelik za planirani sadržaj.