Pravilnik o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u Federaciji Bosne i Hercegovine stupio je na snagu 13. decembra. Ugostitelji i vlasnici objekata su imali šest mjeseci prilagodbe kako bi stvorili potrebne uslove iz novog pravilnika. Narednih šest mjeseci će biti intenziviran rad inspekcija i očekuje se da će se vidjeti rezultati na terenu. Kazne za nepoštivanje pravilnika su od 100 KM do 5.000 KM, međutim, kako stručnjaci navode one bi mogle ići i do 10.000 KM s obzirom na to da će se sabirati.
Ono što je bitno spomenuti jeste da će Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH doživjeti izmjene, zbog propusta koji idu u korist samo duhanskoj industriji.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU Integracije Vedran Marčinko je, prilikom konferencije za medije povodom početka primjene Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, kazao da je upotreba tehnologije zagrijavanja duhana u prvotnom zakonskom tekstu bila zabranjena, ali je u parlamentarnoj raspravi amandmanima ona prebačena s druge strane zakona.
Dodao je da inspekcija neće odmah kažnjavati, već će davati savjete kako da se izvrše prilagodbe, a kazne će se pisati tek od juna naredne godine.
Kako je naveo, inspekcije će na početku pratiti primjenu pravilnika, a nadzor će se odnositi prvenstveno na ugostiteljske objekte poput restorana, kafića, smještajne objekte poput hotela i motela, aerodrome, ali i na zdravstvene ustanove koje se bave mentalnim zdravljem.
"U narednih šest mjeseci inspekcija će biti u mogućnosti da izda upozorenje i to samo ugostiteljskim objektima koji su u obavezi u potpunosti primijeniti zakon", rekao je Marčinko.
Slijede tehničke izmjene zakona
Podsjetio je da su u pripremi izmjene i dopune Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH.
Razlog za to je što je Federalno ministarstvo zdravstva uvidjelo propuste te će biti napravljene tehničke izmjene kako sudska praksa ne bi išla u korist duhanskoj industriji.
"Zakon i pravilnici ne nadziru zagrijavani duhan i oni su izuzeti, jer se njihova upotreba ne definira kao pušenje, već zagrijavanje", rekao je Marčinko.
Izvršna direktorica Udruženja PROI Jasmina Čerkić za Bloomberg Adriju je kazala kako je ponosna na visok stepen odgovornosti javnosti, institucija i poslovnih subjekata koji su u potpunosti implementirali zabranu konzumacije duhanskih proizvoda. Pohvalila je i poslodavce koji su zabranu pušenja proveli na radnim mjestima, za što su kaznene odredbe na snazi još od 28. maja.
Istakla je da je razvijen mehanizam prijave kršenja zakona te da postoji 70 prijava takvog tipa koje prate federalna i kantonalne inspekcije.
Amir Hadžić – Predsjednik Udruženja/Udruge hotelijera i restoratera BiH "Zakon kao takav, najviše će pogoditi ugostiteljski sektor, posebno male restorane i kafiće i oni će zasigurno osjetiti negativne ekonomskih posljedica. Velika je greška što se zakon ne odnosi na cijelu držav, nego samo na njen jedan entitet. Jer EU obavezuje BiH kao državu da uvede zabranu pušenja na javnim mjestima. Dodatno, ako mene pitati, nemam dileme da je ovo klasični rat između električne i duhanske industrije." |
Čerkić je naglasila da su inspekcije već od 13. na terenu i da se nastavlja raditi na implementaciji kampanje i provođenja zakona.
"Putem mehanizama za prijavu kršenja zakona, javnost nas informira o poslovnim subjektima koji još nisu usklađeni sa zakonskim odredbama, što omogućava nadzornim organima da prioritetno usmjere svoje aktivnosti na te objekte", kazala je Čerkić.
Podsjetila je da je PROI u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva organizirao radni sastanak s više od 100 inspektora iz različitih sektora kako bi se analizirali rezultati implementacije i identificirali izazovi.
"Kroz kontinuiranu podršku inspektorima, poslovnim subjektima i javnosti, PROI predvodi multisektorski pristup u cilju ostvarenja maksimalnih zdravstvenih i društvenih benefita ovog zakona", rekla je.
Manipulacija sistemom
Na osnovu zaključaka, planirane su tehničke dorade zakona za otklanjanje neusklađenosti nastalih u parlamentarnim procedurama. Čekrić je dodala da postoje manjkavosti u ovom zakonu i da će ga trebati popraviti u prvom redu jer još uvijek nije dokazano da su bezdimni duhanski proizvodi manje štetni o duhanski proizvoda.
"Ovo je savršen prostor za industriju da manipulira sistemom, odnosno zakonima, i da koristi razne agresivne marketinške taktike za svoje promocije", rekla je Čekrić.
Podsjećamo, novi zakon strogo zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prijevoz. Ova zabrana obuhvata duhanske i biljne proizvode za pušenje, nargile i vodene lule, dok upotreba tehnologije zagrijavanja duhana neće biti zabranjena.
Pored toga, zabranjeno je pušenje u privatnim vozilima kada je prisutna maloljetna osoba. Definiraju se izuzeci od zabrane pušenja, detaljno razrađeni u podzakonskom aktu koji propisuje uslove za određivanje prostorija za pušenje.
U Pravilniku su jasno definirana pravila provedbe, pa tako objekti do 50 kvadrata mogu do 10 posto svoje kvadrature odvojiti kao pušački prostor, s tim da u pušačkom prostoru ne može biti šank.
Vlasnik ili druga odgovorna osoba ugostiteljskog objekta (površine do 50 kvadratnih metara) moći će cijeli uslužni prostor odrediti kao prostor za pušenje, po čemu u tom prostoru mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja, uz ispunjavanje i ostalih uslova iz Pravilnika koji se odnose na uslove ventilacije.
Prostori moraju biti opremljeni adekvatnim sistemima ventilacije i filtracije zraka. U manjim objektima, gdje se služi samo piće, pušenje može biti dozvoljeno, pod uslovom da su prostori pravilno ventilirani. Treba naglasiti da prostor za pušenje ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.