Sevdalinka je upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, čime je prepoznata kao globalni simbol kulturnog naslijeđa. Ovo je zvanično potvrđeno na devetnaestoj sjednici Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog naslijeđa UNESCO-a, a koja se održava u Asunsionu u Paragvaju. Ovo je izuzetno priznanje za kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine. Sevdalinka, poznata po svojim duboko emotivnim tekstovima i melodijama, odražava bogatu povijest, raznolikost i životni stil naroda u Bosni i Hercegovini.
Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević istakla je na konferenciji za medije da je proces pripreme za upis trajao dugo te da je zahvaljujući upornom radu pomoćnice ministrice za kulturu Mirele Milićević Šečić, koja je okupila stručni tim, proces nominacije doveden do kraja.
"Danas je taj svečani trenutak da Federalno ministarstvo, koje i jeste kandidiralo sevdalinku, ima prigodu da kaže da je taj proces okončan, uvjerena sam na veliku radost svih u Bosni i Hercegovini", kazala je ministrica Sanja Vlaisavljević, prenosi Fena.
Čitaj više
Nematerijalna kulturna baština BiH nedovoljno iskorištena, a veliki je turistički potencijal
Bosna i Hercegovina na UNESCO-ovoj listi ima četiri upisana elementa nematerijalne baštine.
14.09.2024
Vjetrenica uvrštena na Listu svjetske baštine UNESCO-a
Područje bogato endemskim vrstama.
26.07.2024
Pomoćnica federalne ministrice za kulturu i sport Mirela Milićević Šečić istakla je da upisom na Svjetsku listu sevdalinka postaje dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje.
Miličević Šečić je podsjetila da je inicijativu pokrenulo Udruženje muzičkih umjetnika iz Tuzle te da su u Federalnom ministarstvu kulture i sporta obavljene opsežne pripreme izrade dokumenta.
"Prema jasno definiranim uslovima koje propisuje UNESCO, nominacijski dokument je ispunio u potpunosti pet kriterija koje je već razmatralo evaluacijsko tijelo i koji će biti potvrđeni glasanjem međuvladinog komiteta za uvrštavanje sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog naslijeđa čovječanstva", kazala je Miličević Šečić, podsjetivši i na vremensku razliku između BiH i Paragvaja.
Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak je prilikom ceremonije priznanja kazala da je upis sevdalinke na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva izuzetno priznanje za Bosnu i Hercegovinu, ali i obaveza da još predanije čuvamo i promoviramo ovo kulturno blago.
"Sevdalinka je mnogo više od pjesme – ona je univerzalni izraz ljudskih emocija, svjedok naše povijesti i identiteta, te most između različitih kultura. Njeno mjesto na svjetskoj sceni je dokaz njene univerzalne vrijednosti. Posebice zahvaljujem svim čuvarima ovog elementa, stručnjacima, umjetnicima i institucijama, koji su kroz predani rad omogućili da sevdalinka zauzme mjesto koje zaslužuje na globalnom nivou. Ovo je trenutak ponosa za sve nas, ali i prilika da kroz umjetnost, obrazovanje i turizam osnažimo njenu ulogu u svakodnevnom životu. Ministarstvo civilnih poslova BiH ostaje posvećeno provođenju UNESCO-ove konvencije i jačanju svijesti o važnosti nematerijalne kulturne baštine kao dijela našeg zajedničkog naslijeđa", rekla je Bošnjak.
Podrška akademske zajednice
Profesorica na Muzičkoj akademiji, etnomuzikologinja Tamara Karača Beljak, kazala je da je raduje što je okončan jedan veliki posao, istaknuvši značaj koji su svojom podrškom dali i sami respektabilni interpretatori sevdalinke i akademska zajednica.
Ona je navela da će ovo međunarodno priznanje potaknuti daljnji rad na promociji sevdalinke, ali i projekte očuvanja drugih brojnih kulturnih tradicijskih izričaja.
Kako je rečeno, stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta dala je akademska zajednica sudjelovanjem predstavnica dviju visokoškolskih institucija - Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru.
Najvažniji segment nominacije je podrška i saglasnost prenositelja i podržavatelja sevdalinke pokazana kroz veliki broj pisama koja su sastavni dio ove nominacije. Među njima su respektabilni interpretatori, ali i priznata imena u svijetu književnosti i umjetnosti uopće, kojima je sevdalinka vječna inspiracija.
Višegodišnji rad
Proces nominacije rezultat je višegodišnjeg rada kulturnih i obrazovnih institucija, etnomuzikologa, udruga i pojedinaca koji generacijama baštine ovaj element, a iniciran je 2017. godine od Udruge glazbenih umjetnika iz Tuzle, uz potporu Državne komisije za saradnju BiH s UNESCO-om i Ministarstva civilnih poslova.
Pripremu nominacijskog fajla koordiniralo je Federalno ministarstvo kulture i sporta. Ovaj proces uključivao je prikupljanje građe koja svjedoči o umjetničkoj i povijesnoj vrijednosti sevdalinke, prepoznate ne samo u zemlji, već i na međunarodnom nivou.
Sevdalinka se pridružila ostalim elementima iz Bosne i Hercegovine na Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva, što dodatno potvrđuje bogatstvo naše kulturne baštine. Prethodno, na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva upisan je zmijanjski vez 2014. godine, konjičko drvorezbarstvo 2017. godine, branje trave Ive na Ozrenu 2018. godine i običaj natjecanja u košenju trave na Kupresu 2020. godine.
Uzgoj konja lipicanaca upisan je na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva u okviru serijske nominacije "Tradicija uzgoja konja lipicanaca" 2022. godine. Za upis na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva trenutno je nominirana i "Nevesinjska olimpijada - tradicionalne sportske igre".