Uvest ćemo carinu od 25 posto na sve automobile koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Državama, kazao je ovo nedavno Donald Trump. Kako je tada najavio carine će na snagu stupiti 2. aprila, a SAD će ih početi naplaćivati dan kasnije. Carine će biti dodatak već postojećim nametima, izjavio je sekretar Bijele kuće Will Scharf, a administracija procjenjuje da će te mjere donijeti 100 milijardi dolara novog godišnjeg prihoda za SAD.
"Naplaćivat ćemo zemljama koje posluju u našoj zemlji, a uzimaju nam radna mjesta, bogatstvo i mnoge druge stvari koje su godinama uzimali", kazao je Trump.
Carine je opisao kao "trajnu mjeru" i istaknuo da nije zainteresiran za pregovore o bilo kakvim iznimkama. Dionice General Motorsa, Forda i Stellantisa pale su u trgovanju nakon zatvaranja berze upravo dok je Trump govorio o carinama, pri čemu je GM zabilježio pad od 4,1 posto do 17:36 po tadašnjem njujorškom vremenu.
Kako stvari sada stoje Njemačka autoindustrija najviše će biti pogođena novim carinama Donalda Trumpa na uvoz automobila u Sjedinjene Američke Države (SAD) jer tamo izvoze više vozila nego u bilo koju drugu zemlju. Porsche i Mercedes-Benz Group u opasnosti su od gubitka 3,7 milijardi dolara zbog novih američkih carina na uvezene automobile.
3. april početak primjene
Carine od 25 posto na uvoz automobila, koje stupaju na snagu 3. aprila, mogle bi smanjiti predviđenu zaradu dviju kompanija za 2026. za četvrtinu, prema analizi Bloomberg Intelligencea.
Kako bi ublažili utjecaj carina na poslovanje, Porsche i Mercedes će vjerovatno morati povećati cijene ili prebaciti proizvodnju u Sjedinjene Države.
Carine bi mogle posebno utjecati na prodaju modela s jačim motorima, poput Porscheova sportskog automobila 911 i Mercedesove limuzine S-klase, budući da imaju veće marže.
"Posljednji Trumpov potez koban je za slobodnu trgovinu temeljenu na pravilima", rekao je njemački automobilski lobi VDA pozivajući na pregovore s Washingtonom.
Osim najvećih njemačkih proizvođača automobila, carine bi mogle pogoditi proizvođače autodijelova kao što su Robert Bosch GmbH i Continental AG. Većina njemačkih proizvođača automobila ima tvornice u Americi, gdje proizvode automobile za američke kupce i za izvoz.
Samsul Said/Bloomberg
Ako Evropska unija odgovori, svaka eskalacija trgovinskog rata mogla bi dodatno oštetiti industriju koja se već bori s rastućim troškovima i smanjenom potražnjom.
Možda je najizloženiji Porsche koji se bori s nižom prodajom u Kini. Proizvođač luksuznih automobila posljednjih je 15 godina u stalnom usponu u SAD-u, koji je upravo preuzeo Kinu kao svoje tržište broj jedan u svijetu. No trgovci Porschea u SAD-u u potpunosti se oslanjaju na uvoz jer proizvođač tamo nema tvornicu.
"Carine stavljaju kompanije pod veliki pritisak, kao i globalne opskrbne lance u automobilskoj industriji", kaže Hildegard Miller, predsjednica VDA.
Ocijenila je da će Trumpov potez imati posljedice za potrošače, posebice u Sjevernoj Americi.
Carine prijete i bh. autoindustriji
Iako Bosna i Hercegovina (BiH) nije direktno uključena u glavne trgovinske razmjene SAD-a i EU, njen ekonomski sistem snažno ovisi o europskom tržištu, posebno kroz izvoz komponenti i gotovih proizvoda za europske industrije, među kojima je automobilska industrija najvažniji sektor. Sve ovo ukazuje da bi se posljedice mogle preliti i na naše kompanije.
Almir Jazvin iz Olympia Capital Partners za Bloomberg Adria kaže kako je sigurno da će autoindustrija još više usporiti te da će se suočiti s još težim odlukama od najavljenih.
Podsjeća da je u svemu ovome nekoliko bitnih otvorenih pitanja prije nego se može donijeti ozbiljniji zaključak, a jedno od nji je da li će autodijelovi biti izuzeti.
Kaže da je restrukturiranje dijela pogona u vojne izgleda možda trenutno jedini "bail out" za evropsku autoindustriju.
Sve ovo imat će i veliki uticaj na Bosnu i Hercegovinu (BiH) i domaću autoindustriju. Armin Hodžić, voditelj Grupacije automobilske industrije BiH (GAI BiH) pri Privrednoj komori Federacije BiH, nedavno je za Bloomberg Adriju kazao da uzimajući u obzir da gotovo svi svjetski automobilski brendovi imaju proizvodnju i na američkom tržištu, proizvodnja vozila i komponenti bi se povećala na lokalnom SAD tržištu, dok bi se samo one komponente koje se nikako ne proizvode u SAD-u, a proizvode u Evropi, uvozile po povećanim cijenama iz Evrope.
"Samim tim, isporuke komponenti proizvedenih u BiH za automobilske brendove Evrope bi se drastično smanjile. Prvenstveno zbog zatvaranja američkog tržišta, ali i smanjene potrebe za vozilima u Evropi", kaže on.
Dodaje da, ako bi se obim proizvodnje komponenti smanjio, to bi mogla biti šansa za korekciju cijena s obzirom na to da manje serije proizvodnje u većini slučajeva podižu jedinične cijene.
Europska unija krenula je u identificiranje ustupaka kojima je spremna učiniti administraciji Donalda Trumpa kako bi osigurala djelomično ukidanje američkih carina koje su već počele pogađati izvoz bloka i koje će se dodatno povećati nakon 2. aprila. Trenutno se radi na sporazumu, a EU očekuje da će SAD primijeniti dvoznamenkaste carine. EU očekuje kako će SAD primijeniti jedinstvenu stopu za čitavu uniju, umjesto da postavlja različite razine za svaku zemlju članicu, kažu izvori upoznati sa situacijom.
Spomenutim carinama SAD planira uvoditi stope po principu država-po-država kako bi se neutralizirale prepreke nametnute američkom izvozu. Trump je, međutim, naznačio da bi neki trgovinski partneri mogli dobiti izuzeća ili smanjenje carina. U pripremi su i druge sektorske carine, a Trump je zaprijetio nametima na drvo, poluprovodnike i farmaceutske proizvode.
Carine na automobile predstavljale bi značajno proširenje predsjednikove trgovinske borbe i vjerojatno bi pogodile neke od najvećih automobilskih marki iz zemalja poput Japana, Njemačke i Južne Koreje – sve redom ključni trgovinski partneri SAD-a. Ova mjera mogla bi ozbiljno poremetiti poslovanje sjevernoameričkih proizvođača automobila, koji ovise o snažno integriranim opskrbnim lancima između SAD-a, Meksika i Kanade.
Trump, međutim, tvrdi da će carine potaknuti rast domaće automobilske industrije i natjerati kompanije da premjeste više proizvodnje u SAD.
"Prije nego što sam izabran, gubili smo sve naše fabrike koje su se gradile u Meksiku, Kanadi i drugim zemljama. Sada su se ti projekti uglavnom zaustavili i sele se u našu zemlju", rekao je. "Mnoge će kompanije biti u izvrsnoj poziciji jer su već izgradile svoje pogone, ali su im ti pogoni preopterećeni, pa će ih moći proširiti brzo i uz male troškove. A druge će doći i graditi kod nas – već traže lokacije."
Carine za Kanadu i Meksiko prolongirane
Carine na automobile mogle bi potencijalno obuhvatiti značajan dio američkog uvoza automobila i lakih kamiona, čija je prošlogodišnja vrijednost premašila 240 milijardi dolara. Ove mjere mogle bi dodatno poskupjeti automobile za američke potrošače koji su već zabrinuti zbog inflacije, te pojačati strahovanja da bi carine mogle gurnuti ekonomiju u recesiju.
Prgnoza je i da će se povećati cijene vozila proizvedenih izvan SAD-a, ali bi i američki automobili mogli poskupjeti ako opskrbni lanci i dijelovi budu pogođeni carinama ili prekinuti zbog ovisnosti o proizvodnji u zemljama s nižim troškovima.
Bloomberg
Trump je ranije u martu uveo carine od 25 posto na uvoz iz Meksika i Kanade, ali je njihovu primjenu odgodio za mjesec dana za robu – uključujući automobile i dijelove – obuhvaćenu sjevernoameričkim trgovinskim sporazumom USMCA. Izvršni direktori triju velikih proizvođača automobila iz Detroita lobirali su za olakšice, tvrdeći da im treba više vremena za prilagodbu s obzirom na snažnu povezanost automobilske industrije diljem kontinenta.
Kako se prognozira nove carine dodatno će pojačati zabrinutost i američkih proizvođača automobila, s obzirom na to da je Trump izjavio kako im više neće odobravati dodatne odgode. Iako Trump zagovara veću domaću proizvodnju, ostvarenje tog cilja moglo bi potrajati godinama, s obzirom na vrijeme potrebno za izgradnju novih tvornica i neizvjesnost oko toga koliko je realno da mnogi dobavljači presele svoju proizvodnju.
Čelnici Forda i Stellantisa, proizvođača Jeepa, pozvali su Bijelu kuću da se fokusira na oko četiri miliona vozila koja se svake godine uvoze u SAD, a nemaju nikakav udio američkih dijelova.