Europska unija identificira ustupke koje je spremna učiniti administraciji Donalda Trumpa kako bi osigurala djelomično ukidanje američkih carina koje su već počele pogađati izvoz bloka i koje će se dodatno povećati nakon 2. aprila, piše Bloomberg.
Dužnosnicima EU-a na sastancima ove sedmice u Washingtonu rečeno je da nema načina da se izbjegnu nove carine na automobile i takozvane recipročne carine koje Trump uvodi sljedeće sedmice. Također su započele rasprave o tome kako bi na kraju trebao izgledati potencijalni sporazum o njihovom smanjenju.
To je potaknulo Europsku komisiju, koja upravlja trgovinskim pitanjima za EU, da počne raditi na "term sheetu" za potencijalni sporazum. Kako navode izvori taj dokument bi odredio područja pregovora o kaznenim trgovinskim mjerama, uključujući smanjenje vlastitih carina, uzajamna ulaganja s SAD-om, kao i ublažavanje određenih propisa i standarda.
Recipročne carine osmišljene su kao odgovor na ono što Trump smatra nepravednim nametima na američku robu, kao i na necarinske prepreke, poput domaćih propisa i načina na koji zemlje prikupljaju poreze, uključujući porez na dodanu vrijednost (PDV) u EU, digitalne poreze i regulative. EU tvrdi da je njegov PDV pravedan i nediskriminirajući porez koji se jednako primjenjuje na domaće i uvezene proizvode.
Glasnogovornik Komisije odbio je komentirati.
Bloomberg Mercury - Carine koje ekonomije nameću SAD-u naspram carina koje SAD nameće njima
Euro je nakratko izbrisao gubitke nakon izvještaja, trgujući gotovo nepromijenjeno tijekom dana na oko 1,0794 dolara. Europske obveznice blago su smanjile dobitke, pri čemu je prinos na 10-godišnje njemačke obveznice pao za tri bazna boda na 2,74 posto.
Svaki sporazum koji bi ispregovarali njegovi saradnici i dalje bi morao odobriti Trump. Ovaj "term sheet" služio bi kao osnova za Komisiju da započne razgovore sa SAD-om nakon što recipročni nameti stupe na snagu. Ove će carine vjerojatno pogoditi svu ili većinu robe iz EU koja se izvozi u SAD.
SAD još nije naznačio koju razinu carina će primijeniti na EU, ali dužnosnici EU očekuju da će se stopa kretati između 10 posto i 25 posto. Dodali su da bi svaki budući sporazum bio težak i ne bi vratio stanje na prethodnu razinu, već bi ostavio trgovinske odnose između EU i SAD-a u lošijem položaju nego što su sada.
Šef trgovačkog bloka Maroš Šefčovič i šef kabineta predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen sastali su se početkom sedmice s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnickom, američkim trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerom i direktorom Nacionalnog ekonomskog vijeća Kevinom Hassettom kako bi razgovarali o situaciji.
O razgovorima su ove sedmice obaviješteni i veleposlanici država članica EU. Pregovori sa SAD-om ostvarili su tek ograničen napredak, a EU može učiniti vrlo malo da spriječi uvođenje novih carina sljedeće sedmice, izvijestio je ranije Bloomberg.
Netarifna pitanja, poput PDV-a, digitalnih poreza te nekoliko regulativa i prehrambenih standarda EU-a, bila su ključne teme tokom razgovora u Washingtonu, budući da je Trumpova administracija usmjerila svoje napade na ono što smatra nepravednim preprekama za američke proizvode, a što, prema SAD-u, doprinosi transatlantskoj neravnoteži u korist Europe. EU je također iznio mogućnost dodatnih kupnji ukapljenog prirodnog plina i obrambene opreme.
Europski dužnosnici nastojali su naglasiti da, iako EU ima trgovinski suficit u robnoj razmjeni sa SAD-om, 27-člani blok uvozi velik broj američkih usluga – od e-trgovine i društvenih mreža do internetskih tražilica – koje su dio američke industrije Big Tech, koja se nedavno približila Trumpu i njegovom krugu savjetnika.
Bloomberg Mercury - Trgovina robom i uslugama između EU i SAD
Prema podacima Komisije, tvrtke iz EU-a i SAD-a imaju više od pet bilijuna eura (5,4 bilijuna dolara) vrijednosti međusobnih ulaganja na svojim tržištima.
Osim recipročnih carina, SAD planira dodatne namete u brojnim sektorima, uključujući metalurgiju, automobilsku industriju, farmaceutsku industriju, drvnu industriju i proizvodnju poluvodiča. Trump je ove sedmice najavio 25 posto carinu na automobile i određene auto dijelove.
Carine na preostale sektore očekuju se u budućnosti, rekli su izvori. Pregovori o tim sektorima mogli bi biti još složeniji jer je cilj SAD-a jačanje američke industrije i vraćanje proizvodnje u zemlju.
Početkom ovog mjeseca, SAD je uveo 25 posto carine na uvoz čelika i aluminija, što je potaknulo EU da predloži vlastite protumjere u obliku carina na američku robu politički osjetljive vrijednosti do 26 milijardi eura. EU se konzultira s vladama i industrijom o konačnoj listi ciljanih proizvoda, a odgovor bi trebao biti objavljen do sredine travnja, nakon glasanja država članica oko 9. aprila, rekao je jedan od izvora.
Trump je zaprijetio uvođenjem 200 posto carine na europsko vino, šampanjac i druga alkoholna pića ako EU nastavi s planiranom carinom na izvoz američkog viskija, koja bi trebala stupiti na snagu 14. aprila.
Prema ranijem izvještaju Bloomberga, alat EU-a za moguće odgovore uključuje i mjere koje nadilaze carine, poput uvođenja kvota na uvoz, suspenzije trgovinskih ustupaka te akcija u vezi s javnim nabavama, uslugama i intelektualnim vlasništvom.
Blok vjerojatno neće odmah odgovoriti na recipročna davanja jer će mu trebati vremena da procijeni točne mjere koje Trump uvodi, rekli su izvori. Ministri trgovine EU-a sastat će se 7. aprila kako bi razgovarali o američkim mjerama i mogućem odgovoru Unije.