Američki predsjednik Donald Trump pojačao je prijetnje carinama Europskoj uniji, dok je najavio razgovore s čelnicima Kanade i Meksika. Burze su pale nakon burnog vikenda u kojem su izgledi za trgovinski rat postali stvarnost.
Trump je u nedjelju navečer rekao novinarima da će u ponedjeljak ujutro odvojeno razgovarati s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom i meksičkim vodstvom, nakon što je najavio 25 posto carine za američke susjede i ključne trgovinske partnere. Carine bi trebale stupiti na snagu u utorak, osim ako ne dođe do dogovora u posljednjem trenutku.
"Ne očekujem ništa dramatično", rekao je Trump o planiranim razgovorima. "Uveli smo carine. Dug je velik i siguran sam da će ga platiti".
Ponovio je i upozorenje Europskoj uniji da će carine "definitivno biti uvedene", navodeći veliki trgovinski deficit s blokom.
"Oni ne uvoze naše automobile, ne uvoze naše poljoprivredne proizvode", rekao je Trump o EU-u. "Gotovo ništa ne uvoze, a mi uvozimo sve, milijune automobila, ogromne količine hrane i poljoprivrednih proizvoda."
Trumpove izjave ostavljaju malo prostora za optimizam oko postizanja dogovora kojim bi se izbjegao sjevernoamerički trgovinski rat koji bi se mogao proširiti globalno. Američki burzovni indeksi i azijske dionice oslabili su, meksički pezo pao je na najnižu razinu u gotovo tri godine, a kanadski dolar oslabio na najnižu razinu od 2003. Euro je također oslabio nakon Trumpovih prijetnji, dok je dolar ojačao.
Kanada i Meksiko već su najavili odmazdu ako Trump ostvari svoje prijetnje. Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum najavit će protumjere u ponedjeljak ujutro, dok je Trudeau najavio 25 posto carine na američku robu vrijednu 106 milijardi dolara. Kina, koja bi također trebala biti pogođena 10-postotnim carinama, obećala je "odgovarajuće protumjere", ali ih još nije precizirala. Zemlja se trenutno nalazi pri kraju jednotjednih praznika povodom Lunarne nove godine.
Trump je rekao da bi mogao dodatno povećati carine u slučaju protumjera.
'Izvan kontrole'
"Moraju uravnotežiti trgovinu, to je prioritet", rekao je Trump na pitanje što zemlje trebaju učiniti da bi se carine ukinule. "Moraju zaustaviti priljev ljudi u našu zemlju. Taj priljev mora stati, kao i fentanil, a to uključuje i Kinu."
Izgleda da je barem jednog velikog trgovinskog partnera - Ujedinjeno Kraljevstvo poštedio neposredne mjere, rekavši da je trgovinski odnos "izvan kontrole", ali da se "može riješiti".
"Jako se dobro slažem s britanskim premijerom Keirom Starmerom, vrlo je ljubazan", rekao je Trump, suprotstavljajući ga napadima koje je britanski čelnik nedavno trpio od milijardera i Trumpova saveznika Elona Muska.
"Dakle, UK je izvan kontrole, vidjet ćemo… Ali Europska unija je zaista izvan kontrole", rekao je Trump novinarima. "UK je izvan kontrole, ali mislim da se to može riješiti. No Europska unija… To je katastrofa."
Iako bi Starmer mogao pozdraviti Trumpov optimizam, njegove izjave dodatno kompliciraju pokušaje poboljšanja odnosa s Bruxellesom nakon Brexita. Starmer je planirao unaprijediti te odnose sudjelovanjem na samitu o obrani s europskim čelnicima u ponedjeljak.
EU je već odgovorila Glasnogovornik Europske komisije rekao je da blok od 27 zemalja trenutno nije svjestan nametanja dodatnih carina na proizvode EU-a, naglašavajući da su trgovinski i investicijski odnosi sa Sjedinjenim Državama najveći na svijetu. Korištenje carina je "bolno za sve strane", rekao je, dodajući da EU žali zbog Trumpove odluke. "EU će odlučno reagirati na svakog trgovinskog partnera koji nepravedno ili proizvoljno nametne carine na robu iz EU-a", rekao je glasnogovornik. "Mnogo je toga na kocki." Napetosti između EU-a i nove Trumpove administracije već su porasle nakon predsjednikovog prijedloga da kupi Grenland, za koji Danska inzistira da nije na prodaju. Danska premijerka Mette Frederiksen ovih je dana dobila potporu saveznika iz EU-a kako bi se oduprla Trumpu. |
'Uskoro'
Trump je već ranije prijetio carinama EU-u, uključujući i u petak, kada je rekao da će ih "apsolutno" uvesti. Europska unija je poručila da će "odlučno odgovoriti" ako se to dogodi.
Trump nije precizirao iznos ni vremenski okvir za carine na EU u svojim posljednjim izjavama. "Ne bih rekao da postoji određeni rok, ali bit će uskoro", rekao je novinarima.
Dodao je i da je zamrznuo američku pomoć Južnoj Africi, ovogodišnjem domaćinu samita G20, zbog zakona o izvlaštenju zemlje. Južnoafrički rand pao je gotovo dva posto.