Ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine okupili su se poslodavci iz više gradova kako bi izrazili nezadovoljstvo načinom na koji je povećana minimalna plata. Traže da se pronađe rješenje za smanjenje doprinosa, "jer je ovakva odluka Vlade ugrozila njihovo poslovanje".
Kako su u govorima kazali, njihov osnovni zahtjev je da minimalna plata iznosi više od 1.000 KM, ali da se doprinosi na nju smanje. Naglasili su da nije riječ o stranačkom i političkom pitanju, nego ekonomskom, te da su se okupili da spase državu. Istakli su da nisu protiv povećanja minimalnih plata, već protiv budžetskih davanja koja su ostala na istom nivou.
Čitaj više
Nikšić za BBA: Nikakve rupe u budžetu ne postoje, finansijski smo izuzetno stabilni
Buran period je iza Vlade FBiH, nekoliko odluka i zakona na kraju 2024. uzburkalo je javnost u Bosni i Hercegovini. O najvažnijim pitanjima za Bloomberg Adriju u ekskluzivnom intervjuu govorio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.
prije 8 sati
Strani investitori: Minimalna plata je korak naprijed, ali su reforme neophodne
Investitori izražavaju veliku zabrinutost zbog mogućeg pritiska na poslovanje, naročito u sektorima s nižom profitabilnošću, kao što su tekstilna industrija iii uslužne djelatnosti.
17.01.2025
Minimalac u RS: Dodik najavio različite iznose, poslodavci traže analizu
"Najvjerovatnije će ostati 900 KM za najjednostavnije poslove, za srednju školu ćemo dignuti možda na 1.000 KM, a za fakultete na 1.200 KM", rekao predsjednik RS.
16.01.2025
Minimalna plaća: Zakucavanje Vlade FBiH će svi platiti, prije ili kasnije
Vjekoslav Domljan, rektor SSST i profesor na Ekonomskom fakultetu, piše za Bloomberg Adriju o efektima povećanja minimalne plaće u Federaciji BiH.
16.01.2025
Minimalna plata ostaje 1.000 KM, Vlada najavljuje fiskalne olakšice za privredu
Najavljene izmjene Zakona o doprinosima kako bi neoporezivi dio iznosio 700 ili 800 KM.
13.01.2025
Vlada o minimalcu: Poslodavci koji povećaju platu bit će oslobođeni dodatnih doprinosa
Odluka o minimalnoj plati donesena je najviše zbog poraznog odnosa poslodavaca prema radnicima.
08.01.2025
Kao glavne zahtjeve navode hitnu suspenziju i reviziju odluke o minimalnoj plati tako da 700 KM bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. Pozvali su Parlament na odgovornost i da sankcionira djelovanje premijera. Osim toga, traže hitno zasjedanje Vlade i sankcioniranje djelovanja federalnog premijera Nermina Nikšića.
Najavljena nova okupljanja
Ako se ne realiziraju određena rješenja, najavili su i daljnja okupljanja i proteste.
Na protestima su bili prisutni uglavnom poslodavci iz cijele FBiH, ali u manjem broju radnici. Mnogi su imali zviždaljke, zastave i druge predmete kojima su pravili buku i dozivali predstavnike Vlade. Neki od njih nosili su transparente na kojima je pisalo "Đavo nek vas nosi, visoki su doprinosi", "Veća plata DA, skupi 'tuarezi' NE", "Nisam ja tajkun, tražim samo pravo na rad" i slično.
Zahtijevaju hitna rješenja, ali i sjednicu Parlamenta FBiH na kojoj će biti usvojeni zakoni koji će pomoći poslodavcima i smanjiti stopu doprinosa koja je i napravila ovaj problem.
Poslodavci će biti oslobođeni plaćanja dijela doprinosa
U isto vrijeme, u zgradi Vlade FBiH se održana je i sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća, na kojoj je doneseno nekoliko zaključaka u vezi sa minimalnom platom koji, kako su naveli, vode ka tome da budu zadovoljni i radnici i poslodavci.
"Zaključak sastanka je da članovi ESV-a podrzžvaju aktivnosti Vlade FBiH na poboljšavanju standarda radnika te smanjenju doprinosa na platu preko 1.000 KM. To podrazumijeva da smo zaključili da je minimalna plata 1.000 KM, doprinosi do 1.000 odnosno između ranije 619 i sadašnje 1.000 KM minimalne plate definisati na način refundacije dijela doprinosa do maksimalno 304 KM određenim pravnim aktom koji ce biti spremni u narednih sedam dana", rekao je predsjednik ESV-a Safudin Čengić.
Dalje je rečeno da je dogovoreno da će rastom minimalne plata biti prouzrokovan rast ostalih plata te da će rast plata do 450 KM biti oslobođeno plaćanja doprinosa. Time će poslodavci moći povećati plate i radnicima koji već imaju preko 1.000 KM, a vlada će ih svojom novom uredbom osloboditi doprinosa.
Čengić je naglasio da je neopodno pripremiti fiskalne zakone, najkasnije do 30.9.2025. godine kako bi bili usvojeni i u primjeni od 1.1.2026. godine.
Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović bio je optimističan da će se doći do optimalnog rješenja iako ne zna da li će svi biti jednako zadovoljni. On vjeruje da će Vlada FBiH uvažiti zahtjeve Udruženja poslodavaca i ESV-a.
Podsjetimo, minimalna plata za 2025. godinu je sa 619 KM podignuta na 1.000 KM.
Dok radnici ovo vide kao korak ka boljim uslovima života, poslodavci i ekonomisti upozoravaju na moguće negativne posljedice. Ono što posebno zabrinjava su ekonomske posljedice koje ne isključuju masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, smanjenje konkurentnosti domaće privrede, poskupljenja usluga i proizvoda, gubitak stranih investitora, kao i dodatan pritisak na već preopterećenu poslovnu zajednicu.
*Dopunjeno izjavama Safudina Čengića i Adnana Smailbegovića.