Na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije Bosne i Hercegovine dogovoreno je da minimalna plata u 2025. godini ostane 1.000 KM, uz najavu izmjena Zakona o doprinosima kako bi neoporezivi dio iznosio 700 ili 800 KM.
Tokom sastanka, naglašeno je da su i poslodavci i Vlada FBiH svjesni da je ključno zadržati radna mjesta, a dogovoreno je da će se u narednim mjesecima raditi na mjerama za rasterećenje privrede.
Sjednici su prisustvovali predstavnici Vlade FBiH, sindikata i poslodavaca, među kojima i premijer Nermin Nikšić. Istaknuto je da su sve strane spremne raditi na rješenju koje će prihvatiti svi, čime bi se osigurao održiv rast standarda radnika, uz očuvanje stabilnosti poslovanja.
Čitaj više
Vladine odluke i lančane reakcije u svim sektorima
Je li Vlada donijela ispravnu odluku, vidjet ćemo u narednom periodu. Ono što znamo jeste da je odluka o minimalnoj plati u Federaciji BiH od 1.000 KM završena priča.
10.01.2025
Vlada o minimalcu: Poslodavci koji povećaju platu bit će oslobođeni dodatnih doprinosa
Odluka o minimalnoj plati donesena je najviše zbog poraznog odnosa poslodavaca prema radnicima.
08.01.2025
Kako će Vlada FBiH podijeliti 'neplaniranu' milijardu od doprinosa
Vlada još uvijek nije predstavila zvanični model izračuna plata i doprinosa, ali i utroška prikupljenih sredstava, u medijima se pojavljuju razne špekulacije i pretpostavke.
08.01.2025
Rastom minimalca Vlada FBiH će prikupiti milijardu KM više od doprinosa
Odluka o povećanju minimalne plate u Federaciji BiH danima izaziva burne reakcije. Mnogi su ogorčeni na to jer Vlada FBiH nije predstavila negativne efekte ove odluke, a koji će najviše pogoditi radnike.
07.01.2025
Treba li Vlada FBiH povući odluku o minimalnoj plati?
Vlada Federacije BiH pretposljednjeg dana u 2024. godini donijela je nesvakidašnju odluku o minimalnoj plati, samim tim i posljedice mogu biti nesvakidašnje. Dugo vremena nije donesena odluka koja je izazvala veće kritike struke i esnafskih udruženja, ali i žučniju raspravu.
02.01.2025
Minimalna plata: Vlada FBiH uplaćivat će subvencije za doprinose
Vlada Federacije BiH predvidjela je program subvencioniranja iz budžeta Federacije BiH, čije usvajanje se očekuje u narednih nekoliko dana, a sve kako bi se prevazišli potencijalni problemi za obrtnike i mala preduzeća.
31.12.2024
Predsjednik ESV-a Safudin Čengić obratio se medijima nakon sastanka i naglasio da su sve delegacije iskazale želju da se pronađe najbolje rješenje."Imali smo konstruktivnu sjednicu. Sve delegacije su pokazale spremnost da se dođe do rješenja, odnosno da radnici primaju plate od minimalno 1.000 KM, a da se poslodavci oslobode određenog dijela poreza", kazao je Čengić.
Od zaključaka koji su doneseni na sastanku, kako je kazao, između ostalog, socijalni partneri prihvataju Vladinu odluku da minimalna plata bude 1.000 KM, a socijalni partneri cijene da je Vlada ovom mjerom htjela poboljšati standard radnika.
Čengić je također napomenuo da poslodavci planiraju isplaćivati minimalnu platu od 1.000 KM, te da je predloženo da oporezivi dio bude 700 KM. Međutim, naglasio je da takve izmjene ne mogu biti provedene samo uredbom ili odlukom Vlade, već je nužno donijeti izmjene Zakona o doprinosima. "Po zakonu je poslodavac dužan plaćati doprinose na minimalnu platu. Potrebno je promijeniti zakon, a ako se ne radi o porezu na minimalnu platu, potrebno je mijenjati zakon, jer je to zakonska obaveza poslodavca", kazao je Čengić.
Također je dodao da neće biti oporezivana povećanja plata iznad 1.000 KM, što je, kako je istaknuto, dobro rješenje za poboljšanje standarda zaposlenih, dok istovremeno osigurava očuvanje radnih mjesta i stabilnost poslovnih subjekata, posebice manjih firmi i obrta.
Smanjiti oporezivi dio minimalne plate na 800 KM
Naša stranka je prije sjednice pozvala Ekonomsko-socijalno vijeće da smanji oporezivi dio minimalne plate na 800 KM, uz naglasak na potrebu fiskalne reforme. Ističu da je povećanje minimalne plate na 1.000 KM samo početak, ali da će stvarna korist za radnike zavisiti od šire fiskalne reforme. Za to je neophodno smanjenje oporezivog dijela plate, što bi omogućilo pripremu za daljnje promjene.
Također ukazuju na neefikasnost trenutnog fiskalnog sistema i najavljuju pokušaj uvođenja Zakona o doprinosima u parlamentarnu proceduru. Cilj je, kako navode, stvoriti pravedniji sistem oporezivanja koji ne kažnjava radnike i poduzetnike te smanjuje sivu ekonomiju.
"Federacija BiH već godinama nosi teret neefikasnog fiskalnog sistema, koji često pogoduje onima koji imaju više, dok radnici s niskim primanjima i dalje ostaju na marginama. Trenutni porezni sistem je preopterećen, a efekti redistribucije bogatstva ne zadovoljavaju osnovne principe socijalne pravde. Fiskalna reforma je nužna kako bismo stvorili pravedniji sistem oporezivanja koji ne kažnjava radnike i poduzetnike, smanjili sivu ekonomiju i povećali transparentnost poslovanja i osigurali stabilne izvore finansiranja za socijalne i infrastrukturne projekte", naveli su.
Pored toga, podržavaju uvođenje progresivne stope poreza na dobit i oporezivanje dividendi koje nisu reinvestirane. Najavljuju i konsultacije s poslodavcima, sindikatima i zastupnicima kako bi se došlo do širokog društvenog konsenzusa za fiskalnu reformu, koja bi trebala doprinositi ekonomskom rastu i smanjivati nejednakosti.