Odluka o minimalnoj plati u Federaciji BiH od 1.000 KM je završena priča, kazao je to na konferenciji za medije premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić. Potvrdio je i to da poslodavci neće morati u budžet FBiH uplatiti dodatnih 860 miliona KM, već će taj iznos biti manji od 460 miliona KM. Od spomenutog iznosa za fond PIO će biti uplaćeno 256 miliona, za zdravstveno osiguranje 183 miliona, a oko 20-ak miliona će biti za fond solidarnosti.
Procjena je urađena na bazi podataka Federalne porezne uprave, a prema podacima o ostvarenju prihoda za prethodnu godinu.
U svom obraćanju premijer je objasnio šta je prethodilo odluci o minimalnoj plati. Kazao je da je ona prije svega donesena zbog poraznog odnosa poslodavaca prema radnicima.
Čitaj više
Kako će Vlada FBiH podijeliti 'neplaniranu' milijardu od doprinosa
Vlada još uvijek nije predstavila zvanični model izračuna plata i doprinosa, ali i utroška prikupljenih sredstava, u medijima se pojavljuju razne špekulacije i pretpostavke.
08.01.2025
Rastom minimalca Vlada FBiH će prikupiti milijardu KM više od doprinosa
Odluka o povećanju minimalne plate u Federaciji BiH danima izaziva burne reakcije. Mnogi su ogorčeni na to jer Vlada FBiH nije predstavila negativne efekte ove odluke, a koji će najviše pogoditi radnike.
07.01.2025
Treba li Vlada FBiH povući odluku o minimalnoj plati?
Vlada Federacije BiH pretposljednjeg dana u 2024. godini donijela je nesvakidašnju odluku o minimalnoj plati, samim tim i posljedice mogu biti nesvakidašnje. Dugo vremena nije donesena odluka koja je izazvala veće kritike struke i esnafskih udruženja, ali i žučniju raspravu.
02.01.2025
Minimalna plata: Vlada FBiH uplaćivat će subvencije za doprinose
Vlada Federacije BiH predvidjela je program subvencioniranja iz budžeta Federacije BiH, čije usvajanje se očekuje u narednih nekoliko dana, a sve kako bi se prevazišli potencijalni problemi za obrtnike i mala preduzeća.
31.12.2024
Zašto poslodavci nisu zadovoljni novom odlukom Vlade FBiH o minimalnoj plati
Povećanje neto plate znači i povećanje doprinosa sa 440 na 744 KM. Shodno tome, minimalna bruto plata će biti povećana sa 1.059 na 1.744 KM, što je povećanje od 685 KM.
31.12.2024
Najniža plata za 2025. u FBiH bit će 1.000 KM
Najniža plata za 2025. godinu utvrđena je u skladu sa članom 6. stav (3) Uredbe, u iznosu višem od iznosa koji bi se dobio usklađivanjem.
30.12.2024
Prvobitna razmatranja bila su da bi uredba o minimalnim primanjima bila 700 KM, a do 1.200 KM bilo bi neoporezovano, druga varijanta je bila 800 KM minimalna plata, a 400 KM neoporezovano, ali kazao je da to nije naišlo na odobravanje poslodavaca.
"Malo koja odluka je izazvala ovakvu polarizaciju, imamo priliku da čujemo glasniji dio poslodavaca i njihovih eksperata koji osporavaju ovu odluku, ali imamo i dio poslodavaca koji podržavaju ovu odluku. Imamo i poslodavce koji šute i kažu da se na njih odluka ne odnosi, jer nemaju radnike koji rade za platu ispod 1.000 KM", rekao je Nikšić.
Kazao je i da se mu se javljali radnici koji tvrde da su prisiljeni da u dogledno vrijeme izađu na proteste pred zgradu Vlade FBiH zbog ove odluke.
Kazao je i da je veliki dio poslodavaca pokazao potpuno odsustvo želje da iskoristi mogućnost neoporezive isplate više od 400 KM mjesečno za svoje radnike, odnosno za prvih šest mjeseci prema prvoj uredbi je nešto više od 2.500 KM, prema drugoj uredbi nešto više od 2.700 KM svakom radniku.
Velika zloupotreba neoporezivih naknada
Nikšić je kazao da su nakon analiza došli do podataka da su poslodavci preko isplata regresa, toplog obroka zloupotrebljavali radnike, pa čak i kroz isplatu pomoći.
"Podaci su neumoljivi, jer su prema drugoj uredbi poslodavci bili dužni prijavljivati Poreskoj upravi isplatu pomoći radnicima. Za posljednjih šest mjeseci od mogućih 1,5 milijardi pomoći, koliko su poslodavci mogli isplatiti, isplatili su 144 miliona KM, što je negdje oko 9,6 posto mogućnosti", kazao je Nikšić.
Dodao je i to da su jedini koji nisu dobili satisfakciju za inflaciju radnici. U 2023. godini ostvareno je 5,7 milijardi dobiti, od čega je oko 5,4 milijarde u privatnom sektoru. Nikšić je kazao da se u posljednje tri godine desio rast dobiti od čak 40 posto, a u isto vrijeme minimalna plata je rasla 14 posto.
Rekao je da se ovo ne odnosi na sve poslodavce, te da su ih saznanja o zloupotrebama neoprezivih naknada motivirala da donesu odluku o minimalnoj plati.
"Ova odluka će važiti do donošenja zakona o fiskalizaciji. Važno je naglasiti da neoporezivi dio nije diran, i dalje se to može isplatiti. Procjena da će ovo ugroziti navodno 100.000 radnih mjesta je paušalna. Vlada FBiH će osigurati adekvatne poticaje. Bit ćemo jako osjetljivi na situacije kada dođe do eventualnih otkaza. Pojačanim inspekcijskim nadzorom ćemo biti rigorozni na način da se radnici pošalju na biro, a da zapravo rade. Pozivam sve radnike da prijave takve zloupotrebe", kazao je Nikšić.
Objasnio je da se minimalac od 619 KM isplaćuje za 12.313 radnika, platu od 620 KM do 700 KM prima 93.999 radnika. Platu u rasponu od 700 KM do 799 KM prima 35.725 radnika, a od 800KM do 999 prima 45.653 radnika u FBiH.
Također je kazao da će poslodavci koji linearno povećaju platu radnicima biti oslobođeni plaćanja dodatnih doprinosa, što će biti regulirano uredbom.
Rekao je da će rasti i dječiji doplatak i naknada za roditelje njegovatelje, a u skladu s ovom odlukom o minimalnoj plati.
"Kritike od dijela poslodavaca možda su očekivane, ali strahovi o bankrotima i otkazima su neutemeljeni. Ova odluka je donesena i konačna je, minimalna plata u FBiH je 1.000 KM", rekao je Nikšić.
Uredba o subvencijama je spremna
Ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojin Mijatović je kazao da mala privreda nema razlog za brigu jer će subvencijama biti pokriveno oko 140.000 radnika u mikro i malim preduzećima i obrtima.
Mijatović je kazao kako će u 80 posto slučajeva biti zamrznuti doprinosi bez obzira na povećanje iznosa minimalne plate sa 619 KM na 1.000 KM.
"Sva ova panika je sadržana u pet rečenica koje je premijer pomenuo. Neko ima 75 miliona dobiti i prijavljenu platu od 650 KM", kazao je Mijatović.
Istakao je da mala privreda u Federaciji BiH nema razloga za brigu jer uredba u svakom slučaju ne tangira industriju tekstila i kože, jer je ona riješena posebnim zakonskim propisima.
"140.000 radnika u malim i srednjim preduzećima će biti obuhvaćeno subvencijama kada se usvoji budžet. Isplaćivat će se kvartalno. Pokrivamo u prvom kvartalu taj trošak", rekao je Mijatović.
Dodao je da je nova uredba o subvencijama spremna i bit će na snazi kada se usvoji budžet u ovom mjesecu.
Toni Kraljević, ministar finansija FBiH, rekao je da je cilj na prvom mjestu vratiti radnika.
Ponovio je kako ova odluka neće reflektirati linearni porast plata te da se osnovica svake godine potpisuje sa Savezom samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.
Ovom odlukom radnik se stavlja na primjerenije mjesto. "Ovdje se htjelo na primjereniji pijedestal staviti rad, radnika i radništvo. Nije ova vlada neprijatelj poslodavaca. Imam dovoljno godina da pamtim urušavanje bivše države, sjećam se i rata, ratnog profiterstva i ovladavanja društvenim dobrima u čudnim privatizacijama i negdje se u cijelom hodu zagubio radnik", rekao je Kraljević.
Po ovlasti Vlade, rukovodilac Porezne uprave Federacije BiH Admir Omerbašić rekao je kako je jako teško utvrditi kada porezni obveznici isplaćuju platu "u kovertama".
"Kao što je premijer rekao, jako je teško dobiti informacije o tome koji porezni obveznici isplaćuju platu u kovertama. Porezna uprava provodi kontinuirane inspekcijske nadzore po prijavama koje zaprimimo od pojedinih radnika", kazao je Omerbašić.
Naveo je da imaju veliku broj kontrola gdje vrše nadzor u saradnji s nadležnim tužilaštvima, gdje će vlasnici biti i krivično gonjeni zbog utaje poreza. "U okviru inspekcijskog nadzora provodimo nadzor i utvrdili smo da se evidentira promet 10 puta manji nego onaj koji se evidentirao nakon provedenih nadzora. To su sredstva koja porezni obveznici osiguravaju kako bi radnicima isplaćivali plate u kovertama", rekao je Omerbašić.