Minimalac u Republici Srpskoj (RS), odnosno iznos najniže plate za 2025. godinu, još nije definisan. Krajem prošle godine propao je pokušaj socijalnih partnera da se dogovore i sada odluku o iznosu minimalca treba da donese Vlada Republike Srpske.
Na danas najavljenoj sjednici Vlade, na dnevnom redu nema Prijedloga odluke o najnižoj plati, ali to ne znači da neće biti naknadno uvrštena tokom trajanja sjednice.
Dodik: 900 KM za najjednostavnije poslove, za ostale više
Naznake kakva bi odluka mogla da bude donesena dao je prije nekoliko dana predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Čitaj više
Minimalna plaća: Zakucavanje Vlade FBiH će svi platiti, prije ili kasnije
Vjekoslav Domljan, rektor SSST i profesor na Ekonomskom fakultetu, piše za Bloomberg Adriju o efektima povećanja minimalne plaće u Federaciji BiH.
prije 10 sati
Minimalna plata ostaje 1.000 KM, Vlada najavljuje fiskalne olakšice za privredu
Najavljene izmjene Zakona o doprinosima kako bi neoporezivi dio iznosio 700 ili 800 KM.
13.01.2025
Minimalna plata i direktne ekonomske posljedice
Ekonomisti prognoziraju rast inflacije te naglašavaju da tada plata od 1.000 KM neće biti dovoljna, kupovat će se manje proizvoda nego što se kupovalo za manji minimalac.
14.01.2025
Ko može da očekuje rast primanja poslije Nove godine: Ugostitelji, građevinci...
Prosječna neto plata u BiH za septembar 2024. iznosila je 1.382 KM. Najavljene minimalce nemaju radnici u sedam djelatnosti u FBiH i u dvije oblasti u RS.
18.11.2024
"Najvjerovatnije će ostati 900 KM za najjednostavnije poslove, za srednju školu ćemo dignuti možda na 1.000 KM, a za fakultete na 1.200 KM. Nije to još dogovoreno, vidjećemo. Pozvaćemo poslodavce, sindikat i smatrati da ta diferencijacija treba da se napravi", poručio je Dodik u intervjuu za RTRS.
Najavio je i da će RS, za razliku od Federacije BiH, ukinuti porez na iznos najniže plate.
"Za razliku od Federacije BiH mi ćemo ukinuti porez na platu za taj garantovani dio, 900 za najprostije, 1.000 za srednju školu i 1.200, to će biti neoporezivo", istakao je Dodik.
Podsjetio je da je porez na dohodak u RS osam odsto, a u FBiH deset odsto. "Mi smo u 2024. godini održali veću prosječnu platu nego što je u FBiH, zato oni sada idu u povećanje, ali to je njihov problem", kazao je Dodik.
Škrebić: Neophodna detaljna analiza
Predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić za Bloomberg Adriju kaže da nema saznanja da li će Vlada danas odlučiti o najnižoj plati, a što se tiče Dodikovog prijedloga, ističe da takav sistem određivanja najnižih plata ne postoji nigdje.
"Postoje granski kolektivni ugovori gdje se eventualno definišu pragovi, sistem sa tri stručne spreme na nivou privrede ne postoji. Ako bi došlo do uvođenja takvog sistema, s tim da je predsjednik rekao da će biti neoporezive, znači trebale bi da budu bruto neoporezive. Ako bi došlo do toga, trebalo bi prvo da se uradi detaljna analiza, jer teško je sagledati šta bi to značilo za privredu, naročito za niskoakumulativne grane, za javna preduzeća i ukupno za privredu", istakao je Škrebić.
Ako se povećanjem minimalca želi boriti protiv sive ekonomije, dodaje, i da ne bude novih opterećenja, Unija je spremna da razgovara. Ali, ako se uvode dodatna opterećenja na privredu u uslovima kada je smanjen izvoz, smanjena privredna aktivnost i broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji, to je za Uniju neprihvatljivo.
"U trenutnim uslovima ne možemo podržati povećanje bilo kojih troškova, bez dodatnog smanjenja poreskog opterećenja", poručio je Škrebić i podsjetio da je već povećana cijena električne energije za privredu za 15,5 odsto, bez mrežarine i drugih naknada.
Podsjećamo, Unija poslodavaca Republike Srpske, u prijedlozima za Program ekonomskih reformi RS za period od 2025. do 2027. godine, predložila je unapređenje pravnog okvira i donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu kojim treba urediti visinu i period utvrđivanja najniže plate u Republici Srpskoj.
Takođe, predložili su donošenje novog Zakona o platama.
"Novi Zakon o platama treba sadržavati platne razrede i stepenasti sistem određivanja plate jer se dešava da službenik iste kategorije, ali različite 'težine posla' ima istu platu. Odgovornost daje i veće šanse kako za napredovanje tako i za platu, ali i osnov za degradiranje i manja primanja", naveli su u Uniji poslodavaca.
Potpredsjednik Saveza sindikata Republike Srpske za privredu Danko Ružičić kazao je da bi najnižu platu trebalo da primaju samo NK radnici.
"Mi smo još u avgustu izašli u javnost s prijedlogom da se odredi minimalna plata za NK radnike, za srednju stručnu spremu i visoku stručnu spremu. Mislimo da će to sada biti realizovano, jer je predsjednik Republike Srpske rekao da bi takvo nešto moglo da bude urađeno", ističe Ružičić, prenijeli su mediji.
Savez sindikata RS ranije je izašao sa zahtjevom da minimalac za 2025. godinu bude 1.050 KM.