Minimalac u Bosni i Hercegovini (BiH), odnosno iznos minimalne plate ili primanja, izvjesno je, biće povećan. O iznosima se još pregovara. Za Federaciju BiH najavljeno je da od 1. januara 2025. godine radnici neće moći da primaju manje od 1.200 KM i to, trenutno, znači povećanje primanja za zaposlene u sedam djelatnosti. U Republici Srpskoj se spominje minimalac od 1.050 KM, a njega trenutno nemaju radnici u dvije oblasti.
Ko može da se nada povećanju primanja poslije Nove godine
Prosječna mjesečna neto plata u BiH za septembar 2024. godine iznosila je 1.382 KM i u odnosu na septembar prošle godine nominalno je viša za 9,3 odsto. Realno je na godišnjem nivou rasla za 8,4 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Plate manje od 1.200 KM imaju radnici u sedam djelatnosti u BiH. Upravo oni bi od Nove godine trebalo da dobiju povećanje, ali samo ako rade u firmama u FBiH, jer je Vlada tog entiteta obećala usvajanje Uredbe o obaveznim minimalnim primanjima.
Čitaj više
Minimalac u BiH – veća primanja, punija javna kasa ili udar na privredu
Minimalac u FBiH zamijenila "obavezna minimalna primanja".
14.11.2024
Minimalna plata u BiH kao model budućeg rasta
Za Bloomberg Adriju piše Saša Stevanović.
22.12.2023
RS želi novi sistem obračuna: Poslodavci iskorištavaju instituciju najniže plate
Vlada spremna da razgovara o novom dokumentu.
27.08.2024
Pad plata u finansijskom sektoru, hotelijeri i ugostitelji i dalje ispod 1.000 KM
Prosječna mjesečna neto isplaćena plata po zaposlenome u BiH za juni 2024. godine iznosila je 1.374 KM.
21.08.2024
Usvajanjem pomenute Uredbe uslijedilo bi povećanje primanja u djelatnostima pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane, građevinarstva, trgovine na veliko i malo; popravka motornih vozila i motocikala, prerađivačke industrije, umjetnosti, zabave i rekreacije. Do rasta primanja došlo bi i kod radnika u administraciji i pomoćnim uslužnim djelatnostima i kod onih koji se bave poslovanjem nekretninama.
S druge strane, u Republici Srpskoj sindikat traži minimalac od 1.050 KM, čemu se poslovna zajednica protivi. Izvjesno je da će posljednju riječ dati Vlada RS.
Trenutno 1.050 KM ne zarađuju radnici u ugostiteljstvu, odnosno djelatnostima pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane, kao ni radnici u građevinarstvu. Oni bi usvajanjem pomenutog minimalca dobili povećanje neto plate.
Minimalna plata i minimalno primanje, koje su razlike
Minimalac, odnosno iznos minimalne (najniže) plate definiše se zakonom i ona se oporezuje, dok je minimalno primanje iznos koji pored najniže plate uključuje i naknade za prevoz, topli obrok ili druge neoporezive dodatke na platu.
U ovoj godini najniža plata u Federaciji Bosne i Hercegovine je simbolično rasla (+3,8 odsto) u odnosu na prošlu godinu i iznosi 619 KM, dok je u Republici Srpskoj znatno povećana (+20 odsto) i iznosi 900 KM. Međutim, FBiH bi mogla prema iznosu minimalnih primanja radnika od Nove godine da premaši RS, sudeći prema prvim najavama.
Sindikat u RS traži da minimalac bude povećan na 1.050 KM, dok u FBiH vlast govori da od Nove godine poslodavci neće moći da isplaćuju primanja radniku manja od 1.200 KM.
Naime, Vlada FBiH je u prošli utorak utvrdila Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak, prema kojem oporezivanju ne podliježu "novčane naknade zaposleniku na ime dijela plate za radni učinak, do 200 KM mjesečno, za period do 31. 12. 2025. godine".
"Usvajanjem tog zakona stvara se pretpostavka da do kraja godine donesemo Uredbu o obaveznim minimalnim primanjima radnika. Time ćemo zaštititi 270.000 radnika koji imaju primanja manja od 1.000 KM te stvoriti pretpostavke da s toplim obrokom i drugim naknadama imaju veća primanja od onih koja bi bila u planiranom zakonu o minimalnoj plati, koji će čekati realizaciju zakona o fiskalizaciji", rekao je premijer FBiH Nermin Nikšić.
Ministar obrta, razvoja i poduzetništva u Vladi FBiH Vojin Mijatović je rekao da minimalna plata neće biti 1.000 KM, ali da treba razdvojiti platu od primanja, te da se uvodi obavezno minimalno primanje. "Nijedan poslodavac u FBiH od Nove godine neće moći isplaćivati radniku primanja manja od 1.200 KM", kazao je Mijatović.
Do ovog iznosa se dolazi ako se minimalna plata sa 619 KM poveća na oko 700 KM. Kada se na to dodaju druga primanja, kao što su naknade u vidu toplog obroka i prevoza te pomenutih, neoporezovanih 200 KM, dolazi se do iznosa koji ministar spominje.
Najviše plate u BiH isplaćene u djelatnostima finansija i osiguranja
Najviše neto plate u BiH, više od 1.600 KM, isplaćene su u sektorima finansija, osiguranja, informacija, komunikacija, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, javnoj upravi, zdravstvu, vađenju ruda i kamena i stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima.
Što se tiče rasta plata u BiH u posljednjih godinu dana, u odnosu na septembar prošle godine, najviše su rasle plate u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima (+12 odsto), zatim u prerađivačkoj industriji (+10,1 odsto) te u trgovini na veliko i malo; popravak motornih vozila i motocikala (+10,6 odsto).