Neradna nedjelja, kao jedna značajna odredba nedavno usvojenog Zakona o unutrašnjoj trgovini Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), otvara nove mogućnosti za razvoj online trgovine u našoj zemlji. Ograničenja u radu fizičkih trgovina nedjeljom usmjeravaju potrošače ka digitalnim platformama dostupnim 24/7, što povećava promet i prodaju. Online trgovci na ovaj način imaju priliku nadoknaditi gubitke iz fizičkih trgovina, dok potrošači postepeno mijenjaju navike, sve više se oslanjajući na e-commerce tržište.
Orhan Gazibegović, predsjednik eCommerce Asocijacija u Bosni i Hercegovini, za Bloomberg Adriju je kazao da ovakvo uređenje kao što je neradna nedjelja pruža marketinške mogućnosti za specijalne promocije i jačanje konkurentske prednosti trgovaca koji su već razvili kvalitetne online sisteme.
"Iako mnogi trgovci prepoznaju ove prednosti i ulažu u sopstvene eCommerce platforme, specijalne vikend promocije i druge fleksibilne modele, dio njih još uvijek nije u potpunosti iskoristio ovaj potencijal zbog nedostatka resursa ili digitalnih znanja. Ključ uspjeha leži u brzom prilagođavanju poslovnih strategija, investiranju u tehnologiju i kvalitetno korisničko iskustvo, čime trgovci osiguravaju dugoročnu konkurentsku prednost", pojašnjava Gazibegović.
Čitaj više
Neradna nedjelja nije u skladu sa zakonom, odmor radnika je drugačije definiran
Nije problem u Zakonu, već u nedosljednosti poštivanja i provođenja odredbi.
19.11.2024
Neradna nedjelja postala bitnija od zaštite radnika i njihovih prava, moguće i tužbe
Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH naišao na brojne kritike.
18.11.2024
Ananas ima ambiciozne planove u BiH: Trgovci su nas vrlo brzo prihvatili
Ananas E-commerce, platforma za internetsku trgovinu, već dva mjeseca radi u Bosni i Hercegovini.
02.10.2024
Prednosti i mane online trgovina Temu i AliExpress
Temu po načinu funkcionisanja i ponudi podsjeća na AliExpress, ali je od njega i brži i jeftiniji.
08.08.2024
E-trgovina u zamahu, do kraja godine i zakonom regulirana
Zakonom će se u potpunosti regulirati uslovi i pravila online trgovanja, ali i definirati sankcije za prekršioce.
11.07.2024
Sve više kupujemo online, ali smo i dalje nepovjerljivi prema kartičnom plaćanju
Najviše se kupuje odjeća i obuća.
22.01.2024
Internetska trgovina je u značajnom usponu i do sada nije bila regulisana u FBiH. Nije rijetkost da se ovakav način prodaje koristi kao sredstvo prevare, da je dobar dio sive ekonomije upravo na internetu i da se preko interneta prodaje i ono što se ne bi smjelo prodavati.
Zakonske regulative kao prilike
Prvi put se u Zakonu o unutrašnjoj trgovini spominje i pojam internet/online trgovina, tačnije eCommerce.
Zapravo su Zakonom o unutrašnjoj trgovini tretirani prodaja na daljinu i elektronska trgovina kao oblik prodaje na daljinu. Prodaja na daljinu je definirana kao trgovina robom na malo i pružanje usluga upotrebom sredstava za komunikaciju između fizički udaljenih lica.
Gazibegović kaže da je bitno naglasiti pojam i značenje eCommercea, tačnije internet trgovine, a to je trgovina koja se odnosi na kupoprodaju proizvoda i usluga putem interneta. To uključuje bilo koju transakciju koja se obavlja online, bilo da se radi o fizičkim proizvodima, digitalnim sadržajima ili uslugama.
"Kupci vrlo često miješaju eCommerce s internet oglasnicima. eCommerce je prodaja koja počinje i završava na internetu", kaže.
U članovima 50. i 51. novousvojenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, koji je stupio na snagu u novembru 2024. godine, definira se nekoliko osnovnih temelja za uspostavljanje legitimne online trgovine u Bosni i Hercegovini (BiH).
Zakonom se podrazumijeva nekoliko značajnih regulativa, jedna od njih je da trgovac mora biti registriran za ovu vrstu trgovine, uz osiguranje adekvatnih administrativnih prostora i skladišta, s izuzetkom "dropshipping" modela, gdje trgovac nije obavezan da posjeduje vlastiti skladišni prostor.
Zakon također, što je izuzetno važno za povećanje povjerenja kupaca, propisuje obavezu trgovaca da jasno i nedvosmisleno pruže informacije o cijenama, uključujući poreze i dodatne troškove, identitetu i registraciji trgovca naziv firme, adresa, PDV broj itd., te kontaktima za lakši pristup potrošača i inspekcija. Ugovori između trgovca i potrošača moraju jasno definirati cijene i uslove prodaje, što uključuje sve dodatne troškove.
Definirana pravila igre u online trgovini
Bitno je naglasiti da su online kupci zaštićeni i kroz odredbe zakona o zaštiti potrošača.
Gazibegović kaže da Zakon jasno definira osnovna pravila igre za sve učesnike u online trgovini.
Cilj je osigurati povjerenje potrošača, transparentnost poslovanja i usklađenost s evropskim standardima. Elektronska trgovina, kao sve popularniji oblik poslovanja, zahtijeva od trgovaca profesionalnost i odgovornost koje je do sada manjkalo, dok potrošačima pruža sigurnost pri online kupovini.
"Mi u eCommerce asocijaciji u BiH smatramo da Zakon ne treba slati restriktivnu poruku i djelovati represivno i sa ciljem kažnjavanja poduzetništva, cilj nije otežati ili zabraniti ljudima da budu poduzetni, nego im dati pomoć i podršku da svoje online poslovanje usklade sa zakonom i posluju u zakonskim okvirima", kaže Gazibegović.
Vodeći se najvećim istraživanjem e-commerce tržišta u našoj zemlji, koje već dvije godine zaredom obavlja eCommerce Asocijacija u BiH, Gazibegović kaže da je jedan od najvećih izazova za online poslovanje lokalnim e-trgovcima nelojalna konkurencija, tačnije sivo tržište.
Ovakav način uređenja online prodaje donosi brojne prednosti, uključujući povećanje povjerenja potrošača kroz transparentnost i jasna pravila koja smanjuju rizik od prevara i neetičnih praksi.
Usklađenost s evropskim regulativama olakšava trgovcima poslovanje na međunarodnom tržištu, dok uvođenje standarda i prilagodba zakonskih odredbi za različite modele prodaje, poput dropshippinga, doprinosi profesionalizaciji i razvoju e-trgovine.
Također, jasna pravila potiču fer konkurenciju i štite male trgovce od nelojalnih praksi.
Gazibegović pojašnjava da novi zakonski okvir s druge strane može biti opterećenje za male ili novoosnovane firme zbog administrativnih zahtjeva poput posebne registracije i vođenja skladišta, što povećava troškove poslovanja.
"Usklađivanje s lokalnim zakonima može biti izazovno za trgovce koji koriste globalne platforme, dok siva zona za neregistrirane prodavce i dalje predstavlja problem. Dodatno, inspekcijskim organima otežano je praćenje i kontrola, što može usporiti implementaciju zakona i zaštitu potrošača. Dakle, iako zakon pruža strukturu koja štiti potrošače i standardizira tržište, njegova implementacija može biti izazovna za trgovce, posebno manje firme", kaže te dodaje da je ključno osigurati balans između zaštite prava potrošača i pružanja podrške trgovcima kroz edukaciju, digitalizaciju procesa i smanjenje administrativnih opterećenja.
Za e-commerce tržište nove zakonske regulative su kao izazov, ali i prilika. S jedne strane, nova pravila donose dodatne administrativne zahtjeve i troškove, što može biti opterećenje, naročito za manje trgovce. Posebna registracija, vođenje evidencije i usklađivanje poslovanja zahtijevaju ulaganje u resurse i prilagođavanje postojećih poslovnih modela.
S druge strane, regulative uvode standarde koji povećavaju povjerenje potrošača, štite od nelojalne konkurencije i otvaraju vrata profesionalizaciji tržišta.
Usvajanje evropskih normi olakšava trgovcima izlazak na međunarodna tržišta, dok jasna pravila pružaju sigurnost i podstiču dugoročni razvoj e-commerce sektora. Oni trgovci koji se brzo prilagode i iskoriste prednosti regulativa mogu značajno unaprijediti svoj položaj na tržištu.
Zakon o e-trgovini u završnoj fazi
S obzirom na svakodnevni razvoj e-commerce tržišta, ono bi uskoro trebalo biti i zakonski regulirano, u pripremi je Zakon o e-trgovini.
Gazibegović nam je kazao da je Zakon o e-trgovini trenutno u završnoj fazi pripreme, a njegovo donošenje očekuje se u vrlo kratkom roku.
"Kao asocijacija koja predstavlja interese više od stotinu aktivnih članica, ključnih subjekata za online poslovanje u Bosni i Hercegovini i regiji, naš fokus je pružiti konkretne sugestije i direktne informacije koje u potpunosti odražavaju stvarne potrebe i izazove s kojima se suočavaju domaći trgovci u sektoru e-trgovine", rekao je.
S obzirom na to da je Asocijaciju osnovala direktno sama online industrija, a ne kao projektno udruženje, njihov rad je maksimalno usmjeren na konkretna unapređenja e-commerce sektora. U tom kontekstu, kreirali su paket usluga koji bi omogućio svim pokretačima online biznisa da dobiju apsolutno sve potrebne resurse za uspješan početak e-Trgovine, od pomoći pri registraciji i otvaranja poslovnog računa u banci, preko online plaćanja, pa sve do promocije njihove online trgovine.
"Ovakav konkretan projekt, uz podršku države, omogućio bi nelegalnim trgovcima lakši pristup svim potrebnim resursima za legalizaciju poslovanja. Cilj ovog prijedloga je podstaći sve poduzetnike da usklade svoje online trgovine sa zakonskim regulativama, čime bi se osiguralo fer i konkurentno poslovno okruženje, te dugoročno unaprijedio e-Trgovinski ekosistem u BiH", poručio je Gazibegović.
Kroz ovakve inicijative očekuju stvaranje jasnog, stabilnog i inspirativnog poslovnog okruženja koje će omogućiti razvoj, sigurnost i profesionalizaciju e-commerce tržišta u Bosni i Hercegovini.