Ananas E-commerce, platforma za internetsku trgovinu, već dva mjeseca radi u Bosni i Hercegovini (BiH), što su u kompaniji iskoristili za stabilizaciju poslovanja, dodatno upoznavanje s navikama i potrebama domaćih potrošača i pripremu za naredni period.
Za Bloomberg Adriju iz ove kompanije otkrivaju prve utiske o poslovanju u BiH i daljnje planove, poručujući da rastu iz dana i dan, a velike rezultate tek očekuju.
"U narednom periodu ćemo, sigurni smo, kroz marketinške kampanje dobiti veću vidljivost i prepoznatljivost našeg brenda. Uprkos tome što smo bili prilično tihi u oglašavanju, možemo da istaknemo da smo već zadovoljni rezultatima. To nam je posebno drago zbog naših partnera koji su već osjetili prednosti saradnje s Ananasom", kažu u ovoj kompaniji.
Poručuju da je tržište BiH spremno za e-commerce i da je to Ananas, kao najveći regionalni projekt i dio Delta Holdinga, prepoznao i iskoristio za proširenje svog poslovanja.
"Ono što nas posebno raduje je činjenica da su domaći trgovci vrlo brzo prihvatili napredne tehnologije koje smo implementirali i lako i jednostavno ih integrisali u svoje poslovanje. Ovo dosta govori o tome da je tehnička i finansijska pismenost na svim nivoima na zavidnom nivou", ističu u Ananasu.
Uvjereni su da će u narednom periodu svjedočiti i donošenju novih zakona o e-trgovini i e-fiskalizaciji, što bi, smatraju, mnogo ubrzalo i pojednostavilo tokove novca.
Najavljuju marketinšku kampanju na svim kanalima komunikacije kako bi dobili na većoj vidljivosti na tržištu i doprinijeli rezultatima poslovanja.
"Naši planovi su ambiciozni, želimo da povećamo, kako broj artikala, tako i broj trgovaca na našoj platformi. Da dostavimo u sve dijelove BiH makar jedan Ananas paket za početak i da našim potrošačima ponudimo sasvim novo i unaprijeđeno korisničko iskustvo online trgovine", poručuju iz Ananasa.
Razvoj i poteškoće s kojima se susreće e-commerce sektor bile su teme emisije Zoom In na Bloomberg Adria TV.
Orhan Gazibegović, direktor eCommerce asocijacije u BiH, izrazio je važnost zakonskog regulisanja ove oblasti, zaštite kupaca na online platformama i regulisanje pravila za prodavce i logistiku.
O stanju na tržištu BiH, Hrvatske i Srbije govorili su predsjednik Udruge eCommerce Hrvatska Marcel Majsan i CEO Ananas E-commercea Marko Carević. Kako je dolazak stranih online trgovaca kao što su Temu i AliExpress uticao na domaće online trgovce, koliki je potencijal domaćih tržišta i šta se najviše kupuje online, pogledajte u videu.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria pisala, Ananas je najveći internetski poduhvat Delta Holdinga, s planiranim ulaganjima od 100 miliona evra tokom idućih pet godina.
Njegova misija je postati 'Amazon Balkana', izjavila je Nina Angelovska, direktorica međunarodnog razvoja u Ananasu, u intervjuu za bne IntelliNews prošlog novembra.
Ananas takođe ima planove za širenje na Crnu Goru, Albaniju i Kosovo. Platforma je počela rad u Srbiji 2022. godine. U oktobru iste godine proširila se na tržište Sjeverne Makedonije, gdje je preuzela makedonske internetske trgovačke marke Grouper.mk i Paopao.mk nakon preuzimanja 100 odsto udjela u Vebspotu od Paytena, člana poljske grupe Asseco.
Prema istraživanjima na bh. tržištu u segmentu e-commercea, u naredne četiri godine očekuje se rast koji prelazi 10 posto. Također, 43 posto korisnika interneta na bh. tržištu je već nešto kupilo online.