Vrijednost izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u ovoj godini premašit će milijardu KM, istaknuto je na sjednici Upravnog odbora Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme.
Očekuje se fizički obim izvoza električne energije od 7,9 teravat sati (TWh), što predstavlja povećanje od 15 posto u odnosu na 2022. godinu. Pretvoreno u novac, izvoz bi trebao iznositi oko 1,045 milijardi KM i na nivou je prošle godine. Neto izvoz je 3,7 TWh.
Kada je riječ o proizvodnji električne energije u 2023. godini, ona bi, prema rezultatima izvedenim na osnovu izvještaja Nezavisnog operatora sistema u BiH i nacionalne Agencije za statistiku, trebalo da bude 15,5 TWh, što predstavlja povećanje od sedam posto u odnosu na 2022. godinu.
Veliki plus ove godine je bila povoljna hidrologija. Proizvodnja hidroelektrana je u 2023. godini veća za 44 posto, a termoelektrana je manja za 13 procenata u odnosu na 2022. godinu.
EP BiH
Ograničavanjem rasta cijene struje za privredu Vlada FBiH nastoji zaštititi ekonomiju, spriječiti značajnija poskupljenja domaćih proizvoda i usluga i zaštititi građane, kaže Sanel Buljubašić, v. d. generalnog direktora Elektroprivrede BiH (EP BiH).
Bez ove odluke, podsjeća, cijena struje za privredu kreirala bi se po tržišnim uvjetima i bila bi znatno viša, rekao je za Avaz.
Prosječna cijena struje EPBiH za tržišno snabdijevanje za prvih deset mjeseci ove godine bila je 77, dok je proizvodna cijena iz termoelektrana iznosila 85 eura po MWh.
U ovom momentu ne, ali rast cijena struje i za građane čini se neizbježnim. "Aktualne cijene su u primjeni od 2015. godine, niske su, nerealne i promjene su neminovne", kaže Buljubašić.
Gubitak EP BiH u ovoj godini iznosit će više od 80 milijuna KM, zbog čega je urađena revizija Plana poslovanja 2023.-2025. Najznačajnije izmjene vezane su za prihode od prodaje i troškove nabavke struje, jer je proizvodnja bila manja od planirane zbog smanjene isporuke uglja, ispada termoblokova i neplanskih zastoja na hidroelektranama.
S ograničenim rastom cijene struje i skupljim ugljem 2024. godina će biti teška i izazovna. "Cilj nam je povećanje isporuka uglja iz rudnika Koncerna EPBiH prema termoelektranama, povećanje naše proizvodnje i bilansnih viškova s kojima možemo na tržište", ističe Buljubašić.
Buljubašić ističe da potrošnja struje u domaćinstvima naglo raste i da je u 2023. veća za 3,8 posto.