Humanitarne organizacije često koriste kreativne načine za prikupljanje sredstava, a jedan od popularnih pristupa je proizvodnja i prodaja različitih predmeta kao što su ukrasi, svijeće i drugi dekorativni artikli, koji su često ručno izrađeni i nose pečat pažnje i brige, što dodatno privlači kupce. Jedna beogradska inicijativa dosjetila se da sredstva za finansiranje svojih aktivnosti može prikupiti i prodajom peciva.
Kako bi obezbijedila održivost svojih programa, nevladina organizacija Atina je prije devet godina pokrenula prodavnicu Bagel Bejgl, gdje se može kupiti pecivo koje sem ukusa ima i dubok socijalni angažman. Cilj inicijative je da podrži žene iz teško zapošljivih kategorija, posebno žrtve trgovine ljudima.
"U tom periodu, mi smo razmišljale da je Beograd grad koji zaslužuje kvalitetan bejgl, da nam je potrebno mjesto u kojem ćemo pokazati naše kulinarsko umjeće, a u isto vrijeme vraćati zajednici, biti podrška onima koji ne mogu bez nas i tako smo došle na ovu ideju koja uspješno traje do današnjeg dana”, kažu iz te organizacije za Bloomberg Adriju.
Cilj ovakvih inicijativa nije samo da prikupe finansijsku podršku, već tako i jačaju svijest o važnosti humanitarnog rada, podstičući ljude da doprinesu rješavanju društvenih problema kupovinom proizvoda. Ova peciva nisu prepoznali samo pojedinci, već i firme, banke, organizacije i institucije koje su doprinijele poslovanju prodavnice.
Bagel Bejgl nije samo ukusno pecivo, već i sredstvo za pružanje prilika ženama koje su prošle kroz teške životne situacije. Iz NVO Atina kažu da je cilj ovog poduhvata da se pruže prilike za žene iz teško zapošljivih kategorija.
"U Srbiji, mnogo je takvih žena - mladih i starijih, žrtava nasilja i trgovine ljudima. Bagel Bejgl im pruža priliku da steknu praktično iskustvo i olakša im put do zapošljavanja na tržištu rada. Kako Udruženje Atina ima potpisane memorandume o saradnji sa nekoliko firmi, za mnoge od žena koje žele da budu u industriji hrane, ovo je odskočna daska za pronalazak dostojanstvenog posla. S obzirom na to da su žrtve trgovine ljudima uglavnom jedva punoljetne, za mnoge od njih ovo su i prvi kontakti koje uspostavljaju u izgradnji drugačije budućnosti za sebe i svoje bližnje."
Takođe, dodaju da se profit koji ostvare namjenjuje oporavku žrtava trgovine ljudima koje se nalaze u programu zaštite koji vodi Udruženje Atina, pa se tako novac ne samo prikuplja, već direktno ulaže u program podrške ženama.
Kako navode, Bagel Bejgl je postao samoodrživ od prve godine postojanja, a trenutno zapošljava sedam žena, čiji broj može varirati u skladu s potrebama posla. Ova inicijativa nije prošla nezapaženo - od Ujedinjenih nacija je primila nagradu za borbu protiv nejednakosti i siromaštva na svjetskom nivou, a prošle godine je Razvojna banka Savjeta Evrope prepoznala Bagel Bejgl kao žensku preduzetničku inicijativu koja društvene probleme rješava na inovativan i efektivan način. Inicijativu je prepoznala i Camilla, kraljica Ujedinjenog Kraljevstva, supruga kralja Charlesa III, koja je prije osam godina posjetila prodavnicu.
Inače, bejgl je pecivo nastalo među jevrejskim zajednicama u Poljskoj, mada je posebnu popularnost stekao u Njujorku. Sam proces izrade bejgla je specifičan. Kako objašnjavaju iz Bagel Bejgla, on se pravi od visokoproteinskog brašna i mjesi na poseban način, kako bi se razvile bjelančevine unutar samog tjesta, koje se ostavlja da se sjedini i naraste 12 do 18 sati na temperaturi od četiri stepena. Nakon toga se tjesto kuva, pa se peče, i to sve doprinosi specifičnom i karakterističnom ukusu bejgla.
U Beogradu možete kupiti bejgl od različitih vrsti brašna ili, recimo, bejgl sendvič, gdje ima različitih varijacija - od onog sa jajetom, preko onog sa lososom, sve do slatkih varijanti sa nutelom ili čizkejk namazom. "Na jednom mjestu se dešava mnogo dobrih stvari - u ponudi je veliki izbor kvalitetnih proizvoda koji se pripremaju od lokalnih namirnica, bez aditiva, podstiče se ženska i komšijska solidarnost, podstiče se preduzetništvo i doprinosi smanjenju siromaštva - posebno ugroženih socijalnih grupa", zaključuju naše sagovornice iz Atine.