Ne, ne govorimo o popularnim slastičarnicama u svjetskim metropolama ni o kreacijama Michelin šefova. Zapravo, ovdje se manje radi o gastronomskom iskustvu, a više o sastojcima koji bi prije bili dio nakita nego jestivog užitka. I putovanjima. I humanosti...
Neal Gottlieb iz Kalifornije osnovao je Three Twins 2005. sa ciljem da proizvodi organski sladoled dostupan široj publici, sličan kao Haagen-Dasz. Kao dio marketinške strategije kreirao je prvi desert s ogromnom cijenom - banana split od 3.330 dolara, koji, očekivano, niko nije naručivao.
Ovaj preduzetnik zatim je otišao korak dalje i ponudio svijetu sladoled koji košta 60.000 dolara za jednu osobu ili 85.000 dolara za dvoje. Za one koji su bili spremni potrošiti ovo bogatstvo, usluga ovog brenda obećavala je uživanje u sladoledu napravljenom od leda s vrha Kilimandžara, serviranom upravo na planini. Paket je, naravno, pored ove avanture uključivao i sve druge troškove putovanja u Tanzaniju, smještaj u hotelu s pet zvjezdica i neograničenu konzumaciju sladoleda.
Kompanija iz Petalume, koja se pozicionirala na tržištu masovne prodaje organskog sladoleda, prestala je raditi u aprilu 2020. zbog finansijskih problema povezanih s pandemijom, kako je saopštio sam Gottlieb. Nakon stresnog perioda poslije gašenja biznisa, pokrenuo je Crain, aplikaciju za mentalno zdravlje koja omogućava dobijanje savjeta ovlaštenih savjetnika koji nude module za mentalno zdravlje i vježbe opuštanja namijenjene smanjenju stresa.
Ako ste mislili da je ovo najskuplji sladoled na svijetu, nadamo se da vas cijena deserta ‘Jagode Arnaud’ od 9,85 miliona dolara neće potresti. Ovaj desert kreirali su Jeanne i Pierre Arnaud za posebnu ponudu fine-dining Arnaud's restorana u San Francisku i sastoji se od najjednostavnijih mogućih sastojaka: sladoleda od vanile, jagoda, šlaga i čokoladnog preliva. Ono što je doprinijelo ‘zašećernoj’ cijeni je svjetlucavi dijamantski prsten od 10 karata.
Serendipity je ikonični njujorški restoran, omiljeno mjesto slavnih, koji nudi svjetski poznatu atrakciju grada - zamrznutu toplu čokoladu. Ovaj neizostavni dio turističkih tura 2007. godine bio je Guinnessov rekorder u kategoriji najskupljeg deserta za svoju zamrznutu toplu čokoladu od 25.000 dolara i Grand Opulence Sundae koji čini pet kugli sladoleda od vanile prekrivenih jestivim listićima 23-karatnog zlata. Sladoled od 1.000 dolara serviran je u Baccarat Harcourt kristalnom peharu s 18-karatnom zlatnom kašikom s pravim biserima. Nismo pronašli informaciju da li je kašika bila obuhvaćena ovom cijenom ako bi je gosti htjeli ponijeti.
Krispy Kreme Doughnuts osnovan je u julu 1937. isključivo za prodaju krofni. Međutim, kompanija je ubrzo počela prodavati i druge pržene poslastice uz pristupačne cijene. Klasična krofna s različitim prelivima, recimo, košta 3,50 dolara. Ali Krispy Kreme je otišao korak (možda bi preciznije bilo reći hiljadu koraka) dalje kako bi lansirao luksuznu verziju svojih klasičnih krofni. Zlatna krofna od 1.600 dolara imala je čokoladni preliv s listićima od 24-karatnog zlata i nekoliko jestivih dijamanata. Lansirana je u Ujedinjenom Kraljevstvu 2014. godine za potrebe sakupljanja sredstava za The Chidren’s Trust. Ove godine poslastica je doživjela veliki povratak u okviru proslave Dana Svetog Patrika u martu pod nazivom "Good as Gold".
Lindeth Howe Country House Hotel u Lake Districtu, Ujedinjeno Kraljevstvo, građevina s mnogo nenametljivog šarma u viktorijanskom stilu, prožeta je pričom o Beatrix Potter, britanskoj autorici i ilustratorici poznatoj po svom serijalu ‘Peter the Rabbit’. Hotel nudi prilično pristupačne i elegantne obroke, dok sobe imaju pristojne tarife od 250 funti za smještaj za dvoje.
Baš tu je britanski šef Marc Guibert došao na ideju da napravi desert vrijedan 35.000 dolara. Desert od najkvalitetnije čokolade oblikovan kao Faberžeovo jaje, sa slojem želea od šampanjca, preliven jestivim listićima zlata i dijamantom na vrhu. Serviran je sa šampanjcem i kavijarom, a desertom je za 60. rođendan sebe počastio Carl Weininger iz Rugbyja, kako izvještava The Westmorland Gazette, pošto ga je podijelio s prisutnima na humanitarnom balu organizacije koju podržava - Aerobility, koja omogućava osobama s invaliditetom, poput Weiningera, “da lete”, prema njegovim riječima.
Inače, šef Guibert s decenijama iskustva u najluksuznijim restoranima širom svijeta, služio je slavne ličnosti, kraljevske porodice i bogataše. Sada sa svojom partnericom Piroskom Borses kao hostesom nudi ekskluzivan koncept organizacije luksuznih privatnih okupljanja u vilama Francuske.
Ako se pitate gdje biste ovih dana mogli priuštiti iskustvo uživanja u desert ekstravaganci, ne morate putovati daleko. Dijamantska večera u luksuznom austrijskom dvorcu na jezeru Wörthersee nudi gastronomsko iznenađenje uz blještav završetak.
Večera od sedam gurmanskih delicija završava kada draguljar Helmut Bretterbauer "servira" jednokaratni dijamant vrhunskog kvaliteta "Triple Ex" s međunarodnim certifikatom, koji se uz doplatu u njihovoj radionici može obraditi u ekskluzivan komad nakita. 'Dijamantski paket', koji uključuje i fotografije za uspomenu, dostupan je tokom cijele godine, kako kažu u saopštenju Falkensteiner Schlosshotela Velden, koji je domaćin i kreator ovog koncepta, veoma je popularan način za prosidbu. Naravno, ako je zainteresovana strana spremna platiti 16.900 eura za dvoje.