Nove društvene navike nameću nove prehrambene navike. Faktori poput nedostatka vremena za organizaciju odlaska u klasične restorane, atraktivnije cijene za nova iskustva, kao i neformalna atmosfera doveli su do popularizacije gastronomskih tržnica. Raznolikost ukusa i sastojaka omogućava vam da upoznate zemlju ili, pak, različite kulinarske tradicije koje se nude u objektima zasnovanim na ovakvim konceptima. Još jedan način putovanja, ali u komšiluku.
Ovo nije ništa novo. Tržnice su i u prošlosti bile mnogo više od mjesta na kojima se prodaju hrana i piće. Oko tezgi su nicali mali barovi, tezge sa uličnom hranom ili skromni restorani sa jednostavnim jelima napravljenim od sastojaka kupljenim na istoj toj pijaci. U La Boqueria u Barseloni, na primjer, u minijaturnim lokalima serviraju se tapasi od najkvalitetnijih sastojaka. Sama pijaca istovremeno radi i pored restorana prisutne su i tezge gde se mogu kupiti kilogrami svjetski poznate španske dimljene šunke "jamon iberico". Za glavnim gradom Katalonije ne zaostaje mnogo ni glavni grad Španije. Na čuvenom Mercado de San Miguel u Madridu danas se više ne mogu uopšte naći zeleni proizvodi već je poslije upliva privatnih investitora pretvoren u raj za tapase.
U Londonu je Street Feast pokrenuo prije 10-ak godina niz gastro-pijaca uz pomoć svjetskih imena u kulinarstvu kao što su Jamie Oliver i Yotam Ottolenghi i tako oživio do tada umorne ili skroz napuštene prostore. Sada tako među nizom štandova gurmani mogu naći veganske takose, švajcarski raklet i mnoge druge opcije.
Slično, tu je više amsterdamskih pijaca uključujuči i Noordermarkt gdje kažu da je i Rembrandt lično dolazio po svoje namirnice. Danas svakako izgleda drugačije nego u 17. vijeku, ali Noordermarkt je poznata kao pijaca na posebno svježim proizvodima, uključujuči ostrige koje se konzumiraju uz proseko.
Koncept predstavljanja lokalnog gastro proizvoda na pijacama sa notom luksuza postaje sve aktuelniji i kod nas.
"Uzeli smo meso koje je uvijek imalo višu cijenu, prasetinu, a ideja je bila da se ona ne jede samo za praznike već da kvalitetnu prasetinu uvrstimo i u svakodnevnu ishranu," kaže za Bloomberg Adriju Nikola Nikolić iz Pretopa, konceptualnog restorana na Zemunskoj pijaci kojem je fokus ponude svjež hleb, svinjetina i šampanjac.
Zajedno sa svojim prijateljima i kolegama Nenadom Pajevićem i Milošem Dodigom, Nikolić je osmislio koncept kako bi predstavio beogradskoj publici veoma kvalitetnu uličnu hranu.
Posebnost Pretopa je šampanjac koji ne samo daje glamur cijelom iskustvu, već Nikolić objašnjava da je šampanjac savršen par za praseće pečenje upravo zbog dobre kombinacije kiseline i masnoće: što je šampanjac suvlji, to bolje!
Ipak, više je stranih šampanjaca u ponudi od domaćih jer su, kako Nikolić kaže, domaće vinarije većinski i dalje premale da bi najkvalitetnija pjenušava vina proizvedena tradicionalnom šampanj metodom mogle da prodaju po povoljnijim cijenama.
Trend otvaranja ekskluzivnih pijačnih lokala počeo je prije nekoliko godina, ali činjenica je da ga dodatno pospješuje renoviranje gradskih pijaca – tako je u jednom trenutku Palilulska pijaca dobila Meat Concept Store mesare Morava koja postoji od 1984. godine kao mesara, ali i vinski bar Mehurić i mnoge druge lokale koje ranije ne bismo očekivali da vidimo na pijaci.
Izvjesno je da će se ovaj trend i dalje razvijati jer je najavljeno otvaranje nove konceptualne pijace na Beogradu na vodi. Doduše, dosta će vode proći Savom i Dunavom dok je stvarno budemo i vidjeli. Još uvijek nije najavljeno otvaranje pojedinačnih lokala jer je početak izgradnje pijace planiran za posljednji kvartal 2024, a završetak tek za drugi kvartal 2027.
Pijaca će, najavljeno je nedavno u saopštenju, imati nekoliko ulaza, a svi putevi vode ka centralnom holu koji bi trebalo da bude "srce" tržnice koja bi trebalo da okupi širok raspon prodavaca koji se fokusiraju na domaće proizvode, bila to zlatiborska pršuta ili šumadijsko voće.
A šta za potrošače znači ovaj trend? Da se na pijacu više ne ide samo zbog zeleniša već zbog događaja, odavno je jasno. Ipak, pijace su simbol svježih proizvoda, a svježi proizvodi su prvi uslov za ishranu najvišeg kvaliteta.
Uz to, i na restorane se gleda drugačije nego što je to ranije bio slučaj. Michelin je 2016. godine prvi put uvrstio jedan kiosk sa hranom na svoju listu restorana na zvjezdicama. Tako su Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice and Noodle koji vodi Chan Hon Meng i Noodle and Hill Street Tai Hwa Pork Noodle iz Singapura prva ovakva mjesta koja su primjećena i ocijenjena od strane Michelina. Michelinov vodič najviše ulične hrane uvrstava na svoju listu upravo iz istočne i jugoistočne Azije.
-U pisanju pomogla Natasha Davidov