Finansijski sektor u Bosni i Hercegovini je u prvih devet mjeseci zabilježio rast prihoda i dobiti. Značajan rast prihoda od kamata uticao je na neto dobit bankarskog sektora u Republici Srpskoj, koja je iznosila 147 miliona KM, što je rast od 28 posto u odnosu na isti period prošle godine. Ukupan prihod banaka sa sjedištem u Federaciji BiH u prvih devet mjeseci ove godine iznosio je 1,096 milijardi KM, a neto dobit 432,7 miliona KM. Rast prihoda i dobiti bilježi i mikrokreditni sektor. Tako je mikrokreditni sektor u FBiH ostvario neto dobit u iznosu od 25,59 miliona KM, dok je u RS-u neto dobit mikrokreditnog sektora iznosila 38,8 miliona KM.
Elektrodistributivna preduzeća u sistemu Elektroprivrede RS (ERS) također bilježe značajan rast poslovnih prihoda, ali to im nije bilo dovoljno da značajno povećaju i profit. Elektrokrajina je izašla iz minusa koji je imala prošle godine, ali je opterećuje gubitak iz ranijih godina. Poslovnu dobit Elektro Doboja izbrisalo je usklađivanje vrijednosti potraživanja od kupaca. Elektro-Bijeljina i Elektrodistribucija Pale bilježe pad dobiti, dok Elektrohercegovina još nije objavila kvartalni izvještaj. Pozitivne poslovne rezultate bilježi i Krajina osiguranje koje je iz prošlogodišnjeg minusa od 447.000 KM na kraju septembra prošle godine, deveti mjesec ove godine završilo s poslovnom dobiti od 98.000 KM.
U FBiH zabilježen je rast broja zaposlenih i blagi pad prosječne plate. Tako je broj zaposlenih u septembru porastao za 1,2 posto na mjesečnom nivou, dok prosječna plata bilježi mjesečni nominalni pad od 1,6 posto i realni pad od dva posto. U RS-u se i dalje lome koplja oko minimalne plate. Najniža plata ne smije biti tretirana kao minimalna poreska osnovica, odnosno njen rast ne treba za posljedicu imati namirivanje budžetskih deficita, zaključili su predstavnici poslodavaca i vlasti ovog entiteta.
Rast namjenske industrije u BiH posljedica je rastućeg interesa za proizvodima namjenske industrije širom svijeta. Međutim, ova industrija se suočava s brojnim barijerama budući da je na entitetskom nivou i pod uticajem državnih zakona. Strateški fokus po pitanju namjenske industrije jeste unaprijediti izvoz, uz modernizaciju ove industrije i njeno približavanje NATO i EU standardima. ArcelorMittal Zenica je privremeno obustavio proizvodnju zbog loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.
Kada je riječ općenito o ekonomiji BiH, Evropska komisija zadržala je svoju prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) BiH za 2023. godinu na nivou od 1,5 posto.
Restorani i ugostiteljski objekti u BiH suočili su se s dramatičnim promjenama koje je izazvala pandemija koronavirusa. Tim promjenama restorani u BiH su se uspješno prilagodili, a glavni izazovi s kojima se sada suočavaju su nedostatak radnika i fluktuacija cijena sirovine i hrane.
Kada je riječ o nastupajućoj zimskoj sezoni, bh. planine spremno dočekuju turiste i skijaše. Na Bjelašnici, Igmanu i Jahorini posjetitelje očekuju brojni novi sadržaji i veće cijene ski-karata. Bitno je naglasiti da će cijela sezona biti posvećena obilježavanju 40. godišnjice održavanja Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu.
Od vijesti iz svijeta izdvajamo sastanak kineskog predsjednika Xi Jinpinga s američkim predsjednikom Joe Bidenom. Xi je kazao da Kina želi biti prijatelj sa SAD-om i da njegova država neće ratovati ni sa kim, što je jedna od njegovih najjasnijih poenti govora koja je proklamovala želju za mirnim vezama između dviju najvećih svjetskih ekonomija. Ranije je američka ministrica finansija Janet Yellen izjavila da snažna finansijska podrška Pekinga određenim industrijama može predstavljati prijetnju drugim zemljama.
Inflacija u SAD-u je usporila u oktobru, što je ohrabrujući znak da Federalne rezerve napreduju u svojim nastojanjima da ukrote rast cijena. Ipak, neki smatraju da se inflacija ne nalazi na jasnom putu ka cilju od dva posto uprkos "stvarnom napretku". Inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu je pala na najniži nivo u dvije godine dok su cijene energenata padale, što je donijelo olakšanje potrošačima, a premijeru Rishiju Sunaku priliku da proglasi ispunjenim obećanje da će prepoloviti rast cijena.
Bugarska počinje prikupljati prihode od novog poreza na uvoz i tranzit prirodnog plina iz Rusije putem plinovoda, što je mjera koja je izazvala regionalnu buru zbog energetske sigurnosti s dolaskom zime. A zabrinutost zbog ovog poreza raste i u BiH.
Kada je riječ o luksuzu, cijene polovnih Rolex i Patek Philippe satova pale su prošlog mjeseca na nove dvogodišnje najniže nivoe na sekundarnom tržištu jer je potražnja za skupocjenim satovima i dalje opadala usred porasta ponude. S druge strane, Porsche Holding bilježi manju dobit u prvih devet mjeseci ove godine. Tako je dobit iznosila 3,6 milijardi eura, što je za 18,2 posto manje u odnosu na prethodnu godinu.
Tržište robe pokazuje mješovitu sliku tokom 2023. godine. Metali su i dalje pod pritiskom događaja u Kini i općenito slabih ekonomskih izgleda. Visoka potražnja za zlatom nastavlja se u 2023. te je u ovoj godini cijena zlata porasla za devet posto. Srebro, djelomično industrijski metal, pokazuje pad cijene od četiri posto u 2023. Ipak, analitičari Bloomberg Adrije predviđaju da će zlato i srebro zadržati cjenovnu prednost do kraja 2023. i tokom 2024. godine.
Bloomberg Adria bila je organizator konferencije "Budućnost zdravstvene i farmaceutske industrije".
BiH se suočava s ozbiljnim izazovima u zdravstvenom sektoru, a legislative su rigidne i zastarjele, što ograničava pacijentima pristup inovativnim terapijama, dok se zemlja bori da održi korak s dinamičnim promjenama u svjetskom zdravstvu nakon pandemije koronavirusa, zaključci su panelista. Istaknuto je da domaća farmaceutska industrija može pokriti 50 posto potreba bh. tržišta uz adekvatnu podršku vlasti.