Kineske državne banke pooštravaju ograničenja za finansiranje ruskih klijenata nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) odobrile sekundarne sankcije stranim finansijskim kompanijama koje pomažu u ratnim naporima Moskve u Ukrajini, rekli su izvori upoznati s ovim pitanjem.
Najmanje dvije banke naručile su reviziju svog ruskog poslovanja posljednjih nedjelja, fokusirajući se na prekogranične poslove, rekli su izvori, tražeći da ne budu identifikovani prilikom razgovora o privatnoj stvari. Banke će prekinuti veze s klijentima sa sankcione liste i prestati da pružaju bilo kakve finansijske usluge ruskoj vojnoj industriji, bez obzira na valutu ili lokaciju transakcija, kažu izvori.
Zajmodavci pojačavaju pažnju prema klijentima, uključujući provjeru da li su njihove poslovne registracije, ovlašćeni korisnici i krajnji kontrolori iz Rusije, dodaju izvori. Revizija će biti proširena na neruske klijente koji posluju u Rusiji ili prenose kritične artikle u Rusiju preko treće zemlje, rekli su oni.
Ovaj potez označava eskalaciju ograničenja koja su kineske državne banke primjenjivale najmanje od početka 2022. godine, nakon što je ruska invazija na Ukrajinu izazvala talas sankcija od brojnih zemalja, uključujući SAD. Ministarstvo finansija SAD-a saopštilo je prošlog mjeseca da će koristiti sekundarne sankcije protiv banaka koje olakšavaju poslove Rusiji da nabavi opremu neophodnu za njen rat u Ukrajini, proširujući svoju finansijsku bitku protiv predsjednika Vladimira Putina.
Nacionalna finansijska regulatorna uprava nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Ovaj razvoj događaja naglašava stepen u kojem se Kina pridržava američkih sankcija uprkos svom načelnom protivljenju njima i obećava da će održati ekonomske veze s Rusijom. Vlada predsjednika Xi Jinpinga izbjegavala je da pruži bilo kakvu veću vojnu pomoć Rusiji, iako pruža diplomatsku podršku Putinu i pojačava trgovinu u oblastima koje nisu zabranjene sankcijama.
Kineski izvoz u Rusiju je porastao tokom rata i ova zemlja je postala najveći uvoznik fosilnih goriva iz Rusije, s pošiljkama uglja više nego udvostručenim od 2020. Sankcije su lišile rusku centralnu banku pristupa oko polovini njenih međunarodnih rezervi, ostavljajući je u posjedu samo zlata i juana. Upotreba kineske valute je porasla s udjelom poravnanja zasnovanih na juanu, koji se popeo na 27 odsto od septembra sa 15 odsto na kraju 2021.
U oblasti finansija, ruske banke su se 2022. godine okrenule kineskom UnionPayu nakon što su Visa i Mastercard obustavili rad.
Najveće četiri državne banke u zemlji imaju istoriju poštovanja prethodnih američkih sankcija Iranu, Sjevernoj Koreji kako bi izbjegle gubitak pristupa klirinškom sistemu u američkim dolarima.
Odluka SAD-a da uvede sekundarne sankcije je kontroverzna jer je potencijalni uticaj teško predvidjeti i nosi rizik od neželjenih posljedica. Pazeći na kršenje pravila, banke bi mogle napustiti čitave sektore čak i ako nisu sankcionisane.
Industrijska i komercijalna banka Kine i Banka Kine su u februaru 2022. prešle na ograničavanje finansiranja ruskih proizvoda, prenio je ranije Bloomberg News, iako su sankcije tada poštedjele ruski energetski sektor.
U posljednjoj rundi ograničenja, bankama je naređeno da se pridržavaju strogog praga u slučajevima kada ne mogu da potvrde da li se njihova preduzeća povezana s Rusijom odnose na sektore na koje bi to moglo uticati.