Međunarodni monetarni fond (MMF) smanjio je svoje projekcije globalnog rasta, upozoravajući na visoku neizvjesnost i rizike, jer stres u bankarskom sektoru doprinosi ekonomskim pritiscima koji su nastali zbog strože monetarne politike i ruske invazije na Ukrajinu. A s prvim znacima ekonomskog usporavanja svaka pauza Federalnih rezervi nakon barem još jednog povećanja u maju mogla bi zacementirati zaokret u najagresivnijem globalnom ciklusu pooštravanja viđenom u posljednjim decenijama.
U sedmici iza nas MMF je objavio najnoviji izvještaj globalnog ekonomskog rasta, manje optimističan nego prethodni. Za ovu godinu globalni zajmodavac predviđa globalni ekonomski rast od 2,8 posto i tri posto za sljedeću godinu, i to svaki za 0,1 procentni poen manje nego što je bilo predviđeno u januaru. Iako se radi o neznatnom smanjenju, izvještaj je pokazao da je MMF sada skromniji kada je riječ o izgledima nego u januaru, kada je na ovu godinu gledao kao na "prekretnicu" za globalnu ekonomiju i kada su rizici bili uravnoteženiji.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, MMF predviđa rast BDP-a od dva posto u ovoj godini i ubrzanje na tri posto u narednoj godini, te usporavanje inflacije na šest posto u ovoj godini.
Unatoč inflatornim pritiscima i globalnim turbulencijama, ali i nepovoljnom poslovnom ambijentu, kompanije u FBiH su u prošloj godini uspjele ostvariti pozitivne poslovne rezultate. Iako je zabilježen blagi pad broja kompanija, s druge strane broj zaposlenih je porastao za 10.000, a zabilježen je i rast broja investitora. Kompanije u FBiH su u 2022. prihodovale 68 milijardi KM, te ostvarile dobit u iznosu 4,8 milijardi KM. Kompanija Bingo zauzima prvo mjesto i po prihodima i po dobiti. Multilateralne kompenzacije pokazale su se kao efikasan put do miliona raspoloživog novca. Pravna lica u BiH su putem Banjalučke berze 4. aprila 'prebila' ukupno 8,7 miliona KM obaveza i potraživanja.
U Sjedinjenim Američkim Državama takozvani temeljni CPI porastao je za 5,6 posto. Ukupna mjera porasla je za pet posto. Srednja procjena u Bloombergovoj anketi među ekonomistima predviđala je mjesečni rast 0,4 posto u osnovnoj mjeri i 0,2 posto u ukupnoj mjeri. S obzirom na ove podatke, očekuje se još jedno Fedovo podizanje kamate, a nakon toga predviđa se da će najmanje 20 od 23 velike jurisdikcije koje prati Bloomberg smanjiti troškove zaduživanja u 2024.
Iako troškovi života bilježe blagi pad, prosječna plata u BiH nije dovoljna za namirenje potreba četveročlane porodice, koje na mjesečnom nivou iznose 2.892 KM. Prosječna plata isplaćena u FBiH prema posljednjim podacima iznosila je 1.209 KM, što je dovoljno za namirenje svega 41,77 posto potrošačke korpe.
S druge strane, inflacija pozitivno utiče na kršitelje zakona koji uslijed inflatornih pritisaka i sve manje vrijednosti konvertibilne marke sve lakše plaćaju novčane kazne. Novčane kazne su ostale na nivoima od prije više od deceniju, tako da oni koji krše zakon odlučuju platiti kaznu, jer su zahvaljujući inflaciji ostvarili mnogo veći prihod.
A u vremenu inflacije traži se sigurno utočište za investiranje. Prije nekoliko godina Turska je bila jedna od omiljenih destinacija bh. državljana za investiranje u nekretnine. Međutim, prošle godine cijene su drastično porasle, uslijed inflacije, povećanja cijena stanogradnje i pojačane kupovine među Rusima, koji su postali najbrojniji strani kupci nekretnina u ovoj zemlji. Ipak, kupovina nekretnine u Alanji može biti isplativa investicija, posebno ako je planirate iznajmljivati turistima.
Evropski put BiH i ekonomske reforme bit će u fokusu rada Vijeća ministara BiH u ovoj godini. U fokusu rada ministara na državnom nivou bit će i energetika, ali i saradnja s NATO savezom. Predsjednik Republike Azerbejdžan Ilham Aliyev doputovao je u zvaničnu posjetu Bosni i Hercegovini te se sastao sa članovima Predsjedništva BiH. Razgovarali su najviše o ekonomskoj saradnji, s posebnim naglaskom na saradnju u oblasti energetike, a potpisana je i zajednička deklaracija o strateškom partnerstvu između ove dvije zemlje.
Kraj pandemije koronavirusa bit će proglašen 1. maja, ali mutacija virusa donosi neizvjesnost. Prema riječima Erwina Cooremana, šefa Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u BiH, situacija je pokazala da nismo bili spremni za ovu pandemiju, stoga za ubuduće – moramo biti spremniji.
A pandemija Covid 19 je iznjedrila neke nove modele rada, kao što su hibridni model rada i rad od kuće. Ali prema najnovijim odlukama velikih kompanija s Wall Streeta i tehnoloških kompanija, ovim praksama bi uskoro mogao doći kraj. Naime, JP Morgan Chase je donio odluku kojom sve direktore vraća u urede pet dana sedmično jer, kako kažu, "moraju biti vidljivi, moraju se sastajati s klijentima, trebaju poučavati i savjetovati te trebaju uvijek biti dostupni za trenutnu povratnu informaciju i improvizirane sastanke".
Povratak u urede i inflacija negativno se odražavaju na industriju proizvoda za kućne ljubimce. U svojoj posljednjoj analizi, analitički tim Bloomberg Adrije navodi da očekuju smanjenje u diskrecionom segmentu i premium proizvodima, pri čemu će proizvodi privatnih trgovačkih marki imati koristi kako se kupci budu više okretali jeftinijim opcijama.