Turska je prošle godine postala najužarenije tržište nekretnina na svijetu, gdje su cijene kvadrata rasle i do 189 posto. Cijene su porasle i u najatraktivnijoj destinaciji za investiranje u nekretnine državljana Bosne i Hercegovine - Alanji, koji su do prije nekoliko godina posredstvom agencija za nekretnine po povoljnim cijenama tamo kupovali stanove. Pored inflacije, rastu cijena su doprinijeli i državljani Rusije utrostručivši svoje kupovine jer su ih sankcije zbog invazije Kremlja na Ukrajinu natjerale da ulažu u inozemstvo.
Prije nekoliko godina u turskom, primorskom gradu Alanji za 40.000 eura mogli ste kupiti manji stan u novoizgrađenom stambenom kompleksu. Zbog ovako niskih cijena državljani Bosne i Hercegovine koji su u tom momentu razmišljali o investiranju u nekretnine, birali su Alanju umjesto Sarajeva zbog nižih cijena.
"Na morskoj obali bilo je moguće kupiti nekretninu početne vrijednosti 40.000 eura, dok je ove godine ta cijena porasla na početnih 60.000 eura, jer je i u Turskoj baš kao i u BiH došlo do povećanja cijena", za Bloomberg Adriju kaže Berin Kumro, vlasnik agencije NEX Nekretnine, koja između ostalog posreduje pri kupovini nekretnina u Alanji.
Veliko gradilište
Alanja je posljednjih godina postala veliko gradilište, što su prepoznale i gradske vlasti, koje ulažu značajna sredstva u infrastrukturu.
"U proteklih nekoliko godina, gradsko vijeće Alanje izdvojilo je sva raspoloživa sredstva za razvoj grada. Planirali su dugoročnu strategiju za proširenje grada i oslobađanje njegovog punog potencijala. Zahvaljujući ogromnom prihodu koji se ostvaruje od turizma, stalno se grade novi stambeni i poslovni objekti, putevi, autoputevi i sadržaji", pojašnjava Kumro.
Ističe da je i grad Mersin, koji je tri sata vožnje udaljen od Alanje također zanimljiva destinacija za kupovinu nekretnina.
''Ovdje su cijene povoljnije, dosta je mirnije, a uskoro će ovaj grad dobiti i aerodrom i konekciju autoputem, te će ga lakše biti posjetiti, što će uticati i na rast cijena nekretnina'', dodaje Kumro.
Od prošle godine su cijene nekretnina u Turskoj kao i u Bosni i Hercegovini znatno porasle. Prema podacima Centralne banke Turske, cijene nekretnina su u januaru zabilježile godišnji rast od 153 posto.
Cijene stanova u Alanji ili drugim gradovima određuju se po poziciji i usluzi, odnosno, udaljenosti od mora, sadržajima u zgradi i oko nje, spratnosti i usluzi koju dobijate od upravitelja, garancijama, te od toga da li kupujete u novogradnji ili iz druge ruke.
Tako je naprimjer za stan od 40 kvadrata potrebno izdvojiti oko 173.550 KM, stan od 53 kvadrata košta 185.250 KM, dok je za stan od 78 kvadrata potrebno izdvojiti 263.250 KM. Poređenja radi, stan u Sarajevu od 40 kvadrata u starogradnji u prosjeku košta od 120.000 KM do 140.000 KM, stan od 50-ak kvadrata košta od 180.000 KM do 260.000 KM, dok je za novogradnju i premium gradnju potrebno izdvojiti od 4.000 KM do 7.000 KM po kvadratu.
Međutim, razlika između Alanje i Sarajeva je ta što se stanovi u Alanji nalaze u novoizgrađenim kompleksima koji nude brojne sadržaje.
"Većina stanova u novogradnji prati standarde hotela s pet zvjezdica i ima dodatne sadržaje i usluge kao što su: bazeni (otvoreni i zatvoreni), fitnes, sauna, igrališta za djecu, sportski tereni i drugi slični sadržaji", ističe Kumro.
Pored rasta cijena stanogradnje, koje su prema podacima Turskog statističkog instituta u prošloj godini bilježile enorman rast, rastu cijena nekretnina u znatnoj mjeri su doprinijeli državljani Rusije, koji su prema pisanju Bloomberga u prošloj godini kupili 16.312 domova u Turskoj, što je povećanje od 203 posto u odnosu na 2021. i predstavlja gotovo četvrtinu ukupne prodaje strancima.
Prema podacima Turskog statističkog zavoda, u prošloj godini je prodato 1,5 miliona nekretnina. U 2022. stranci su kupili 67.490 nekretnina u Turskoj, a samo u decembru stranci su kupili 6.386 nekretnina i to najviše u Antaliji, zatim u Istanbulu i Mersinu. Prodaja stranim državljanima u južnoj pokrajini Antaliji, popularnom mjestu za odmor, porasla je 77 posto, na 21.860.
"Većinski kupci nekretnina konkretno u Alanji su državljani Rusije, Ukrajine i BiH", kaže Kumro te dodaje: "Nakon zemljotresa je opala potražnja državljana BiH za nekretninama u Alanji, ali posljednjih 15-ak dana povećan je broj upita i došlo je do blage stabilizacije", kaže Kumro.
Prema zakonima Turske, državljani 120 zemalja, među kojima su i državljani BiH, mogu postati vlasnici nekretnine, za što im je potreban samo pasoš. Mnogi ruski kupci zbog sankcija ulažu u nekretnine u Turskoj te podnose zahtjev za državljanstvo. Turska je od 2018. godine uvela zakon da strani državljani mogu steći državljanstvo Turske kupovinom nekretnine u vrijednosti od minimalno 250.000 dolara, s tim što je od prošle godine minimalni iznos povećan na 400.000 dolara.
Šta Alanju čini atraktivnom
"Alanja je dostupna preko kopna, zraka i mora. Udaljena je otprilike 130 kilometara od Antalije i potrebno je samo 90 minuta vožnje do nje. Aerodrom Gazipaša, koji se nalazi 33 kilometra zapadno od Alanje, prima domaće i međunarodne letove", dodaje Kumro.
Također, jedna od najvećih beneficija kupovine nekretnine u Turskoj je i sticanje boravišne dozvole. Međutim, ako kupujete nekretninu u Alanji, ne morate nužno živjeti u njoj. Kupovina nekretnine u ovom popularnom ljetovalištu može biti vrlo isplativa investicija.
"Alanja stalno napreduje i sa svim novim objektima, hotelima, trgovačkim centrima, klubovima, restoranima i sadržajima nudi neke od najboljih komercijalnih nekretnina za prodaju u cijeloj Turskoj. Štaviše, potražnja za unajmljivanjem drastično raste u turističkim sezonama i mnogi posjetitelji će se radovati što će unajmiti vašu nekretninu", pojašnjava Kumro.
Bitno je naglasiti da je prema zvaničnim vladinim podacima na aerodrome Antalija i Gazipaša-Alanja u prošloj godini sletjelo 13 miliona turista, najviše iz Njemačke, Rusije i Velike Britanije.
S obzirom na popularnost investiranja u nekretnine u Alanji, mnoge domaće agencije za nekretnine u saradnji s turskim agencijama pomažu kupcima u prikupljanju dokumentacije i olakšavaju im kupovinu nekretnine.
"Stan se može kupiti samo na osnovu validnog pasoša, sklapa se ugovor s našom agencijom i mi smo glavni posrednici za sve ostale radnje u daljnjoj proceduri. Što se tiče poreza, plaća se u sklopu izdavanja vlasničkog lista", objašnjava Kumro.
Prema njegovim riječima, cjelokupan trošak za izdavanje vlasničkog lista i ostalih poreza iznosi četiri posto od procijenjene vrijednosti stana, koju procjenjuje lokalna vlast. Na godišnjem nivou se plaća generalni porez, koji iznosi 0,03 posto od procijenjene vrijednosti nekretnine.
Pored toga što u agencijama svim kupcima na raspolaganju stoje finansijski i pravni savjetnici, agencije imaju i timove koji kupcima pomažu pri kupovini namještaja, bijele tehnike i kućanskih aparata.