Za troškove četveročlane porodice u Bosni i Hercegovini u martu je trebalo izdvojiti 2.892 KM. Potrošačka korpa koju je izradio Savez samostalnih sindikata BiH je za 10 KM jeftinija u odnosu na februar i za 104 KM u poređenju s januarom.
Prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za januar 2023. iznosila je 1.209 KM, dok je minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH iznosila 596 KM. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 41,77 posto, a minimalnom platom 20,61 posto.
Prilikom izrade Sindikalne potrošačke korpe u obzir je uzeta prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH, te minimalni troškovi života četveročlane porodice koju čine dvije odrasle osobe i dva djeteta, od kojih je jedno u srednjoškolskom, a drugo u uzrastu osnovca.
Najveći dio potrošačke korpe čini prehrana - 43,36 posto, a slijede stanovanje i komunalne usluge -13,70 posto i odjeća i obuća - 12,44 posto. Troškovi higijene i održavanje zdravlja čine 8,09 posto potrošačke korpe, obrazovanje i kultura 10,72 posto, održavanje domaćinstva 6,92 posto i prijevoz 4,77 posto.
Godišnja inflacija u BiH prema posljednjim podacima iznosila je 12,9 posto, dok je mjesečna iznosila 0,4 posto. U februaru su, u odnosu na mjesec prije, najviše poskupjeli hrana i bezalkoholni napici, i to za 1,3 posto, i alkoholna pića i duhan za 0,9 posto. Rast od 0,7 posto zabilježen je kod cijena namještaja i kućanskih uređaja, u restoranima i hotelima te u zdravstvu. Ostala dobra i usluge poskupjeli su za 0,6 posto, a rekreacija i kultura za 0,3 posto.
Pad cijena zabilježen je u sektoru odjeće i obuće za 1,3 posto, prevoza za jedan posto te stanovanja i režijskih izdataka za 0,6 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je da je još uvijek daleko dostizanje inflacije od pet posto, što su predviđanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a na koja se oslanja i BiH.
"Realno je očekivati pad ispod 10 posto, ali tek sredinom godine. Zimski mjeseci su inače skloni inflaciji, a ušli smo u proljeće i realno je očekivati daljnji pad", istakao je Čavalić za Bloomberg Adria TV.
U posljednjem kvartalu prošle godine u BiH je došlo do usporavanja ekonomije, a Čavalić smatra da ni u prvom kvartalu ove godine neće biti značajnijeg rasta iz razloga što je domaća ekonomija oslonjena na vanjskotrgovinske aktivnosti sa zemljama članicama EU, gdje je također došlo do pada ekonomske aktivnosti.
"Domaće kompanije uzimaju manje kredita, zaustavljaju investicije i to se može odraziti negativno po pitanju realnih nadnica za radnike i generalno budućeg ekonomskog rasta", navodi on.
--Uz pomoć Svjetlana Šurlan--