Veliki dio europskih farmi suočava se sa sušom nakon neuobičajeno suhog proljeća, što je još jedan znak koliko klimatske promjene sve više utječu na domaću proizvodnju hrane.
Nakon zime s malo kiše i snijega, nastavilo se razdoblje bez ozbiljnijih oborina. Od veljače do travnja, količina padavina bila je ispod višegodišnjeg prosjeka, pokazuju podaci Sveučilišta Maine.
"Stanje je prilično zabrinjavajuće", kaže meteorolog Andrew Pedrini iz tvrtke Atmospheric G2.
Čitaj više

Katastrofe kao investicija - 'cat bonds' na prekretnici
Hedge fond Fermat Capital Management predviđa da će tržište obveznica povezanih s katastrofama (cat bonds) ove godine porasti za 20 posto.
16.05.2025

Novac ili planet? Trump je jasno odabrao
Trumpova najava povlačenja iz Pariškog sporazuma prijeti globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.
23.01.2025

Klimatske promjene itekako su stvarne, ali čini se da borba protiv njih nije
Najnovija geopolitička previranja otkrivaju da su velike svjetske sile suzbijanju klimatskih promjena pristupale s figom u džepu.
22.01.2025

Poplave u BiH naglasile potrebu za unapređenjem ekoloških strategija
Ekološke posljedice poplava tek počinju izlaziti na vidjelo.
28.10.2024

Kako klimatske promjene utječu na poljoprivredu i cijene hrane u BiH
Poljoprivrednici suočeni s velikim gubicima zbog suše.
17.09.2024

Gdje se nalazi BiH kada je riječ o klimatskim promjenama
Promjena klime znači duže suše, češće toplotne valove i obilne padavine koje uzrokuju poplave.
11.10.2024
Suša već ugrožava urod pšenice i ječma, osnovnih žitarica koje se koriste za proizvodnju kruha, piva i stočne hrane. Ako se takav trend nastavi, rast cijena u maloprodaji je itekako moguć.
Za mnoge poljoprivrednike to bi mogla biti druga teška sezona zaredom. Lani su u Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuskoj obilne kiše potopile polja, a usjevi u regiji Crnog mora stradali zbog iznenadnih zahlađenja i suše.
Suša već ostavlja trag na europskim usjevima | Bloomberg
Modeli Europskog centra za srednjoročnu prognozu pokazuju da bi krajem svibnja i početkom lipnja moglo pasti nešto više kiše, ali to neće biti dovoljno da se promijeni ukupni trend.
Više temperature i manjak padavina već su naštetili ozimim usjevima koji su sada u ključnoj fazi razvoja zrna. Kvaliteta uroda odlučit će hoće li završiti u prehrambenoj industriji ili kao stočna hrana.
U sjeveroistočnoj Francuskoj, Philippe Heusele bilježi štetu na oko 30 posto svojih nasada pšenice i ječma. Ostatak usjeva ovisi o tome hoće li uskoro pasti kiša.
"Pred nama su dva ključna tjedna", kaže Heusele, koji je i predsjednik za međunarodne odnose u udruzi Intercereales.
Ni u Ujedinjenom Kraljevstvu situacija nije bolja. Analitičari AHDB-a navode kako podaci jasno pokazuju da suha proljeća smanjuju i prinos i kvalitetu žitarica.
Cijena kruha mogla bi pratiti stanje na poljima | Bloomberg
Američko ministarstvo poljoprivrede procjenjuje da bi EU u idućoj sezoni mogao proizvesti 136 milijuna tona pšenice, što je blizu normalne razine, no sve ovisi o vremenskim uvjetima u sljedećim tjednima.
Europski opservatorij za sušu već upozorava na pogoršanje stanja na sjeveru i istoku kontinenta, gdje se često zadržavaju sustavi visokog tlaka i blokiraju ulazak vlažnog zraka s Atlantika, objašnjava meteorolog Matthew Dobson.
U Poljskoj i Ukrajini zabilježeno je jedno od najsušnijih razdoblja od listopada do travnja u posljednjih deset godina. Iako se tijekom ljeta očekuju i razdoblja jačih oborina, mogla bi doći u obliku oluja i tuče, što dodatno komplicira situaciju.
"Ljeto dočekujemo u nezavidnoj situaciji", zaključuje Pedrini.