Bosna i Hercegovina, kao i ostale zemlje svijeta, ove godine osjeća pojačan pritisak rastućih cijena hrane, energenata i usluga, što dodatno opterećuje kućne budžete građana. Inflacija od preko četiri posto u prvih pet mjeseci i najave daljnjih poskupljenja pokazuju da je pred nama period u kojem će ekonomsku situaciju dodatno oblikovati i fiskalne politike, kako na globalnom, tako i na lokalnom nivou.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Cijene hrane u svijetu porasle 5,8 posto u odnosu na lani
Pod pritiskom su i globalna tržišta hrane - FAO indeks osnovnih životnih namirnica u junu je porastao na 128 bodova, što predstavlja rast od 0,5 posto u odnosu na maj, te 5,8 posto više nego u istom mjesecu prošle godine. Iako su cijene žitarica i šećera blago pale, taj efekt poništavaju rastuće cijene mliječnih proizvoda, mesa i biljnih ulja, dodatno stvarajući pritisak na potrošačke cijene.
Bloomberg
Indeks cijena mesa FAO porastao je za 2,1 posto u junu, dostigavši novi rekord svih vremena. Svjetske cijene goveđeg, svinjskog i ovčijeg mesa porasle su, dok su cijene mesa peradi nastavile padati.
Indeks cijena mliječnih proizvoda porastao je za 0,5 posto u junu u odnosu na prethodni mjesec, pri čemu su cijene maslaca dostigle novi rekordni nivo uslijed ograničenih zaliha u Okeaniji i EU, uz kontinuiranu snažnu potražnju iz Azije.
Globalni skok cijena stiže i do kuhinje - puter sve skuplji, a kroasani sve tanji
Posebno zabrinjava rast cijena putera, koji je i dalje blizu rekordnih nivoa širom svijeta. Razlozi su brojni – od problema u proizvodnji u Francuskoj i na Novom Zelandu, preko povećane potražnje u Aziji, do pokušaja proizvođača da očuvaju profitne margine. Rezultat su sve veći troškovi za gotove proizvode koji se oslanjaju na puter, a pekare i trgovci, i pored rasta ulaznih troškova, pokušavaju zadržati mušterije.
Plate gore, a računi još više - novi talas poskupljenja u BiH
Iako se FAO indeks često koristi kao indikativni signal za ono što se može očekivati na regionalnim tržištima, analitičari upozoravaju da u Bosni i Hercegovini globalna kretanja ne moraju imati direktan efekt. U praksi, cijene hrane u BiH rastu čak i kada globalne bilježe pad.
Prema zvaničnim podacima, cijene su u maju 2025. godine bile za 3,7 posto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Najveći skok zabilježen je kod bezalkoholnih pića – čak 27 posto, dok su cijene hrane porasle za osam posto, a ukupan rast u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića iznosi 9,9 posto.
Neum – biser Jadrana koji vrijedi otkriti
Uprkos ovim ekonomskim izazovima, Neum – jedini bh. grad koji ima izlaz na more, sve više osvaja srca putnika iz regije i Evrope. Njegova netaknuta prirodna ljepota, autentičan mediteranski ugođaj i znatno povoljnije cijene u odnosu na popularne jadranske destinacije, čine ga sve traženijim. Smješten svega oko sat vožnje od Mostara, Neum je odlična polazna tačka za jednodnevne izlete brodićima do Dubrovnika, Makarske i drugih dalmatinskih gradova.
Bloomberg Adria
Ova kombinacija pristupačnih cijena, domaćinske dobrodošlice i mira bez gužvi privlači turiste iz Češke, Poljske, Slovačke i Njemačke, koji ovdje pronalaze kvalitetan odmor unatoč rastućim troškovima života.
Musk osnovao Američku stranku nakon usvajanja Trumpovog zakona
I dok rastući troškovi života oblikuju svakodnevicu mnogih, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu Elon Musk osnovao je Američku stranku. Ovo je uslijedilo dan nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump potpisao zakon o smanjenju poreza i povećanju potrošnje, koji je izvršni direktor Tesle žestoko kritikovao.
Musk je objavio tu vijest na svojoj društvenoj mreži X, nakon što je podijelio rezultate ankete koju je proveo na toj platformi, a koja je, prema njegovim riječima, pokazala da se 65 posto ispitanika izjasnilo za osnivanje Američke stranke.
Šta se još čitalo za vikend:
Jesu li problemi Tesle dublji od Muska i politike
Šest sportova koji najbrže sagorijevaju kalorije
BRICS najavljuje osudu američkih carina koje prijete globalnoj trgovini
Opustite se kao šef: gdje se odmaraju direktori
Francuska poziva na jače carinske barijere u Evropi
Danas čitajte:
Dok nominalne plate u Bosni i Hercegovini (BiH) pokazuju rast, sve je očiglednije da taj rast nije ravnomjerno raspoređen među radnicima. Pročitajte u kojem sektoru se isplaćuju najveće plate. Volite li više Coca-Colu ili Pepsi? - za većinu potrošača to je pitanje ukusa. No za investitore, to je i pitanje stabilnosti, prinosa i dugoročnog povjerenja.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...