Rastuća inflacija hrane mogla bi se uskoro ukrotiti - barem privremeno - jer cijene poljoprivrednih proizvoda padaju nakon naleta koji je povisio cijene svega, od hljeba do pilećih krilca.
Četiri mjeseca nakon što je ruska invazija na Ukrajinu preokrenula trgovinske tokove i podižući fjučerse, strah od nestašice žitarica ustupa mjesto optimizmu da će ključni proizvođači ubrati dovoljno velike žetve da pomognu u obnavljanju ratom zahvaćenih rezervi. To je ključno za pšenicu koja je potrebna za prehranu svijeta; kukuruz za prehranu svinja, kokoši i goveda; a sjemenke uljarica za preradu hrane.
Nadoknađeni gubici iz Ukrajine
"Opskrba možda neće biti toliko oslabljena kao što mislimo jer će druga područja nadoknaditi sve gubitke iz Ukrajine, a to se događa u cijelosti", rekao je Marc Ostwald, globalni strateg u ADM Investor Services u Londonu.
Predviđa se da će Australija, jedan od najvećih izvoznika pšenice, ove godine proizvesti još jedan ogroman urod, dok brazilsko područje s najvećim uzgojem ima toliko kukuruza da se gomila izvan kontejnera. Nervoza u Sjevernoj Americi da će proljetni vremenski problemi značajno smanjiti površine žitarica i soje je splasnula.
Bloomberg Agriculture Spot Subindex na putu je za najveći mjesečni pad od 2011. Uz ublažavanje zabrinutosti zbog sve manje zaliha žitarica i uljarica, zabrinutost da bi ekonomski pad mogao smanjiti potražnju također je srušila fjučerse s nedavnih najviših vrijednosti. Iako može potrajati da se takve promjene vide na policima s namirnicama, cijene piletine i govedine pomalo se hlade, tvrdi Darden Restaurants Inc., vlasnik lanaca Olive Garden i LongHorn Steakhouse.
Cijene goriva na benzinskim pumpama također će igrati veliku ulogu u određivanju toka inflacije hrane za ostatak ove godine. Očekuje se da će računi u supermarketima biti ''umjereni tokom sljedećih šest mjeseci, posebno ako cijene energije padnu'', rekao je Joe Glauber, bivši glavni ekonomist u Ministarstvu poljoprivrede SAD-a.
Od 24. juna prosječna dnevna cijena galona benzina u SAD-u padala je 10 uzastopnih dana nakon što se popela na neke od najviših zabilježenih. Fjučersi na sirovu naftu pali su za više od 10 posto u odnosu na gotovo rekordni nivo u danima nakon ruskog napada na Ukrajinu krajem februara, jednu od vodećih svjetskih otpremnica žitarica i biljnog ulja. Gnojivo, ključni trošak poljoprivrednika, povuklo se nakon rekordnog porasta.
Indeks cijena hrane Ujedinjenih naroda povukao se s rekordne visine u martu nakon što je rat ugušio izvoz iz Ukrajine i pokrenuo niz sankcija Rusiji. Ipak, čak i ako se snižene stope rasta nastave, visoke cijene hrane vjerovatno će nastaviti vršiti pritisak na potrebite. Prognoza američke vlade objavljena prošle sedmice procjenjuje da će se cijene hrane u cijelom svijetu ove godine popeti za čak 8,5 posto, iako u izvještaju nije uzet u obzir nedavni pad poljoprivrednih fjučersa.
Nadalje, Goldman Sachs Group Inc., među vodećim promatračima roba, kaže da cijene još nisu dostigle vrhunac, čak i uz Bloombergov široki indeks spot roba koji je pao za oko 13 posto u odnosu na rekord.
Optimističan pogled
''Slažemo se da kada je ekonomija dovoljno dugo u recesiji, potražnja za robom pada, a time i cijene", napisali su analitičari, uključujući Jeffreyja Currieja, u bilješci. "Još nismo u tom stanju, s ekonomskim rastom i potražnjom krajnjih korisnika koji se jednostavno usporavaju, a ne opadaju".
Darden Restaurants ima optimističan pogled. Kompanija sa sjedištem u Orlandu na Floridi kaže da više cijene mesa, mliječnih proizvoda i pšenice ne prenosi kupcima jer ne očekuje da će se povišeni troškovi zadržati na duži rok. Meso počinje "malo padati", a nadolazeće žetve žitarica trebale bi pomoći u suzbijanju troškova pšenice, rekao je analitičarima prošle sedmice glavni finansijski direktor Rajesh Vennam.
Fjučersi na pšenicu i soju ovog su mjeseca pali za oko 15 posto, dok je kukuruz pao za 13 posto. Kafa, šećer i kakao također su se povukli. Visoke cijene mliječnih proizvoda vjerovatno su dosegle vrhunac u drugom tromjesečju i počet će se povlačiti do kraja godine, prema izvještaju Rabobanka.
U Kini je hrana više pitanje nacionalne sigurnosti nego problem inflacije. Kako se cijene žitarica i ulja hlade, očekuje se da će rast potrošačkih cijena u junu biti manji za 2,5 posto u odnosu na prošlu godinu, rekao je Zhaopeng Xing, viši strateg za Kinu u ANZ Bank China Co sa sjedištem u Šangaju.
''Još je prerano da bi se prekinula inflacija hrane, s obzirom na neizvjesne izglede za opskrbu žitom iz Ukrajine, Indije i drugih velikih izvoznika'', rekao je.
Palmino ulje, najkorištenije biljno ulje na svijetu, palo je za oko 30 posto sa svog vrhunca jer je Indonezija najveći otpremnik povećao izvoz kako bi smanjio napuhane zalihe. Ovaj pad, zajedno s padom sojinog ulja i sličnih proizvoda, mogao bi pojeftiniti namirnice kao što su čokolada, margarin i šampon. No, kao i na drugim tržištima usjeva, svaki znak prekida opskrbe ili lošeg vremena mogao bi potaknuti još jedan užareni skup.
Za sada bi pad ključnih roba mogao omogućiti prijeko potrebnu pauzu u inflaciji.
"Tržišta bi stvarno voljela da ponovno mogu disati manje stresno", rekao je Arnaldo Correa, partner u Archer Consultingu u Sao Paulu. ''Upalite svijeću za svog anđela čuvara, pa da vidimo kako će se stvari odvijati''.