I dok se više od 150 zemalja priprema u Osaki predstaviti svoje inovacije i vizije budućnosti, Bosna i Hercegovina je ovaj put odlučila ostati po strani – bez odgovora, prisustva i ambicije. Istovremeno, domaćinstva u BiH uskoro bi mogla plaćati skuplju struju po sistemu blok tarifa – ako FERK odobri zahtjev Elektroprivredi BiH.
U zemlji koja izostaje s globalnih događaja, a kasni i s lokalnim reformama, pitanje nije samo koliko ćemo plaćati energiju – nego i koliko nas košta institucionalna tišina.
Struja skuplja od 1. septembra, ako FERK odobri
Elektroprivreda BiH i zvanično je zatražila od Regulatorne komisije za energiju (FERK) odobrenje za više cijene električne energije, koje bi na snagu stupile od 1. septembra. Ako prijedlog prođe, domaćinstva u Federaciji BiH prvi put će plaćati struju prema sistemu tzv. blok tarifa – zavisno od potrošnje, računi će biti "zeleni", "plavi" ili "crveni".
Prosječno poskupljenje bi se, prema najavama, kretalo između 4,8 i 8 posto. FERK još analizira dokumentaciju, a konačna odluka tek slijedi.
Zašto BiH nema na EXPO-u u Osaki, šta gubimo zbog toga
Bosna i Hercegovina je jedina evropska zemlja koja neće učestvovati na Svjetskoj izložbi EXPO 2025 u Osaki, jednom od najvažnijih globalnih događaja za promociju inovacija, tehnologije i investicijskih potencijala. Procjenjuje se da će tokom šest mjeseci trajanja EXPO ugostiti više od 28 miliona posjetilaca i 150 zemalja koje će predstaviti svoje vizije boljeg, zdravijeg i kvalitetnijeg života pod motom "Dizajniranje budućnosti za naš život".
Depositphotos
Ambasador BiH u Japanu Mato Zeko pojašnjava da je Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH uručen službeni poziv za učešće, ali institucije BiH nikada nisu odgovorile.
ECB pred izazovom - snažan euro mogao bi prouzrokovati probleme
Zvaničnici Evropske centralne banke (ECB) počinju brinuti da bi brzo jačanje eura moglo ugroziti napore da se inflacija stabilizira na ciljanih dva posto.
Jedinstvena valuta ojačala je za oko 14 posto u odnosu na dolar ove godine, kako povjerenje u Sjedinjene Američke Države opada - što doprinosi obuzdavanju rasta cijena, koji sada tačno odgovara cilju ECB.
Međutim, postoji opasnost da će taj rast eura dovesti do nivoa na kojem će inflacija pasti ispod cilja, narušavajući pritom konkurentnost.
S obzirom na to da je euro na ivici svoje najduže serije dobitaka u više od dvije decenije, ova tema je bila centralna na godišnjem okupljanju ECB u Sintri (Portugal). Potpredsjednik Luis de Guindos upozorio je da bi jačanje iznad nivoa od 1,20 dolara moglo predstavljati problem.
Ko stvarno vlada svijetom? Bloombergova lista milijardera skriva iznenađenja
Prema Bloombergovoj listi milijardera, uvjerljivo prvo mjesto i dalje drži Elon Musk s neto imovinom od oko 363 milijarde dolara. Iako je zabilježio dnevni pad vrijednosti od 4,38 milijardi dolara i gubitak od gotovo 70 milijardi od početka godine, Musk i dalje predvodi listu.
Bloomberg
Musk Teslu sve više usmjerava prema visoko promoviranim, ali još uvijek nedokazanim tehnologijama, uključujući autonomna vozila i humanoidne robote.
Tesla je krajem prošlog mjeseca bez velike pompe pokrenula dugoočekivane robotaksije u Austinu. Neki ulagači nadaju se da bi ulazak na nova tržišta mogao revitalizirati kompaniju nakon pada prodaje i sve većeg nepovjerenja potrošača prema samom Musku.
Unatoč nedavnom oporavku, dionice Tesle ove su godine pale za 20 posto.
Modni brendovi oblikuju luksuzni turizam, od plaža do hotela
U svijetu luksuza i inovacija, modni brendovi pronalaze nove načine da se povežu s putnicima i potrošačima. Luksuzni turizam i visoka moda idu ruku pod ruku u posljednjih nekoliko sezona i granica između ta dva svijeta gotovo da se izgubila. Pozitivni učinci partnerstava luksuznih brendova u hotelijerstvu višestruki su - od rasta vrijednosti brenda do diferencijacije hotela na luksuznom tržištu. U jednom od takvih hotela - San Domenico Palace u Taormini trenutno boravi i Jeff Bezos sa suprugom Lauren Sanchez, nakon glamuroznog vjenčanja prošlog vikenda u Veneciji.
Four Seasons
Dok su modni brendovi Armani i Bulgari već godinama prisutni u hotelijerstvu, novi talas dizajnerskih saradnji pretvara hotele i beach barove u ekskluzivne prostore koji spajaju opušteni ljetni eskapizam s estetikom visoke mode.
"Za modne kuće, ovakve saradnje nisu samo stvar prestiža. One omogućavaju brendu da 'živi' van piste i van bilborda, u realnom prostoru i svakodnevnom iskustvu korisnika", kaže kreativni direktor i brend konsultant Marko Stojaković.
Šta se još čitalo:
Trumpov zakon donosi zlato Nvidiji: Neočekivani savez politike i čipova
Evropa se znoji, ali žrtvuje klimatske ciljeve
Danas čitajte:
I dok Zapad potiče "kupi sada, plati kasnije", Kina koristi drugačiji model "plati sada, kupi kasnije". Pitanje je može li ovakav sistem zaživjeti i u BiH. Baščaršija konačno ulazi u digitalno doba. Tradicionalno srce Sarajeva, poznato po suvenirnicama, aščinicama i zanatskim radnjama, godinama je bilo mjesto gdje ste za kupovinu morali imati keš.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...