Dok se Trumpov famozni "veliki, čudesni zakon" polako probija kroz zakonodavni postupak na Kapitolu, proizvođači čipova već zadovoljno trljaju ruke. Novi zakon mogao bi im znatno smanjiti troškove izgradnje proizvodnih pogona u Sjedinjenim Državama, jer Bijela kuća njime želi osnažiti istraživačku i proizvodnu bazu te ključne tehnološke i geopolitičke komponente u nadmetanju s Kinom.
Zakon koji je Senat usvojio u utorak predviđa povećanje poreznih olakšica za proizvođače čipova s 25 na 35 posto – više od prethodno predviđenih 30 posto iz ranijeg nacrta, navodi CNBC.
Među kompanijama koje će imati pravo na te olakšice nalaze se Intel, Nvidia, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i Micron Technology. No kako bi ostvarile pravo na poticaje, morat će se obvezati na širenje proizvodnje unutar SAD-a najmanje do 2026. godine.
Nove odredbe proširuju porezne poticaje iz zakona CHIPS iz 2022. godine, koji je za vrijeme administracije Joea Bidena, tako omraženog među Trumpovim pristašama, osigurao 39 milijardi dolara subvencija i 75 milijardi dolara zajmova za proizvodnju čipova u SAD-u. Kontinuitet te industrijske politike pokazuje da se radi o nacionalnom prioritetu, budući da SAD nastoji vratiti veći dio naprednog opskrbnog lanca iz Azije na američko tlo. Time bi se povećali kapaciteti domaćih proizvođača, a istovremeno oslabili kineski, osobito u svjetlu sve strožih američkih ograničenja izvoza naprednih tehnologija.
Zahvaljujući Trumpovom pritisku, u skladu s doktrinom America First, brojni proizvođači čipova u posljednje su vrijeme povećali svoje planirane investicije u SAD-u. Među njima je i najveći svjetski proizvođač čipova i najvrednija kompanija u sektoru Nvidia. Prema procjenama analitičara, velik dio tog zamaha rezultat je najavljenih Trumpovih carina.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...