Još nekoliko dana je ostalo do sprovedbe nove odluke Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), kojom će se uvesti jedinstvena naknada za obavljanje platnih transakcija u žirokliring sistemu i bruto poravnanju u realnom vremenu (BPRV). Odluka na snagu treba stupiti 1. novembra. Bitno je napomenuti da će zbog ove odluke i komercijalne banke u Bosni i Hercegovini morati prilagoditi svoje usluge.
Guvernerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović kazala je da ova odluka ima za cilj ubrzati transakcije platnog prometa, standardizirati troškove platnih transakcija, omogućiti lakše upravljanje troškovima i pojednostaviti obračun naknada za platne transakcije.
Visina naknade za obavljanje platnih transakcija za učesnike u žirokliring sistemu iznosit će 0,26 KM po transakciji (bez obzira na poravnanje u toku dana), a za obavljanje platnih transakcija za učesnike u BPRV iznosi 2,05 KM po transakciji.
Čitaj više
CBBiH uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija
Naknada po transakciji za učesnike u BPRV biće 2,05 KM.
08.10.2024
Banke u FBiH za pet godina zaradile više od milijardu KM
Neto dobit banaka od 2017. premašila 1,3 milijarde KM.
05.08.2022
Zašto trgovci ograničavaju i izbjegavaju kartična plaćanja
Kartično plaćanje dobar je i jedan od glavnih pokazatelja rasta prihoda jedne zemlje.
30.07.2024
Inflacija usluga i dalje prikaz ukupne inflacije, potražnja nastavlja jačati
Inflacija u domenu usluga trenutno dominira u svim zemljama u regiji.
27.09.2024
Prilagodba i za komercijalne banke
Direktor Agencije za bankarstvo (FBA) Jasmin Mahmuzić je za Bloomberg Adriju kazao da Agencija podržava predmetnu odluku Centralne banke Bosne i Hercegovine, koja bi trebala doprinijeti unapređenju uslova za obavljanje platnih transakcija u zemlji.
"Odluka se pored unapređenja uslova za obavljanje platnih transakcija ogleda i u standardizaciji troškova platnih transakcija putem žirokliring sistema i bruto poravnanju u realnom vremenu, zatim unapređenju efikasnosti upravljanja troškovima, te u konačnici unapređenju kvaliteta usluga koje banke nude svojim klijentima", kazao je Mahmuzić.
Prema njegovom mišljenju, naredni korak je da komercijalne banke u Bosni i Hercegovini sagledaju konkretne efekte uvođenja jedinstvene visine naknada za predmetne transakcije, te u skladu s analizama i cjenovnim politikama banaka donesu konkretne zaključke i usklade cjenovne politike s njima, a sve u cilju unapređenja poslovnog okruženja za pružanje platnih usluga u zemlji za klijente fizičke i pravne osobe.
Dejan Vuklišević, predsjednik Uprave Naše banke, u razgovoru za Bloomberg Adriju i emisiju Start, kazao je da je riječ o jako dobroj i pozitivnoj odluci koja tržište čini jednakim.
"Ova odluka je jako bitna jer će bankarskom tržištu pomoći da svojim korisnicima omogući jednostavniji način praćenja troškova i vođenja evidencija. Odluka će sigurno pomoći ujednačenijim cijenama na tržištu", kaže Vuklišević, te podsjeća da je ovo moglo biti riješeno mnogo ranije.
Nije bilo prepreka za ovu odluku
Prema njegovom mišljenju, nije bilo potrebe da se prave različite cijene za različito vrijeme provedbe određenih usluga, jer se ništa to više ne radi ručno, te nije bitno je li neka transakcija provedena u devet ili u 14 sati, pa da o tome ovisi cijena.
"Sve je ovo moglo biti riješeno i mnogo prije, zna se kada se rade balansiranja, to je moguće raditi cijeloga dana, ne bi trebalo da ima utjecaj na različite cijene usluga. Mada opet, kada pogledamo cijene ovih usluga u bankama okruženja, kod nas je ovo još uvijek jako visoko, čak i do pet puta više u odnosu na npr. Srbiju, Hrvatsku pa i na ECB", govori Vuklišević.
Podsjećamo, prethodno je Upravno vijeće Centralne banke donijelo Odluku o izmjenama Odluke o utvrđivanju tarife naknada za usluge koje vrši Centralna banka BiH.
Iznos jedinstvene naknade koji je utvrđen manji je od sadašnje prosječne vrijednosti iznosa naknada, a njenim uvođenjem, komercijalnim bankama u zemlji omogućava se jednoobrazno postupanje bez obzira na vremenski interval poravnanja međubankarskih transakcija.
Odluku Centralne banke pozdravilo je Udruženje banaka BiH zahvalivši se na razumijevanju tržišnih prilika i spremnosti da zajedno poboljšaju poslovni ambijent u interesu svih građana i privrednika.
Edis Ražanica, direktor Udruženja banaka, tom prilikom je kazao da su uvjereni da će ova mjera doprinijeti većoj transparentnosti i efikasnosti u platnom prometu, te omogućiti bankama lakše upravljanje troškovima i, istovremeno, unapređenje efikasnosti i kvaliteta usluga koje nude svojim klijentima.
Prihod od naknade i provizije
Podsjećamo, samo banke u FBiH 27 posto ukupnih prihoda uberu od naknada i provizija.
U prvom kvartalu ove godine, banke sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine ostvarile su značajan rast neto dobiti, dosegnuvši 174,3 miliona KM, što je povećanje od 29,2 posto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je dobit iznosila 134,9 miliona KM.
Stopa povrata na prosječnu aktivu (ROAA) iznosila je 0,65 posto, dok je stopa povrata na prosječni kapital (ROAE) bila 5,05 posto.
Prihodi od kamata i sličnih izvora, prema efektivnoj kamatnoj stopi, iznosili su 247,4 miliona KM, što čini 73,1 posto ukupnih prihoda, dok su prihodi od naknada i provizija dostigli 127,5 miliona KM do kraja prvog kvartala.
Ukupan iznos kredita gotovo je dosegnuo 18 milijardi KM, dok su depoziti porasli na 24,2 milijarde KM, a štednja građana iznosila je 11,5 milijardi KM.