Sedmica iza nas pokazala je da inflacija u domenu usluga trenutno dominira u svim zemljama u regiji, pa tako i u Bosni i Hercegovini.
Cijene proizvoda i usluga u Bosni i Hercegovini, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u augustu, a u poređenju s julom, zabilježile su blagi rast, što je uglavnom potaknuto rastom cijena struje.
Na godišnjem nivou inflacija je znatno usporila, a najveći doprinos rastu daju cijene usluga. Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u restoranima i hotelima, kao i cijene ostalih dobara i usluga te alkoholnih pića. Prosječni pad cijena je zabilježen je kod odjeće i obuće te prijevoza.
Poskupljenje struje odrazilo se na ukupnu inflaciju u Federaciji Bosne i Hercegovine dok su nakon četiri mjeseca blagog pada i stagnacije cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u augustu zabilježile rast.
Izvoz u padu, pojačan promet nekretninama
Ono što nas može dodatno zabrinuti, jeste da je izvoz BiH kontinuirano u padu, dok uvoz raste, prvenstveno zbog manje potražnje za bh. proizvodima u zemljama Evropske unije. Vanjskotrgovinski deficit je dostigao 8,4 milijarde KM. Interesantno je da je BiH povećala razmjenu s Irskom i Grčkom.
Izvoz u zemlje Evropske unije pao je za šest posto u poređenju s istim periodom prošle godine, dok je uvoz porastao za 5,9 posto.
Tržište nekretnina i dalje je turbulentno, cijene se mijenjaju konstantno, ali naviše. U Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine promet nekretninama iznosio je više od 560 miliona maraka, od čega je pojedinačni promet veći od 10 miliona zabilježen u 12 gradova i općina.
Samo u Banjoj Luci prometovano je 2.935 nekretnina vrijednosti 155 miliona KM.
Bankarsko tržište se mijenja
Kada je riječ o bankarstvu, Agencija za bankarstvo Republike Srpske propisala je da fizičke osobe koje su iz određenog razloga spriječene da vraćaju kredite bankama mogu dobiti određene kreditne olakšice. Što se tiče banaka, one će ubuduće morati dobiti saglasnost Agencije ako žele isplatiti dobit, a ograničava im se i ulaganje u inozemstvo.
Nakon neuspješne ponude Nove Ljubljanske banke (NLB) za preuzimanje austrijske Addiko Bank, ona bi sada mogla baciti mrežu na Raiffeisen Bank.
Tokom prve polovine septembra objavljeno je da UniCredit želi preuzeti Commerzbank, a njemačka banka je tada rekla kako je iznenađena UniCreditovim otkrivanjem udjela od devet posto. Nastavit ćemo dalje pratiti razvoj bankarskog sektora u zemlji, ali i regiji.
Kriza autoindustrije nema utjecaja na BiH?
Već neko vrijeme pratimo stanje u autoindustriji i ona trenutno prolazi kroz najveću transformaciju u historiji. Cijela automobilska industrija u Evropi je u problemima, a u BiH izgleda da situacija i nije tako strašna s obzirom na broj novoregistrovanih vozila. Samo ove godine, računajući period od osam mjeseci (od januara do augusta), broj registracija je veći za oko pet posto u odnosu na isti period prošle godine.
U globalnoj industriji Volkswagen je najviše pogođen, a sve je dodatno pogoršano problemima u segmentu korporativnog upravljanja. Potez Volkswagena (VW), koji najavljuje moguće ukidanje radnih mjesta i zatvaranje nekih pogona u Njemačkoj prvi put, pravi je odraz stvarnosti za evropsko anemično tržište automobila, koje bi moglo da se suoči s još takvih najava.
"Izvjesno je da će ova kriza imati još veći efekt na evropski lanac opskrbe i dobavljače komponenti iz Evrope, a posebno iz BiH i regije, jer su znatno naslonjeni na Volkswagen i druge velike evropske proizvođače", kazao je za Bloomberg Adriju Almir Jazvin, Olympia Capital Partners.
Dodaje da "Made in Germany" više nije in, te da je pitanje koliko će biti pogođeno "Made in Europe".
Odmor uz sve skuplju šoljicu kafe
Omiljeni smeđi napitak na berzama dostiže nivoe koji nisu viđeni desetljećima.
Šoljica kafe, kako stvari stoje, postat će još skuplja uslijed globalnih poremećaja u proizvodnji i transportu. Ethem Numić, direktor strateškog marketinga i razvoja u AS Holdingu, pojasnio je za Bloomberg Adriju kako je berzanski porast cijena ublažen stabilnim zalihama kupljenim po starim cijenama, kao i blagim povećanjem maloprodajnih cijena, čime su krajnji kupci izbjegli osjetiti drastična poskupljenja.
"To je dio naše poslovne strategije, stabilan visoki kvalitet, izbalansirane cijene", pojašnjava Numić.
Kvalitet domaće kreativne industrije vidljiv u Dubaiju. Kompaniji Info Media Group iz Bosne i Hercegovine (BiH), koja posluje i u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, a nakon probijanja na tržište Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), dodijeljeno je ekskluzivno pravo na brendiranje tramvaja na teritoriji Dubaija. Ugovorom se firmi iz BiH dodjeljuje ekskluzivno pravo na brendiranje tramvaja i prateće infrastrukture na teritoriji Dubaija.
S obzirom na to da su ljetni odmori na kraju, umor koji se javlja nakon godišnjeg odmora je prilično česta pojava.
"Umor koji se javlja nakon godišnjeg odmora je prilično česta pojava koja može izgledati kao generalni osjećaj umora i niže energije, poteškoća u koncentraciji pri povratku na posao, tjelesnog zamora ili bolova. Često mi klijentice kažu da im je potrebno nekoliko dana da se vrate natrag u ritam i u svakodnevnicu", za Bloomberg Adriju kaže Kristina Rajski, psihologinja, psihoterapeutkinja pod supervizijom (kognitivno bihevioralna psihoterapija) i poduzetnica.
Glavna tema novog Bloomberg Adria Businessweeka su porodični biznisi. U iznimno izazovnom krajoliku u kojemu regionalna ekonomija trenutno egzistira, ne vara percepcija da dominacija ostaje na strani obiteljskih kompanija, kako globalno tako i u regiji srednje i istočne Evrope, u koju spadaju i zemlje Adria regije.
U ovoj regiji, a i općenito u zemljama srednje i istočne Evrope (SEE), proces prijenosa upravljanja u obiteljskim kompanijama na sljedeću generaciju odvija se sporije, pokazuje posljednje istraživanje NextGen konsultantske kompanije PricewaterhouseCoopers (PwC). Dok u SEE-u 64 posto obiteljskih poduzeća vode pripadnici prve generacije, na globalnom nivou taj je postotak upola manji i iznosi 32 posto.