Cijene kafe nastavljaju rasti zbog sve većih izazova u lancu snabdijevanja, a očekuje se da će šoljica ovog omiljenog napitka postati još skuplja uslijed globalnih poremećaja u proizvodnji i transportu.
Tako je cijena kafe na svjetskim tržištima dostigla rekordne nivoe, neviđene u posljednjih nekoliko decenija. U 2024. godini, cijena robuste porasla je za više od 80 posto, dok je arabica zabilježila rast od preko 30 posto. Kada se uzme u obzir period od posljednjih nekoliko godina, ovi skokovi postaju još drastičniji – cijena robuste je porasla za više od 200 posto, dok je arabica poskupjela za više od 50 posto u poređenju s prosječnim cijenama iz 2021. godine.
Rastuće cijene transporta, posebno kod robuste, dodatno pogoršavaju situaciju. Vijetnam, kao najveći izvoznik robuste, suočava se s izazovima u transportu kroz Crveno more zbog napada na brodove, što rezultira dužim i skupljim isporukama.
Čitaj više
Cijene kafe najviše u posljednjih 13 godina, Brazil pogođen rekordnom sušom
Cijene kafe su 2024. porasle otprilike 40 odsto.
16.09.2024
Kako rast cijena kafe ugrožava opstanak malih prerađivača u BiH
Predviđanja vodećih banaka sugerišu da znatno niže cijene kafe nisu vjerovatne u budućnosti.
20.03.2024
Ispijanje kafe savršen način za izgradnju odnosa sa kolegama
Uloga kafe ključna u oživljavanju kulture odlaska u kancelarije.
01.04.2023
Braon zlato: Ni povećanje cijena ne utječe na kult ispijanja kafe u BiH
Bh. tržište je najspecifičnije u regionu.
07.04.2023
Ethem Numić, direktor strateškog marketinga i razvoja u AS Holdingu, pojasnio je za Bloomberg Adriju kako je berzanski porast cijena ublažen stabilnim zalihama kupljenim po starim cijenama, kao i blagim povećanjem maloprodajnih cijena, čime su krajnji kupci izbjegli osjetiti drastična poskupljenja.
"To je dio naše poslovne strategije, stabilan visoki kvalitet, izbalansirane cijene", pojašnjava Numić.
Primarni cilj Vispaka i Zlatne džezve, u situacijama kada dolazi do naglih promjena cijena na koje nemaju direktan utjecaj, jeste očuvanje lojalnosti kupaca i standarda kvaliteta proizvoda. Numić dodaje kako i troškovi transporta igraju ulogu u formiranju cijene, ali s obzirom na to da je kafa skuplji proizvod, najznačajniji faktor ostaje cijena sirovine.
"Nažalost, BiH kao mala zemlja nema utjecaj na berzovne cijene, jer smo zemlja koja uvozi kafu 100 posto. Djelimično se situacija može popraviti strateškim partnerstvima s proizvođačima kafe i investiranjem u sigurniji lanac nabave", pojašnjava Numić.
Kult ispijanja kafe u BiH
Kafa je prešla dug put od bobice koju je navodno otkrila koza do globalne industrije koja se često svrstava odmah iza naftne po vrijednosti. Zanimljivo je da je u jednom periodu historije služila i kao valuta.
Pitanje "Hoćemo li na kafu?" - jedno je od najčešćih pitanja među građanima Bosne i Hercegovine. Poslovni sastanci, šetnje, pauze na poslu, pa čak i večernji izlasci često završavaju uz šoljicu kafe – bilo crne, s mlijekom ili kratke. Kafa ne samo da povezuje ljude, već otvara vrata za nove poslovne prilike, prijateljstva i ljubavi.
Kafa je jedan od najpopularnijih napitaka na svijetu, a u BiH je ispijanje kafe postalo poseban ritual. Cijene šoljice kafe u sarajevskim kafićima kreću se od dvije do četiri marke, dok je prije nekoliko godina bila standardno jedna marka.
Bosanska dijaspora ostaje vjerna domaćoj kafi, pomažući tako u održavanju njene kupovine i izvoza iz BiH, potaknuti nostalgijom i uživanjem u okusu.
Globalna situacija je dodatno pogoršana slabijom berbom, logističkim problemima te niskom raspoloživošću kafe na tržištu, pojašnjava iz Atlantic grupe.
"Vijetnam i Indonezija su zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta podbacile s berbama. Problem visoke cijene je i zbog izazova u transportu, napada na tranzitne brodove, produljenog vremena tranzita za dvostruko i više, te posljedično viših cijena. Nažalost, nema naznaka da će u skorijem periodu doći do poboljšanja situacije, naprotiv intenzivira se izazov dostupnosti sirovine u budućem razvoju", kažu iz Atlantic grupe za Bloomberg Adriju.
Dodaju kako se Atlantic Grupa trudi optimizirati nabavni proces kako bi osigurala dostupnost i kvalitet kafe, ističući da je zaštita potrošača od poskupljenja ključni prioritet.
"Nemoguće je internim uštedama anulirati kretanja na svjetskim berzama sirovina, ali mi kroz kontinuitet kriza maksimalno vodimo računa o tome da teret poskupljenja u čitavom lancu poslovanja ne prenesemo većim dijelom na potrošača", zaključuju.
Kakva su očekivanja BBA?
Matteo Mošnja, voditelj korporativnih analiza Bloomberg Adrije, kaže kako je početak godine izgledao obećavajuće i cijena obje vrste kafe bila je relativno stabilna u prva tri mjeseca. Međutim, nakon toga je uslijedio uzlet.
"Kao glavni razlog sve viših cijena kafe navode se vremenske neprilike, odnosno kombinacija sušnog razdoblja, mraza i pretjeranih padavina. Također, kako je povijesno arabica uvijek bila skuplja od robuste, snažan rast cijene arabice u posljednjim godinama natjerao je prerađivače kafe da se okrenu robusti i povećaju udio te vrste u svojim mješavinama mljevene kafe u nastojanju da zaštite svoje marže", pojašnjava Mošnja.
Dodaje kako je to stvorilo dodatne pritiske na cijenu robuste, pa je trenutno cijena kilograma robuste niža od cijene arabice svega 20 posto, naspram historijskih razdoblja kad se taj diferencijal u cijeni kretao između 40 i 80 posto.
Velike suše posljednjih mjeseci u Vijetnamu i Brazilu ukazuju na to da će urod biti slabiji i da će se te visoke cijene održati najmanje do sredine iduće godine.
"Mantra higher for longer, koju smo donedavno koristili za kamatne stope središnjih banaka, ovdje dobiva novi smisao. Ako bacimo oko na cijene terminskih ugovora datiranih na 2025. godinu, one također potvrđuju našu misao. Cijena terminskih ugovora arabice kojima se trguje s datumom dostave u martu i septembru iduće godine viša je za oko 17 posto od trenutne cijene na berzi. Robustini terminski ugovori pak imaju cijenu nižu za oko 20 posto u odnosu na trenutnu", objašnjava analitičar BBA.
Razlog tome možemo pronaći u nešto većoj otpornosti robuste na vremenske neprilike te u odgovoru tržišta kojem robusta postaje sve privlačnija kao rezultat manjeg diferencijala u cijeni u odnosu na arabicu.