"Hoćemo li na kafu?", jedno je od najčešćih pitanja bh. građana. Poslovni sastanak, dnevna šetnja, pauza na poslu, pa čak i večernji izlazak su put koji vodi do "obične crne, velike s mlijekom ili kratke". Šoljica kafe otvara vrata novim poslovnim partnerima, prijateljstvima, pa čak i ljubavnim vezama.
Za kafu možemo reći da je jedan od najpopularnijih napitaka na svijetu, a ispijanje kafe u BiH postaje jedinstven ritual uživanja.
Ekonomska kriza utjecala je i na rast cijene kafe kako prilikom kupovine u trgovinama tako i prilikom ispijanja u kafićima. Danas za pola kilograma ovog braon zlata - kako još zovu kafu, u zavisnosti od brenda, građani trebaju izdvojiti oko 10 KM, što je povećanje u odnosu na pretpandemijski period.
U Sarajevu cijena jedne šoljice u kafićima ide od dvije do četiri KM, dok je prije nekoliko godina standardna cijena bila samo jedna marka.
U svijetu postoji više od 200 vrsta sirove kafe. Dvije glavne kategorije su arabica i robusta. Kafa je berzanska roba i izražene je senzitivnosti na ulazne parametre.
Najznačajniji faktori koji trenutno diktiraju promjene cijene su ponuda i potražnja, klimatske promjene i nedavne vremenske neprilike koje su pogodile Brazil, koji je najveći proizvođač kafe na svijetu. Troškovi transporta, odnos USD i eura dosta utječu na cijenu ovog napitka, kaže Hrvoje Miletić iz Eurovipa.
"Kafa kod nas odavno nije funkcionalno dobro - za buđenje i kofeinizaciju, nego senzualno, pa čak i iskustvo socijalizacije. Također, kafa se kod nas visoko vrednuje i kao poklon i kao proizvod za osobnu upotrebu", objašnjava Miletić za Bloomberg Adriju.
Specifično tržište
Kafa je od bobice koju je otkrila koza do svjetske industrije za koju kažu da je druga najvrednija i da se nalazi odmah iza naftne industrije prošla velike promjene. Čak se u jednom periodu historije koristila i kao valuta.
Promjene u životnim navikama tjeraju proizvođače i kompanije da kafu učine dostupnijom većem broju potrošača, pa je tako brand Café Brazil potrošačima ponudio tradicionalnu kafu koja se lakše sprema - Brazil Traditional café, a gotova je za minut.
"Najveće kafopije su Skandinavci. Tako Finci godišnje potroše u prosjeku 12 kg kafe po stanovniku. Što se tiče BiH, od tri stanovnika dva uživaju u nekom kofeinskom napitku", objašnjava Miletić.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, naša zemlja je tokom prošle godine uvezla više od 19.500 tona kafe, u vrijednosti većoj od 145 miliona KM, dok je u istom periodu izvezla 97.559 kilograma kafe, u iznosu višem od million KM.
Naša dijaspora vjerni je kupac domaće - bosanske kafe. Uz nostalgiju i ispijanje doprinose kupovini i izvozu kafe iz BiH.
Samo u prva dva mjeseca 2023. godine uvezeno je 2.884 tone, u vrijednosti od oko 20 miliona KM.
Promjene su potaknule i Grand kafu, koja je dio Atlantic Grupe, da svojim poznatim brendovima doda i Black&Easy - tursku kafu koja se brzo spremi, što je posebno važno za one koji vole ovaj okus, a ne mogu pripremiti kafu na tradicionalan način. Ova kafa svakodnevno se nalazi u šoljicama građana Adria regiona, ali i dijaspore.
Kako kaže Branka Kalinić, PR Grand kafe, potrošači su već naviknuti na ovaj okus i uživaju u svim prepoznatljivim brendovima - Grand Gold, Aroma, Strong te InstaGrand.
Prema njenim riječima, bh. tržište je najspecifičnije u cijeloj regiji i zahtijeva konstantno prilagođavanje potrošačima i njihovim potrebama. Uspješnost brenda na duge staze zavisi upravo od povjerenja potrošača i njihove lojalnosti.
"Da bi brend stekao i zadržao povjerenje potrošača, mora da im ponudi kvalitet prije svega, ali i dobar odnos cijene i kvaliteta, kao i transparentnu i iskrenu komunikaciju u najširem smislu. Brend mora da nastupa hrabro i da bude inovativan, a ponuda mora sadržavati široku paletu proizvoda za svačiji ukus", objašnjava ona.
Kompletan portfolio Grand svježe mljevene, domaće kafe koji se prodaje na ovom tržištu se proizvodi u fabrici u Glavičicama kod Bijeljine. "Od samog osnivanja proizvodnja se radi u skladu sa svim lokalnim, regionalnim i globalnim zahtjevima koji se postavljaju pred proizvođače kafe, kako bi održali svoje visoke standarde".
Poznati smo kao velike meraklije, tako da ispijanje svježe mljevene, domaće kafe predstavlja značajan dio kulture življenja na ovim prostorima. Kafa za nas ima nezamjenjivu ulogu u svakodnevnom životu i kroz stoljeća smo razvili jedan stvaran kult ispijanja kafe na razne načine.
Vrednovanje tradicionalne kafe najbolje možemo vidjeti u starim pržionicama kafe na Baščaršiji. Neke od njih mame mirisima duže od 100 godina. Istrajnost u ovom poslu pokazuje da građani i dalje biraju kvalitetna zrna kafe, koja se tucaju ili prže na starinske načine.
Uske ulice i miris friško pržene kafe privlače i turiste koji rijetko gdje imaju priliku vidjeti ovakav način pripremanja kafe.
"Neko voli gorču, neko je pije s kockom šećera, neko s rahatlokumom. Od one jutarnje kojom se razbuđujemo, preko onih u toku dana koje su rezervisane za druženje s kolegama na poslu, ili neradnim danima s porodicom i prijateljima, do one popodnevne kada uz šoljicu kafe i neki omiljeni kolač ili keks sređujemo utiske proteklog dana", objašnjava Kalinić.
Stara poslovica kaže - "Kafa se pije vrela, sjedeći i bez naročitog razloga", a bh. meraklije su je vrlo ozbiljno shvatile, jer svoju svakodnevnicu ispijanja ne mijenjaju ni u krizi.