U eri brzih inovacija i tehnoloških preokreta, uloga poslovnih anđela postaje ključna u svijetu startupa. Oni su poput nevidljivih struktura podrške, temelj koji omogućava mladim kompanijama da rastu, a njihova funkcija u pružanju finansijske podrške, mentorskog iskustva i proširenju mreže kontakata postaje sve važnija, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u čitavom regionu.
Poslovni anđeli su iskusni preduzetnici, lideri i stručnjaci u svojim oblastima, koji ulažu svoj kapital i iskustvo kako bi pomogli startapima da rastu i razvijaju se.
Dajana Džindo, osnivačica i izvršna direktorica Fondacije 787 kaže za Bloomberg Adriju kako je tema anđela investitora još uvijek u povoju u našoj državi.
Čitaj više
Poslovni anđeli – lokalna podrška razvoju startupa
Vladimir Ćorda, CEO kompanije Virtuo, za Bloomberg Adriju piše o poslovnim anđelima.
24.03.2023
Šta rade startupi u Beču i kako su privukli milionske investicije
Beč nudi mnogo mogućnosti startupima.
21.09.2023
Wöss: VC fondovi nedovoljno podržavaju startupe koje su osnovale žene
Fund F fokusiran na rodno različite timove.
22.06.2023
Investiranje u startupe palo za 55 odsto usred krize
Američki startupi prikupili su 37 milijardi dolara od fondova rizičnog kapitala u prvom kvartalu 2023.
06.04.2023
Krajem 2021. godine, Fondacija je došla do zaključka kako je BiH jedina zemlja u Evropi koja nema razvijenu mrežu poslovnih anđela. Dok su zemlje regiona već imale svoje inicijative, u BiH ovakva podrška preduzetnicima bila je rijetkost. Kada pojedinci u BiH započinju sopstveni biznis, koriste privatna sredstva i grantove, ali dalji korak, investiranje anđela, često je bio nepristupačan. Kako bi privukli ozbiljnije investitore, startapovi već moraju imati određenu investicionu osnovu. Međutim, u BiH nije postojao sistem koji bi preduzetnike usmeravao ka ovom cilju.
Kako kaže Džindo, Fondacija je prepoznala ovu prazninu te danas djeluje kao posrednik - pružajući podršku preduzetnicima kroz edukacije, pripremu za investiranje anđela i predstavljanje investitorima koji zatim procjenjuju mogućnosti.
"Investitori onda odlučuju da li ih interesuje, prolaze kroz proces koji uključuje njihovu provjeru", kaže ona, dodavši kako nije svaki startap spreman za investiranje anđela. I pored velikog potencijala često nedostaju ključne komponente koje investitori traže. U takvim slučajevima, investitori često pružaju uslovne ponude i očekuju poboljšanja prije nego što krenu s investicijama.
"To nam se desilo par puta, što također govori da startupovi nisu ni spremni još uvijek za ovo na pravi način", objašnjava ona.
BiH na putu ka razvoju
Poslovni anđeli igraju ključnu ulogu u podržavanju startupova i doprinose razvoju inovativnih ideja. Međutim, važno je da preduzetnici pažljivo razmotre uslove investicije kako bi bili sigurni da su u skladu sa ciljevima i potrebama njihove kompanije.
Prošle godine, nakon održavanja Samita poslovnih anđela 2022, formirana je Grupa poslovnih anđela poznata kao BHBAN. Kroz ovu grupu, testirani su procesi i postavljeni kriterijumi za investitore i startupove. Interesovanje za investiranje u regiji raste, a saradnja postaje česta, kako bi se pronašla rješenja koja će imati značajan uticaj na ekonomiju.
Džindo ističe da je potrebno raditi na razvoju poslovnih vještina, posebno u prodaji i marketingu, kako bi startupovi postali privlačniji za investiture, jer često ne shvataju ozbiljno potrebu za ulaganjem u sopstveni razvoj, što može odbiti potencijalne investitore.
Prema Vuku Lau, iz Silicon Gardens, koji je govorio na Samitu poslovnih anđela 2023, tehnički ekosistem regije prolazi kroz transformaciju i postaje atraktivan za tehnološke inovacije. Regija već ima nekoliko startup uspjeha, uključujući i šest jednoroga - kompanije koje su vrijedne više od milijardu dolara. Njegova nada je da će taj broj još više rasti. Dva jednoroga se nalaze u Hrvatskoj, dok četiri u Sloveniji.
Veliki izazov predstavlja sam termin startup koji je prema riječima Džindo u našoj zemlji pogrešno sročen. "Startup nije novi bilo koji biznis".
Kako kaže, kad pogledamo region, Srbija je imala sličan problem kao BiH te donijela zakon po kojem startup definiše kao brzorastući i inovativan biznis koji se najćešće oslanja na tehnologiju i IT rješenja.
"A kod nas se startup smatra svaki novi biznis, što apsolutno nije isto. Tako da jedan anđeo investitor neće investirati u bilo koji novi biznis, nego će investirati u ono što smatra da ima potencijal rasta. Očekuju povrat na investiciju", objašnjava Džindo.
Navodi kako je važno da ovaj termin kod nas bude ujednačen sa svjetskim terminom što bi značajno olašalo kako kompanijama tako i poslovnim anđelima.