Finansiranje rizičnog kapitala za startupe je palo za više od polovine u prvom kvartalu u odnosu na godinu ranije, što je jasan pokazatelj da je usporavanje tehnološke industrije udarilo mlade kompanije.
Američki startupi prikupili su 37 milijardi dolara od fondova rizičnog kapitala u prvom kvartalu ove godine, što je najmanji iznos u 13 uzastopnih kvartala, prema podacima istraživačke firme PitchBook i Nacionalne asocijacije rizičnog kapitala. Investitori su smanjili i veličinu i broj čekova koje ispisuju. Prvi kvartal je označio najmanji broj poslova, manje od 3.000, u više od pet godina.
"Cijelo tržište je mnogo opreznije prema investicijama", rekao je Kyle Stanford, analitičar rizičnog kapitala u PitchBooku. "Kompanijama neće biti lako da prikupe kapital čak i ako rastu tempom koji su postavili u svojoj posljednjoj rundi."
Iznenadni kolaps SVB-a prošlog mjeseca, industrijske institucije koja je finansirala ili pružala usluge skoro polovini startupa podržanih rizičnim kapitalom, poslao je novi talas zabrinutosti u zajednici koja će možda usporiti tempo ulaganja, što može trajati više godina. Industrija se borila s rastućim kamatnim stopama i kontinuiranim padom tražnje, što su obilježili pad vrijednosti i na hiljade otpuštanja.
Finansiranje tehnoloških kompanija je usporilo u isto vrijeme kada je investitorima bilo teže da zarade novac podržavanjem startupa. Izlazna aktivnost, koja se sastoji od inicijalne javne ponude i prodaje drugim kompanijama, pala je na 71,4 milijarde dolara 2022. godine, što je prvi slučaj pada ispod 100 milijardi dolara u šest godina, pokazuju podaci PitchBooka.
Stanford je rekao da očekuje da će oštro usporavanje izlaska predstavljati izazove za zrelije kompanije ove godine, kojima će biti potrebna dodatna gotovina, čak i nakon mjera za smanjenje troškova kao što su otpuštanja. "Kompanije pokušavaju da produže svoj razvoj", rekao je on. Rizični kapital možda neće moći da podrži sve startupe jednoroge kojima je potreban novac da bi nastavili da rade, rekao je on, posebno pošto se interesovanje za sektor ohladilo od netradicionalnih startup investitora, kao što su privatne kompanije za kapital i hedž fondovi.
Tokom naredne godine, neki startupi bi mogli da se nađu u problemima ili čak ugase ako pad u industriji potraje. Andrea Lamari, generalni partner u Manhattan Venture Partners, rekla je da industrija pažljivo prati ukupnu privredu i njen uticaj na tehnologiju. "Skoro deceniju nije bilo ovog nivoa neizvjesnosti u vezi s tim kakav će uticaj makroekonomska situacija imati na startupe", rekla je ona. "Kao da svi čekaju da se nešto desi kako bi donijeli odluku."