U izazovnom globalnom ekonomskom okruženju i dinamičnom tržištu rada kako u svijetu tako i u Bosni i Hercegovini pronalazak kvalificiranog kadra je sve teži za kompanije. Iz tog razloga veliki broj kompanija pomoć u procesu zapošljavanja, a u nedostatku vlastitih resursa, traži od specijaliziranih HR i regrutacijskih agencija.
''Regrutacijska industrija u BiH je u primjetnom rastu uvažavajući da je popularnost i potreba za ovim servisima uvećana nedostatkom radne snage na tržištu i nekonkurentnosti kompanija koje se takmiče s internacionalnim grupacijama'', za Bloomberg Adriju kažu iz Popcorn Recruiters.
Zrelost tržišta
Dodaju da se kao rezultat zrelosti tržišta također pojavljuju regrutacijske agencije s isključivom ekspertizom kao što je to slučaj s ovom agencijom. Ona isključivo regrutuje IT i outsourcing profesionalce u regiji Balkana, sa ciljem zadovoljavanja specifičnih industrijskih potreba za traženim kadrom.
Da ova industrija raste iz godine u godinu potvrđuje i Haris Kadenić, direktor marketinga ManpowerGroup SEE.
''Ako posmatrate samo promete top 10 kompanija iz ove industrije, tržište je u 2022. godini raslo gotovo 50 posto u odnosu na 2021. godinu. Na tržištu, dakle, postoji 10-ak velikih kompanija, i jako mnogo manjih, specijaliziranih agencija za pojedine segmente HR-a'', ističe Kadenić za Bloomberg Adriju.
Dodaje da je tržište vrlo dinamično jer se na njemu takmiče i internacionalne i domaće agencije, a vrlo često i agencije iz drugih zemalja koje su u potrazi za radnicima iz BiH za svoje zemlje ili čak za radnicima u kompanijama koje posluju u BiH, ali čije je porijeklo iz tih zemalja iz kojih su i agencije.
"Postoji i dosta veliki broj nezavisnih konsultanata, tako da možemo govoriti o jako dinamičnom tržištu. U segmentu usluga posredovanja u zapošljavanju, u pojedinim industrijama i pojedinim regijama u BiH, pronalazak kvalifikovane radne snage je postao prava umjetnost, ali i dalje uspješno zatvaramo sve upite klijenata'', kaže Kadenić.
Manpower pored headhuntinga, kao 'core' usluge po kojoj su i najprepoznatljiviji, pruža i usluge savjetovanja, outsourcinga, payrolla, staff leasinga, people developmenta (individualni/grupni), tailor-made razvojne centre, a bave se istraživanjima u real timeu. Na tržište BiH su ušli 2018. i u tim prvim godinama nije bilo lako steći povjerenje lokalnih poslodavaca.
''Već u drugoj godini smo počeli biti vidljivi internacionalnoj mreži i međunarodnim klijentima, dok je trebalo skoro tri godine da kroz ogroman rad i trud dođemo i do lokalnih poslodavaca, promijenimo svijest o HR industriji, educiramo lokalno tržište o potencijalima saradnje s HR consulting agencijom, te u konačnici steknemo njihovo povjerenje'', kaže Kadenić.
Pojašnjava da je situacija danas itekako drugačija, dosta uvjetovana i samim promjenama na tržištu te sve više i više domaćih kompanija prepoznaje benefite ovakve saradnje i koristi je kako bi ili riješili neke od svojih problema ili unaprijedili svoje poslovanje.
Saradnja agencije i kompanije
''Naročito nas raduje da sve više kompanija počinje koristiti programe procjene uposlenika na osnovu kojih kasnije planiraju njihove razvojne programe, jer tek tako možemo govoriti o sinergiji uposlenika i kompanije, koji znaju koji karijerni put se nalazi ispred njih'', dodaje.
Kada je riječ o regrutaciji novih uposlenika, Kadenić pojašnjava da se ovaj proces najbolje realizira uskom saradnjom kompanije i agencije.
''Iako postoji nekoliko modaliteta, mi preferiramo da prije svega s klijentom napravimo jako dobar brief, skeniramo tržište, uradimo predselekciju, a zatim u samom procesu intervjua uključujemo klijenta, uz podršku alata za testiranje, kako bismo na kraju zaista spojili najboljeg budućeg uposlenika s novom kompanijom. U ovaj proces smo sigurni i utoliko što za kandidate dajemo vremensku garanciju da neće napustiti kompaniju'', pojašnjava Kadenić.
Iz Popcorn Recruitersa kažu da većina kompanija s kojima sarađuju očekuje da angažman agencije bude primarno fokusiran na privlačenje dovoljnog broja odgovarajućih kandidata u definiranom roku. Kandidati prolaze fazu predselekcije prije nego što klijent ne počne svoj selekcijski proces, testiranjem i usaglašavanjem konačnih uslova saradnje.
''Praksa je da kompanije ipak moraju samostalno da donose odluke o konačnom odabiru kandidata koji ne samo na papiru, odnosno biografiji, nego i po karakteru i ambicijama odgovara kompanijskoj percepciji odgovarajućeg kandidata'', ističu.
Pročitaj više: Rat za talente se nastavlja, kako se istaknuti među poslodavcima
Greške koje lideri i HR trebaju izbjegavati u odnosu prema zaposlenima
Dodaju da regrutacijska agencija mora biti posebno investirana oko profiliranja, ali i prilikom prvih zajedničkih intervjua s klijentom i kandidatom kako bi bili sigurni da prate logiku selekcijskog i očekivanja u iskustvu, vještinama i motivima kandidata.
Kada je riječ o prednostima angažiranja regrutacijskih agencija, Kadenić navodi da se primarna prednost odnosi na resurse poput baze podataka, koje kompanija najčešće nema, te edukovan i iskusan kadar za sve usluge iz spektra HR-a, koje većina kompanija u svijetu ne može imati.
Iz Popcorn Recruitersa dodaju da se regrutacijske agencije specijalizirano bave samo ovim poslom, a to podrazumijeva da se konstantno usavršavaju u trenutnim praksama pronalaska, animiranja, profiliranja i pripremanja kandidata za selekcijski proces s klijentima.
''Pored toga, tu je naravno i aspekt da interni kompanijski regruterski resursi nisu u mogućnosti uložiti punu posvećenost pri regrutacijskom procesu uvažvajući i druge obaveze koje imaju kao in-house regruteri'', kažu iz ove agencije.
Ipak, interni kompanijski resursi imaju znatnu prednost u selekcijskom procesu uvažvajući da su apsolutno upoznati s internim potrebama, pozadinom iza opisa posla, kao i kompanijskom i timskom atmosferom.
Individualni pristup
Kada je riječ o budućem razvoju ove industrije iz Popcorn Recruiters kažu da regruterske agencije na globalnom tržištu već prelaze na pristup zasnovan na kandidatu, što je do sada bio sekundarni fokus uvažavajući da su kompanije bile te koje su diktirale potrebe, uslove i mogućnosti koje se sada preusmjeravaju na interes kandidata, pogotovo u digitalnoj industriji. Slična praksa još nije primjetna u našoj regiji gdje se tradicionalni pristup svodi na to da se servis isključivo ustupa kompanijama pri angažmanu novih ili zamjeni postojećih kandidata.
''Međutim, pozitivni primjeri ekspertize u regruterskim agencijama su već primjetni na našem tržištu, što će kompanijama, ali i kandidatima dati veće šanse za uspješno posredovanje ukoliko regruterska agencija ima nužnu ekspertizu na osnovu koje razumije gdje se nalaze, kako se pristupa, koji su uobičajeni uslovi i očekivanja kandidata u specifičnoj industriji i obrnuto'', dodaju.
Kadenić ističe da svi makroekonomski pokazatelji, osim trenda iseljavanja stanovništva, pokazuju da u budućnosti možemo očekivati rast broja agencija, naročito onih koje se bave uvozom strane radne snage.
"U isto vrijeme ćemo svjedočiti digitalizaciji i automatizaciji određenih usluga kako bi se ubrzali procesi za klijente. Već danas koristimo AI alate za donošenje određenih usluga, Veliku prepreku i dalje će činiti neusklađenost obrazovnih programa s potrebama tržišta rada, te rast neformalnih programa specijaliziranih obuka. Na tržištu će se pojavljivati radna mjesta za koja trenutno nemamo obučen kadar, naročito u segmentima IT i BPO industrije", zaključuje Kadenić.