Posljednjih nekoliko godina svjedočimo drastičnim globalnim promjenama koje su se odrazile i na tržište rada. Osim novih načina rada i mlađih generacija koje ulaze na tržište rada, dolazi i do pomjeranja fokusa s poslodavaca na radnike koji danas u većoj mjeri određuju pravila igra.
''Pandemija koja nam je svima oduzela dobre dvije godine života, ujedno nam je i otvorila oči kada je riječ o odnosu prema radu i kompanijama. Upoznali smo neke nove načine rada kao što su remote, hybrid; počeli smo cijeniti neke druge stvari u životu jer smo imali vremena razmišljati o sebi i uraditi duboke psihološke analize'', za Bloomberg Adriju kaže Haris Kadenić, direktor marketinga Manpower Group SEE.
Disbalans ponude i potražnje za radnicima
Pojašnjava da se istovremeno na tržištu rada pojavljuje i generacija Z sa potpuno svojim pogledom na život, ''te u istom trenutku, na tržištu imate boomere, millenialse i generaciju Z u vjerovatno nikad entropičnijoj simbiozi''.
Pored svih ovih promjena, Bosna i Hercegovina se suočava i s odlaskom radne snage, uglavnom u zemlje Zapadne Evrope. Također, potražnja za radnicima u pogledu kvalifikacija se mijenja, s obzirom na nevjerovatan rast pojedinih industrija kao što su IT i Business Process Outsourcing (BPO), a koje prati i pojava sve većeg broja freelancera.
''Ukratko, odnos ponude i potražnje kvalificirane radne snage, s naglaskom na 'kvalificiranu', u posljednjih nekoliko godina je u ogromnom disbalansu. Čini mi se da su prvi put u historiji kapitalizma radnici u boljoj pregovaračkoj poziciji u odnosu na kompanije'', ističe Kadenić te dodaje: ''Ali se postavlja i realno pitanje koliko dugo će kompanije moći izdržati takav pritisak, uz stravično povećanje svih ostalih troškova poslovanja i pri tome ostati samoodržive, ne samo u BiH, već globalno''.
Ako je pregovaračka moć na strani radnika, postavlja se pitanje šta je to što danas radnici i poslotražioci zahtijevaju od kompanija.
''Zavisi od generacije kojoj poslotražioci pripadaju, te industrije u kojoj apliciraju za posao. Rekao bih da danas najviše traže adekvatnu platu, mogućnost napredovanja, poštovanje i mogućnost remote rada'', kaže Kadenić.
Iz Popcorn Recruiters dodaju da je kandidatima sve bitniji balans između privatnog i poslovnog života, te da kompanije idu ukorak s najnovijim trendovima i tehnologijama.
''Također, bitna im je fleksibilnost rada na daljinu, posebno za IT kandidate kojima je to postao standard, pa čak i full remote. Bonusi su također poželjni. Part-time mogućnosti su atraktivne jer se često kombinuju s freelance angažmanima'', kažu iz ove agencije.
Dodaju da još jedna od bitnih stavki jesu konkretne prilike za napredovanje, gdje se precizno definira put karijere, posebno za IT stručnjake. Dodatni plus za određene IT kandidate je atraktivnost industrije i proizvoda, te misije kompanije u koju se pojedinac može uklopiti i dugoročno raditi na razvoju proizvoda.
S druge strane i poslodavci imaju određene zahtjeve koji se ne ogledaju samo u kvalifikacijama, nego i u samom karakteru kandidata i mogućnosti uklapanja u postojeći tim i korporativnu kulturu kompanije. Kadenić ističe da kada je riječ o vještinama i znanjima koje poslodavci traže, da tu glavnu ulogu ima kombinacija hardskillsa i softskillsa.
''Možete imati najboljeg radnika na svijetu koji je vrhunski ekspert u svom polju djelovanja, ali ako njegove ljudske osobine ne odgovaraju kompanijskim vrijednostima, ne samo da se radnik neće uklopiti, već svojim postupcima može okrenuti cijelu atmosferu prema toksičnoj'', dodaje on.
Iz Popcorn Recruiters ističu da nedavna istraživanja pokazuju da su trendovi djelimično promijenjeni pogotovo uvažavajući spoljne faktore poput kriza na globalnim tržištima koje momentalno diktiraju veću ili manju potražnju za određenim kadrovima.
''Danas se to odnosi na zanimanja u industrijama koje imaju sezonske potrebe, te one koje kontinuirano zapošljavaju, osim IT industrije, koja je ove godine doživjela primjetan pad u potražnji s obzirom na izazove u poslovanju na US tržištu'', pojašnjavaju.
Pročitaj više: Pad broja zaposlenih u BiH, sve veći interes za rad u inozemstvu
Greške koje lideri i HR trebaju izbjegavati u odnosu prema zaposlenima
Rat za talente se nastavlja, kako se istaknuti među poslodavcima
Gledajući tržište BiH, dodaju da su posebno traženi kandidati s vještinama koje podržavaju rast i razvoj BPO industrije na Balkanu. Prije svega, tu se ističu komunikacijske vještine kako usmene tako i pismene.
"Osobe koje govore strane jezike, kao što su njemački, italijanski, francuski i drugi, imaju veliku prednost na tržištu rada. Poznavanje ovih jezika omogućava im obavljanje različitih poslova u okviru BPO industrije, uključujući korisničku podršku, telemarketing i administrativne zadatke'', kažu iz ove agencije.
Pored komunikacijskih, na tržištu se traže kandidati s analitičkim vještinama - analiza podataka i sposobnost donošenja informiranih odluka na temelju tih analiza igraju ključnu ulogu u mnogim aspektima BPO industrije.
''Primjetno je povećanje potrebe za stručnjacima iz područja podataka (data analysts, data scientists, data engineers, BI developers) na tržištu rada u BiH, što donosi nove prilike i izazove za radnu snagu u zemlji'', dodaju iz Popcorn Recruiters.
Značaj employer brandinga
Kako bi privukle najbolje kandidate, globalne kompanije sve veću pažnju posvećuju employer brandingu. Možemo primijetiti da je ovaj trend prisutan u BiH, gdje sve više kompanija promovira svoj odnos i brigu prema uposlenicima kroz različite aktivnosti i kampanje.
''U BiH postoji jako veliki broj kompanija koje su uradile nevjerovatan posao na polju employer brandinga, koje su na vrijeme prepoznale da se moraju prilagoditi novim vremenima, ispričati najbolje priče i kreirati sinergiju sa svojim uposlenicima. Takve kompanije zaista postižu puno bolje poslovne rezultate, što se lako može provjeriti u javno dostupnim finansijskim izvještajima'', kaže Kadenić.
Kada je riječ o budućim projekcijama razvoja tržišta rada u BiH, Kadenić ističe da će veliku prepreku i dalje činiti neusklađenost obrazovnih programa s potrebama tržišta rada, te rast neformalnih programa specijaliziranih obuka.
''Na tržištu će se pojavljivati radna mjesta za koja trenutno nemamo obučen kadar, naročito u segmentima IT i BPO industrije. I naravno, cijelo tržište će jako ovisiti o usklađivanju mnoštva zakona koji za cilj trebaju imati olakšavanje poslovanja generalno u BiH, što bi za posljedicu trebalo imati smanjenje stope nezaposlenosti'', pojašnjava Kadenić.