Aircash u Bosni i Hercegovini (BiH) ponovo je dostupan korisnicima, nakon što im je početkom godine bio ograničen pristup ovom elektronskom novčaniku zbog usklađivanja s domaćom regulativom.
Podsjećamo, ranije je na Aircash aplikaciji bilo moguće registrovati nalog - račun iz BiH, te koristiti Aircash Mastercard, ali je novčanik bio u valuti evro. Nakon što je oblast elektronskog novca zakonski regulisana te Aircashu izdata prva licenca za rad, bilo je neophodno usklađivanje s propisima te su korisnici iz BiH obaviješteni da povuku novac iz elektronskog novčanika.
Korisnicima je odnedavno omogućeno da naprave novi nalog - račun, s elektronskim novčanikom u domaćoj valuti (konvertibilna marka - BAM), te im je zatražena saglasnost za prenos sredstava s ranijeg računa na novi račun.
Čitaj više

Sve mogućnosti Aircash računa i kartice
Provjerili smo šta sve Aircash nudi korisnicima u Hrvatskoj i šta je već dostupno u Bosni i Hercegovini.
10.02.2025

Aircash dobio licencu za rad u BiH, kartice se uveliko prodaju
Direktor Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput potvrdio je da je već izdata prva licenca, ne navodeći kojem pravnom licu.
07.02.2025

Digital Money Transfer dobio dozvolu za izdavanje elektronskog novca
Kompanija Digital Money Transfer Banja Luka, vlasnik aplikacije Lova, dobila je dozvolu za izdavanje elektronskog novca, čime je postala drugi izdavalac e-novca u BiH.
02.05.2025

Fintech ekspanzija: PaySpot planira širenje u BiH
PaySpot je institucija elektronskog novca i lider platnih usluga u Srbiji. Posluje i u Crnoj Gori, a u procesu je licenciranja u Sjevernoj Makedoniji.
06.05.2025
Prilikom otvaranja računa neophodna je potvrda identiteta koju je moguće uraditi s identifikacionim dokumentima BiH.
Aircash novčanik je usluga u sklopu Aircash mobilne aplikacije koja korisniku omogućava pohranu elektronskog novca i vršenje transakcija s računa elektronskog novca.
Račun nije bankovni račun i sredstva na računu nisu uključena u sistem osiguranja depozita koje određuju propisi o pravima deponenata platnih sredstava. Korisnici nemaju pravo ni na kakvu kamatu na elektronski novac koji se nalazi na računu.
Uplata na račun
Nakon otvaranja računa možete uplatiti novac na svoj račun na tri načina: uplatom gotovine kod distributera, uplatom kreditnom ili debitnom karticom direktno u Aircash aplikaciji i prenosom s bankovnog računa.
Međutim, trenutno je dostupan samo način uplatom gotovinom, a kao distributeri na sajtu Aircasha navedeni su AC krila i iNovine. Međutim, popis lokacija na kojima je moguće izvršiti uplatu gotovine još nije dostupan.
S obzirom na to da je Aircash izdavalac kartice Mastercard koju je moguće povezati s računom i nesmetano koristiti za plaćanja, na aplikaciji još nema spiska lokacija gdje je moguće kupiti karticu, ali se navodi da će uskoro biti dostupna.
Da nastupa novo poglavlje u partnerstvu Aircasha i Mastercarda objavila je kompanija i na svom LinkedIn profilu.
"Veoma smo ponosni što nastavljamo uspješnu saradnju s Mastercardom. Od potpisivanja prvog ugovora 2021. godine, blisko smo sarađivali kako bismo korisnicima pružili brzo, sigurno i globalno prihvaćeno iskustvo plaćanja. Sada, s novim sporazumom na snazi, ulazimo u našu prvu deceniju zajedničkog rasta i inovacija", naveli su, između ostalog, iz Aircasha.
Pogodnost koju nudi Aircash Mastercard je, između ostalog, Apple Pay, što je ranije i bio jedan od osnovnih razloga zašto su korisnici koristili Aircash, s obzirom na to da Apple Pay usluga nije dostupna u BiH preko tradicionalnih bankovnih računa.
Aircash Mastercard pogodnosti:
- Poveži do pet kartica
- Bez mjesečnih naknada
- Ne moraš imati bankovni račun
- Puni karticu gotovinom
- Plaćanje uz Google ili Apple Pay
Na aplikaciji se trenutno nudi kupovina evropskih e-vinjeta u osam zemalja, te uplata na wwin račun.
Koje sve mogućnosti nudi Aircash možete čitati u našem ranijem tekstu "Sve mogućnosti Aircash računa i kartice".
Uslugu Aircash novčanika pruža društvo Aircash AC Banja Luka koje izdaje elektronski novac u skladu s odobrenjem nadzornog tijela - Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Udo Mueller, generalni menadžer Aircasha za BiH, govorio je o dolasku Aircasha u februaru za Bloomberg Adria TV.
Podsjećamo, elektronski novac zakonski je definisan samo u jednom dijelu BiH - u Republici Srpskoj, gdje je i počelo izdavanje licenci ove godine.
Za izdavanje licenci nadležna je Agencija za bankarstvo Republike Srpske. Kao što je Bloomberg Adria objavila, prva kompanija licencirana za izdavanje elektronskog novca je Aircash, dok je druga licenca izdata banjalučkoj kompaniji Digital Money Transfer, vlasniku aplikacije Lova.ba, a koja još od ranije nudi usluge digitalnog novčanika i digitalnih plaćanja.
I PaySpot - institucija elektronskog novca i lider platnih usluga u Srbiji zainteresovan je za širenje poslovanja u BiH, a prema nepotvrđenim saznanjima, u pripremi je lansiranje još jedne aplikacije za elektronski novac od jedne od domaćih kompanija.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...