PaySpot - institucija elektronskog novca i lider platnih usluga u Srbiji zainteresovan je za širenje poslovanja u Bosni i Hercegovini (BiH). Elektronski novac zakonski je definisan samo u jednom dijelu BiH - u Republici Srpskoj, gdje je i počelo izdavanje licenci.
Za izdavanje licenci nadležna je Agencija za bankarstvo Republike Srpske. Kao što je Bloomberg Adrija objavila, prva kompanija licencirana za izdavanje elektonskog novca je Aircash, dok je druga licenca izdata banjalučkoj kompaniji Digital Money Transfer, vlasniku aplikacije Lova.ba, a koja još od ranije nudi usluge digitalnog novčanika i digitalnih plaćanja.
Da su regionalne fintech kompanije zainteresovane za ulazak na tržište u BiH još ranije je poznato, a sada je to potvrdila i Aleksandra Marić Šćepanović, direktorica sektora razvoja u komapniji PaySpot iz Novog Sada.
Čitaj više

Instant transakcije u BiH izvjesne od iduće godine
Peta konferencija DDays, i, bavila se temama koje oblikuju bankarski i mikrokreditni sektor BiH.
15.04.2025

Regulacija u BiH: RS prednjači u elektronskom novcu i kriptu
Licencu za izdavanje elektronskog novca zatražila i kompanija Digital Money Transfer, vlasnik aplikacije "Lova".
13.02.2025

Aircash dobio licencu za rad u BiH, kartice se uveliko prodaju
Direktor Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput potvrdio je da je već izdata prva licenca, ne navodeći kojem pravnom licu.
07.02.2025

Sve mogućnosti Aircash računa i kartice
Provjerili smo šta sve Aircash nudi korisnicima u Hrvatskoj i šta je već dostupno u Bosni i Hercegovini.
10.02.2025

Za izdavanje elektronskog novca spremite 700.000 KM i hrpu papira
Agencija za bankarstvo u RS izradila je nacrte 13 podzakonskih akata i instrukcija.
04.09.2024

Kriptovalutama u BiH možete da kupite skoro sve
Telefoni, računari, zlato i gorivo samo su neki od proizvoda koje možete da platite kriptovalutama
18.10.2022
PaySpot, osim u Srbiji, posluje i u Crnoj Gori, a Marić Šćepanović je nedavno istakla da su u procesu licenciranja u Sjevernoj Makedoniji.
"Čestitam Aircashu na licenci, upoznati smo i s radom Lova.ba. Ideja jeste da se PaySpot širi regionalno. Mi ovdje (op.a. u BiH) planiramo isto da apliciramo za neku vrstu licence, ali čekamo podzakonske akte kako bi na adekvatan način primjenili to što možemo i znamo da radimo. Nadamo se daljnjem usklađivanju regulative u oba entiteta, to bi značilo definitivno svima. Nadamo se da možda postanemo jedan od aktivnih učesnika ovdje na vašem tržištu", rekla je Marić Šćepanović nedavno na panelu Elektronski novac u Republici Srpskoj - 12 mjeseci poslije, a koji je održan u okviru pete DDays konferencije koja se bavi temama koje oblikuju finansijski sektor BiH.
Aleksandra Marić Šćepanović, PaySpot (DDays konferencija)
PaySpot je osnovan 2015. godine u Srbiji kao startup kompanija koja je razvila svoja rješenja i počela sa radom kao platna institucija. U međuvremenu, logičan slijed je bio da postanu institucija elektronskog novca i počeli su da se bave kartičnim biznisom, izdavanjem platnih kartica, vaučera... Danas su i institucija elektronskog novca sa preko 150 zaposlenih, sopstvenim IT razvojem aplikacija i mrežom od oko 1.700 uplatnih mjesta širom Srbije i preko dva miliona transakcija mjesečno.
"Sada smo u procesu nastavka rasta, strategija je bila da se orjentišemo ka građanima, ka pravljenju rješenja za plaćanje računa. Okrenutimo smo ka pravljenju platnih rješenja za parking servise, pametne gradove, javna preduzeća, kurirske službe. Imamo instant plaćanja koja su veoma korisna za sve građane. Treba preuzimati dobre stvari iz regije, u Srbiji je izuzetno uspješan bio projekat instant plaćanja", poručila je Marić Šćepanović.
Lova priprema svoju karticu
Boris Majstorović, direktor kompanije Digital Money Transfer Banja Luka, koja je razvila aplikaciju Lova, dodao je da su aplicirali za licencu za izdavanje elektronskog novca u RS jer su već pozicionirani kao pouzdan brend u BiH po pitanju digitalnih finansija.
"Licenca će nam omogućiti da novac sa Lova novčanika korisnik može da troši bilo gdje u svijetu. Planiramo povećati mrežu saradnika, trgovaca i drugih partnera koji imaju digitalne usluge za ponuditi, imamo saradnju sa telekom operaterima, komunalnim preduzećima, tražimo saradnika i među osiguravajućim društima i bankama za proizvode koji se mogu plasirati putem aplikacije", naveo je Majstorović i dodao da im je cilj da imaju mulifunkcionalnu aplikaciju u koju je integrisano više usluga.

Lova je trenutno u top 10 finansijskih aplikacija u BiH, dodao je, što smatra dokazom da tržištu treba ovakav prozvod. "Planiramo da imao svoju karticu koja će biti vezana za Lova novčanik i da širimo mrežu trgovaca koji će vršiti prihvat elektronskog novca. Cilj nam je da dođemo do 5.000 trgovaca. Težimo da postanemo i jedan od učesnika u tradicionalnom platnom prometu u ovoj godini", naglasio je Majstorović.
Fintech mora biti siguran i regulisan, a istovremeno inovativan i fleksibilan i taj balans, prema riječima Majstorovića, ne smije da se naruši. "Ne smijemo dozvoliti da sigurnost i regulacija nadvlada nad inovavativnosti i flesibilnošću i obrnuto", poručio je.
Aircash u BiHUdo Müller, CEO Aircash GMBH, rekao je da mu je zadovoljstvo što su postali prvi licencirani izdavalac elektronskog novca u BiH. Proces licenciranja je ocijenio zahtjevnim, ali je istakao da im je pomoglo iskustvo koje su u vezi s tim već imali u EU. "Veoma je važno da imamo daljnji dijalog s regulatorom", rekao je Müller. Precizirao je da pripemaju početak rada u BiH. "Vjerujemo da internacionalni proizvod treba da bude proilagođen lokalnim potrebama i pripremamo to i početak rada na lokalnom tržištu".
|
Ove godine novi zakon o platnim uslugama
Snježana Rudić, pomoćnik ministra finansija Republike Srpske, rekla je da je izradom Zakona o elektronskom novcu ne samo otvoreno tržište platnih usluga i pomjerena granica za nove pružaoce ovih usluga i modele plaćanja, već i prepoznato ono što na tržištu već postoji i usmjereno ka najboljim prksama.
"Trebamo edukovati stanovništvo, ponuditi tu novu uslugu građanima, radujemo se novim prožaocima usluga i Aircashu kao stranom kapitalu koji je došao, a isto tako i domaćim subjektima, i očekujemo da svoju djelatnost rade u interesu građana", istakla je Rudić.
Dodala je da će u ovoj godini biti kreiran nacrt novog zakona o platnim uslugama.
Merima Mahmutović, predsjednica Izvršnog odbora, EWPN, izrazila je nadu da će Ministarstvo finansija u Federaciji BiH krenuti istim stopama i donijeti zakone za oblast elektronskog novca u tom entitetu.
Dodala je da smatra da će SEPA i TIPS značajo promijeniti platni sistem u BiH i omogućiti nam da uhvatimo korak sa drugim tržištima. Važno je, istakla je, da regulativa ne ostane samo slovo na papiru, već da je prati i paksa.