Guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine, Jasmina Selimović, na Petoj konferenciji DDays naglasila je stabilnost bankarskog sektora u našoj državi i istakla da bi BiH trebala ubrzati usklađivanje sa evropskim regulativama, posebno u oblasti SEPA (Single Euro Payments Area) i instant plaćanja (TIPS).
Selimović je najavila planove za modernizaciju i digitalizaciju do 2027. godine, te potrebu za osnivanjem Fonda za restrukturiranje.
"Centralna banka Bosne i Hercegovine je izradila strateški plan za period 2025-2027. godina kojim smo predvidjeli modernizaciju, digitalizaciju i da postanemo institucija koju ništa ne može da iznenadi", dodala je Selimović.
Ukazala je na potrebu osnivanja Fonda za restrukturiranje u BiH koji bi pomogao bankama u kriznim situacijama. Također, poručila je da će Centralna banka do kraja godine nastojati završiti sve procedure za ulazak BiH u SEPA, što će omogućiti jeftinije prekogranične transakcije. Što se tiče TIPS sistema za instant plaćanja, kako je navela, planira se njegova primjena iduće godine nakon testne faze.
Ocijenila je finansijsku pismenost u BiH nedovoljnom, naglasivši potrebu za većim angažmanom banaka i prosvjete u ovom procesu.
Peta konferencija DDays, održana u utorak Banjoj Luci, bavila se ključnim temama koje oblikuju bankarski i mikrokreditni sektor BiH i globalna tržišta. Tema ovogodišnje konferencije bila je "Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje".
Elektronski novac u RS
Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija Republike Srpske, govorila je o zakonodavnim okvirima koji su omogućili izdavanje prve licence za elektronski novac kompaniji Aircash, dok su i drugi fintech akteri poput Lova i PaySpot najavili proširenje poslovanja.
DDays konferencija u Banjoj Luci
Na panelu o digitalizaciji, viceguverner Emir Kurtić ukazao je na značaj ubrzane implementacije SEPA i TIPS usluga, dok su predstavnici banaka, poput Mile Todorovića iz Addiko banke, naglasili potrebu za promjenom svijesti klijenata o digitalnim uslugama. Takođe, svi učesnici su se složili da je sigurnost podataka u digitalnim transakcijama ključna za uspjeh.
"Posljednji smo u regiji što se tiče SEPA, trebamo se probuditi", poručio je Kurtić i dodao da važnu ulogu ima i uvođenje elektronskog potpisa čija se implementacija treba ubrzati.
U vezi s primjenom ESG kriterijuma, Miloš Grujić iz Grant Thorntona naveo je da banke mogu ubrzati implementaciju ESG standarda ako počnu nuditi povoljnije kamate za privredu koja ih primjenjuje.
Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, istakao je da banke imaju odgovornost za upravljanje rizicima, uz napomenu da je to i odgovornost regulatora. Dodao je da su mjere donijete od strane regulatora bile efikasne, čime je sektor stabilan i otporan, s adekvatnošću kapitala koja je znatno iznad minimalnih 12 posto.
Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, složio se da bez zajedničkog djelovanja nema rezultata, naglasivši da su mjere koje su donesene tokom rasta kamatnih stopa u Evropi dale odlične rezultate. Također, ukazao je na neusaglašenost propisa među entitetima, uz nadu da će doći do promjena.
"Mjere koje smo donosili kada su kamate u Evropi rasle su dale odlične rezultate, mi danas imamo kamate koje su na nivou iz 2019. godine", naveo je Mahmuzić
Investicioni panel se fokusirao na diversifikaciju investicija, a stručnjaci su savjetovali ulaganje u akcije velikih kompanija i nekretnine, dok su kriptovalute označene kao volatilna, ali potencijalno isplativa imovina.
Konferencija je potvrdila da su stabilnost bankarskog sistema, regulatorne promjene i digitalizacija ključni faktori za budućnost financijskog sektora u BiH, a instant transakcije i digitalne usluge predstavljaju put ka modernizaciji sektora.