Kompanija Digital Money Transfer Banja Luka, vlasnik aplikacije Lova, dobila je dozvolu za izdavanje elektronskog novca, čime je postala drugi izdavalac e-novca, nakon što je prvi u Bosni i Hercegovini (BiH) za taj posao licenciran Aircash.
Agencija za bankarstvo Republike Srpske je dozvolu za izdavanje elektronskog novca podnosiocu Digital Money Transfer izdala 29. aprila, a ova kompanija će pored izdavanja e-novca, obavljati i druge povezane usluge, platne usluge i djelatnosti na način i u obimu kako je to propisano Zakonom o elektronskom novcu.
Podsjećamo, Digital Money Transfer, putem aplikacije Lova nudi usluge digitalnog novčanika i digitalnog prenosa novca. Nakon što je zakonom propisano da moraju imati licencu za rad, među prvima, još u novembru prošle godine, zatražili su od Agencije za bankarstvo RS da budu izdavalac elektronskog novca.
Čitaj više

Regulacija u BiH: RS prednjači u elektronskom novcu i kriptu
Licencu za izdavanje elektronskog novca zatražila i kompanija Digital Money Transfer, vlasnik aplikacije "Lova".
13.02.2025

Aircash dobio licencu za rad u BiH, kartice se uveliko prodaju
Direktor Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput potvrdio je da je već izdata prva licenca, ne navodeći kojem pravnom licu.
07.02.2025

Instant transakcije u BiH izvjesne od iduće godine
Peta konferencija DDays, i, bavila se temama koje oblikuju bankarski i mikrokreditni sektor BiH.
15.04.2025

Kriptovalutama u BiH možete da kupite skoro sve
Telefoni, računari, zlato i gorivo samo su neki od proizvoda koje možete da platite kriptovalutama
18.10.2022
Boris Majstorović, direktor kompanije Digital Money Transfer, rekao je nedavno na konferenciji DDays da su aplicirali za licencu za izdavanje elektronskog novca u RS jer su već pozicionirani kao pouzdan brend u BiH po pitanju digitalnih finansija.
"Licenca će nam omogućiti da novac sa Lova novčanika korisnik može da troši bilo gdje u svijetu. Planiramo povećati mrežu saradnika, trgovaca i drugih partnera koji imaju digitalne usluge za ponuditi, imamo saradnju sa telekom operaterima, komunalnim preduzećima, tražimo saradnika i među osiguravajućim društima i bankama za proizvode koji se mogu plasirati putem aplikacije", naveo je Majstorović i dodao da im je cilj da imaju mulifunkcionalnu aplikaciju u koju je integrisano više usluga.
Boris Majstorović, Snježana Rudić i Aleksandra Marić Šćepanović (DDays konferencija)
Lova je trenutno u top 10 finansijskih aplikacija u BiH, dodao je, što smatra dokazom da tržištu treba ovakav prozvod. "Planiramo da imao svoju karticu koja će biti vezana za Lova novčanik i da širimo mrežu trgovaca koji će vršiti prihvat elektronskog novca. Cilj nam je da dođemo do 5.000 trgovaca. Težimo da postanemo i jedan od učesnika u tradicionalnom platnom prometu u ovoj godini", naglasio je Majstorović.
Oblast elektronskog novca nije zakonski regulisana u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), dok je, s druge strane, regulisana u Republici Srpskoj (RS). Nejednaka regulacija pomenutih oblasti ne sprečava kompanije da posluju na cijeloj teritoriji BiH, ali pravi razliku između entiteta u smislu (ne)povoljne lokacije za poslovanje.