Vlada Republike Srpske utvrdila je Nacrt zakona o elektronskom novcu kao regulatorni odgovor na pojavu savremenih finansijskih usluga na međunarodnom tržištu, s ciljem stvaranja pravnih preduslova za njihov razvoj na domaćem tržištu putem osnivanja i poslovanja društva za izdavanje elektronskog novca.
"Uređivanjem poslova izdavanja i otkupa elektronskog novca zakonom se postavljaju sigurne osnove za korišćenje digitalnog oblika novca ne samo u svakodnevnom načinu života građana, već i za efikasnije i ekonomičnije poslovanje privrednih subjekata", navode u Vladi.
Imajući u vidu da izdavanje elektronskog novca predstavlja novu finansijsku uslugu na domaćem tržištu platnih usluga, nacrtom zakona su predloženi odgovarajući kvalitativni zahtjevi u pogledu vlasničke i upravljačke strukture privrednih društava koja se namjeravaju baviti ovom djelatnošću.
Nacrt zakona biće upućen na razmatranje i usvajanje Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Izdavanje elektronskog novca znači otvaranje online banke
Izvršni direktor u kompaniji Digital Asset Management Banjaluka Boris Majstorović kaže za Bloomberg Adriju da ih zakon jako interesuje.
"Želja nam je da budemo među prvima koji će dobiti dozvolu Agencije za bankarstvo Republike Srpske, što neće biti nimalo lako, jer institucija elektronskog novca je faktički mala online banka", ističe Majstorović.
Osnivači Digital Asset Managementa već imaju firmu koja se bavi elektronskim transakcijama - Digital Money Transfer i brend Lova, o kojem je Bloomberg Adrija već pisala u tekstu Kriptovalutama u BiH možete da kupite skoro sve.
"Voljeli bismo da se nastavimo još ozbiljnije baviti tim", poručio je Majstorović.
Aplikacija LOVA je novi instrument za brza, jednostavna i instant online plaćanja. Osim različitih plaćanja, preko LOVE može da se šalje i prima novac te integrišu mnogi servisi u tu aplikaciju.