Banke u Republici Srpskoj (RS) uskoro će morati da mijenjaju pravila rada, što bi moglo da utiče na njihove prihode s obzirom na to da im se namjerava zabraniti da naplaćuju određene naknade svojim klijentima. Nova pravila uvode se i za druge učesnike na finansijskom tržištu - investicione fondove.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 92. sjednici, u Banjaluci, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske, a kako su naveli u saopštenju, cilj je dodatno usaglašavanje s relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira RS s regulativom Evropske unije.
"Zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga", istakli su u saopštenju.
Čitaj više
Vujić prinuđen da gasi Invictus, nepoznata sudbina ATV-a
Najavljene tužbe protiv banaka zbog gašenja računa.
17.10.2024
Agencija za bankarstvo FBiH propisala mjere za ublažavanje posljedica poplava
Cilj ublažavanje i izbjegavanja negativnih ekonomskih posljedica i omogućavanje oporavka za građane, privredu...
09.10.2024
CBBiH uvodi jedinstvenu naknadu za obavljanje platnih transakcija
Naknada po transakciji za učesnike u BPRV biće 2,05 KM.
08.10.2024
Da li će banke u BiH sniziti cijene svojih usluga?
Odluka CBBiH na snagu treba stupiti 1. novembra.
29.10.2024
Izmjena Zakona o bankama iščekivala se od ljetos, nakon što su uvedene sankcije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za sedam lica i kompanija iz Republike Srpske, a kojima su onda banke zatvarale račune. Obračun s bankama najavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno nakon što su računi zatvoreni i firmama koje su osnovali radnici ranije sankcionisanih kompanija, a koji su na taj način namjeravali da nastave da rade dosadašnje poslove.
Banke s većim apetitima rizika biće pod lupom Agencije
U nacrtu Zakona predložene su izmjene pojedinih pojmova, kao npr. pojam povezanih lica, unaprijeđene su i izmijenjene odredbe iz oblasti restrukturiranja i likvidacije banaka, a Agenciji za bankarstvo se, kao mjere redovne kontrole, daju ovlašćenja nalaganja bankama s većim apetitima rizika i većih kapitalnih zahtjeva od zakonskih minimuma.
Banke će moći da izdaju elektronski novac
U skladu sa Zakonom o elektronskom novcu bankama je dozvoljeno izdavanje elektronskog novca, te propisan način zaključivanja ugovora u elektronskom obliku.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske utvrdila je u junu prošle godine Nacrt zakona o elektronskom novcu kao regulatorni odgovor na pojavu savremenih finansijskih usluga na međunarodnom tržištu, s ciljem stvaranja pravnih preduslova za njihov razvoj na domaćem tržištu putem osnivanja i poslovanja društva za izdavanje elektronskog novca.
Zakon je u prijedlogu usvojen krajem 2023. godine i njime je definisano da će elektronski novac moći da izdaju banke, mikrokreditne organizacije, posebna društva registrovana za te poslove, pa čak i javne institucije, gradovi i opštine.
Investicioni fondovi moći će da kupe kreditne portfelje
Izmjenama zakona predlaže se i omogućavanje prodaje kreditnog portfelja fizičkih lica ne samo drugim bankama, nego i investicionim fondovima koji su za takva ulaganja dobili dozvolu Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske.
Vlada namjerava zabraniti bankama da naplaćuju više vrsta naknada
S ciljem zaštite korisnika bankarskih usluga, navode u Vladi, uvodi se zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za "vođenje" kreditne partije te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu.
"Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama biće stvorene pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga u Republici Srpskoj, efikasnije i ekonomičnije pružanje usluga banaka kroz zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te stvorene regulatorne pretpostavke daljnjeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini", poručili su iz Vlade.
S obzirom na to da je Vlada utvrdila Nacrt izmjena Zakona o bankama, očekuje se da on stigne pred Narodnu skupštinu Republike Srpske koja treba da ga potvrdi. Nakon toga Vlada treba da izradi Prijedlog izmjena Zakona o bankama. Ako ove izmjene budu išle po hitnoj proceduri i bez javne ili stručne rasprave, moguće je da nove odredbe stupe na snagu već od početka iduće godine.