Banke u Republici Srpskoj (RS) uskoro više neće moći da naplaćuju naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za "vođenje" kreditne partije, naknadu za potvrđivanje stanja, tj. salda na računu nakon zahtjeva klijenta ili nakon svake promjene stanja računa, nezavisno od medija putem kojeg klijent upućuje zahtjev te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske, a kao razloge za izradu ovog zakona je navela dodatno usklađivanje s relevantnim propisima Evropske unije (EU), uz uvažavanje dostignutog stepena razvoja bankarskog sektora, u cilju očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira s regulativom EU, otklanjanje nedostataka važećih normi zakona, uočenih njegovom primjenom i veću zaštitu prava korisnika finansijskih usluga.
"U oblasti zaštite prava korisnika finansijskih usluga, Zakonom je zabranjeno banci da ugovara i naplaćuje: naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za "vođenje" kreditne partije, naknadu za potvrđivanje stanja, tj. salda na računu nakon zahtjeva klijenta ili nakon svake promjene stanja računa, nezavisno od medija putem kojeg klijent upućuje zahtjev, naknadu za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca", saopšteno je iz Vlade RS.
Čitaj više

Banke od sutra mogu odobriti olakšice klijentima pogođenim poplavama
Privremene mjere, koje je Agencija za bankarstvo RS usvojila s s ciljem ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica, stupaju na snagu sutra, 23. aprila.
22.04.2025

Banke u RS: Nova i NLB lideri, Addiko i BPŠ bilježe pad dobiti
Banke u Republici Srpskoj (RS) lani su ostvarile neto dobit od 247 miliona maraka, što je za 31 odsto više u odnosu na 2023. godinu (189 miliona KM).
15.03.2025

Ultimatum bankama u RS: Vratite depozite, zatvorićemo vas
Banke u Republici Srpskoj iznijele su u inostranstvo oko milijardu maraka depozita institucija i građana i u narednom periodu posebno ćemo se baviti njihovim radom, rekao je Milorad Dodik.
23.01.2025

Depoziti u R. Srpskoj i mogući efekti Dodikovih prijetnji bankama
Banke u Republici Srpskoj na kraju septembra prošle godine imale su 8,1 milijardu maraka depozita.
22.01.2025

Krenuo obračun s bankama u RS: Veći nadzor, zabrana naplate naknada...
Banke će moći da izdaju elektronski novac.
31.10.2024
U postupku automatskog donošenja odluka u kreditnom procesu Zakonom je propisana obaveza banci da obezbijedi da automatsko donošenje odluka u cijelosti odražava kreditnu politiku banke i da se njegovo korišćenje oglašava u skladu s odredbama zakona koje se odnose na zaštitu korisnika finansijskih usluga. S ciljem zaštite klijenta, propisano je da u slučaju da klijent nije zadovoljan odlukom donesenom u postupku automatskog donošenja odluka, može podnijeti zahtjev kreditnom odboru banke da preispita ovu odluku.
Depositphotos
Korišćenja referentne kamatne stope
Takođe, Zakonom je regulisano pitanje eventualnog prestanka objavljivanja, odnosno korišćenja referentne kamatne stope. Ako banka nije u svoje ugovore unijela zamjensku stopu za postojeće referentne kamatne stope, a u slučaju eventualnih neočekivanih dešavanja, te privremene nemogućnosti korišćenja referentne kamatne stope, da bi ugovor ostao na snazi, neophodno je primijeniti određenu kamatnu stopu.
"Zbog navedenog, dato je ovlašćenje Agenciji za bankarstvo Republike Srpske da u takvoj situaciji odredi referentnu kamatnu stopu ili neki drugi promjenjivi element koji bi se koristio za utvrđivanje visine promjenjive kamatne stope", navode iz Vlade.
Osim zaštite korisnika finansijskih usluga, Zakonom se posebno mijenjaju područja u kojima su prisutne manjkavosti koje je potrebno otkloniti u pravcu jačanja odredaba kojima se uređuje korporativno upravljanje, kupoprodaja plasmana, zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te dodatne mjere nadzora Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Smanjuje se stopa adekvatnosti kapitala
Dalje, Zakonom je predloženo postepeno smanjenje stope adekvatnosti regulatornog kapitala, koju je banka dužna da održava, sa 12 odsto na 10 odsto i to počevši od 31. decembra 2026. godine.
"Ova stopa prema standardima Evropske unije iznosi osam odsto, a njene izmjene u Republici Srpskoj, prema procjenama Agencije za bankarstvo, neće uticati na stabilnost bankarskog sektora. Navedeno rješenje će doprinijeti većem plasmanu kredita i rastu investicija u sektoru stanovništva, privrede i javnog sektora", ističu iz Vlade.

Takođe, Zakonom su unaprijeđene odredbe o restrukturiranju u pravcu njihovog dodatnog usklađivanja s relevantnim propisima Evropske unije, radi preduzimanja mjera koje treba da spriječe ili ublaže nastupanje kriznih situacija kod pojedinačne banke, ili bankarskog i finansijskog sistema u cjelini, a samim tim i obezbijede efikasno restrukturiranje banke koja ne može ili vjerovatno neće moći nastaviti da posluje.
Predstavnici Ministarstva finansija Republike Srpske, dodaje se u saopštenju, održali su više sastanaka s predstavnicima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, na kojima su dodatno razmotrena rješenja utvrđena Nacrtom zakona, analizirajući primjedbe i sugestije dostavljene od Udruženja banaka BiH i pojedinačnih banaka, na osnovu čega je izrađen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske.
Podsjećamo, Nacrt pomenutih zakonskih izmjena usvojen je nakon što je obračun s bankama najavio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. To je uslijedilo nakon što su računi zatvoreni firmama koje su osnovali radnici ranije sankcionisanih kompanija od SAD-a.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske treba da bude usvojen i u Narodnoj skupštini RS i da prođe Vijeće naroda RS, nakon čega slijedi objava u Službenom glasniku i stupanje na snagu.