Regulacija određenih oblasti u Bosni i Hercegovini (BiH) za mnoge je enigma zbog komplikovanog uređenja i postojanja više nivoa zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. Tako, na primjer, oblast elektronskog novca nije zakonski regulisana u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), dok je, s druge strane, regulisana u Republici Srpskoj (RS) i izdata je prva licenca kompaniji Aircash. Isto je i s regulacijom kriptovaluta, gdje su u legislativu u RS uvedeni pružaoci usluga povezanih s virtuelnim valutama, dok u FBiH još nema zakonskog rješenja koje bi prepoznalo sve kripto entuzijaste.
Nejednaka regulacija pomenutih oblasti ne sprečava kompanije da posluju na cijeloj teritoriji BiH, ali pravi razliku između entiteta u smislu (ne)povoljne lokacije za poslovanje.
Kompanija s licencom / dozvolom za rad u RS može nesmetano da radi u FBiH
Jedna od kompanija koja već duže radi u sferi elektronskog novca u BiH je Digital Money Transfer Banja Luka. Razvili su aplikaciju za transfer novca "Lova". Nakon što je zakonom propisano da moraju imati licencu za rad, zatražili su je od Agencije za bankarstvo RS i čekaju odluku regulatora.
Čitaj više
![Aircash dobio licencu za rad u BiH, kartice se uveliko prodaju](/data/images/2024-04-16/58855_aircash-3_kf.jpg)
Aircash dobio licencu za rad u BiH, kartice se uveliko prodaju
Direktor Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput potvrdio je da je već izdata prva licenca, ne navodeći kojem pravnom licu.
07.02.2025
![Sve mogućnosti Aircash računa i kartice](/data/images/2025-02-10/76969_aircash-3-bloomberg-adria_kf.jpg)
Sve mogućnosti Aircash računa i kartice
Provjerili smo šta sve Aircash nudi korisnicima u Hrvatskoj i šta je već dostupno u Bosni i Hercegovini.
10.02.2025
![Ćosić za Bloomberg Adriju: Aircash ove godine stiže u BiH](/data/images/2024-04-16/58861_hrvoje-cosic-2_kf.jpg)
Ćosić za Bloomberg Adriju: Aircash ove godine stiže u BiH
Osim BiH, širenje u 2024. godini Aircash planira i na tržišta Srbije, Crne Gore, Albanije...
17.04.2024
![Za izdavanje elektronskog novca spremite 700.000 KM i hrpu papira](/data/images/2024-09-02/68590_elektronski-novac_kf.jpg)
Za izdavanje elektronskog novca spremite 700.000 KM i hrpu papira
Agencija za bankarstvo u RS izradila je nacrte 13 podzakonskih akata i instrukcija.
04.09.2024
![Kompanije iz regije zainteresovane da izdaju elektronski novac u BiH](/data/images/2024-04-04/58080_elektronski-novac_kf.jpg)
Kompanije iz regije zainteresovane da izdaju elektronski novac u BiH
Ima interesovanja kompanija iz BiH, Srbije, Hrvatske za elektronski novac, kaže za Bloomberg Adriju direktor ABRS Srđan Šuput.
05.04.2024
Boris Majstorović, direktor kompanije Digital Money Transfer, kaže da su društva koja se bave elektronskim novcem i do sada bez problema mogla da rade na cijeloj teritoriji BiH.
"Sada kada je ova oblast regulisana u Republici Srpskoj, neophodna je licenca Agencije za bankarstvo Republike Srpske da biste mogli da izdajete elektronski novac na teritoriji Republike Srpske. S druge strane, nastavljate nesmetano da radite na teritoriji Federacije BiH sve dok ta oblast ne bude zakonski regulisana i u tom entitetu. Tada će za nastavak rada biti potrebno da se ispune uslovi propisani u FBiH", pojašnjava Majstorović za Bloomberg Adriju.
Kad ova oblast bude regulisana i u Federaciji BiH, Majstorović smatra da će funkcionisati kao i s bankama, odnosno da će kompanije iz jednog entiteta morati da osnivaju poslovnicu u drugom entitetu i da dobiju licencu nadležne agencije za taj entitet.
Osiguravanje licence u Bosni i Hercegovini je značajan korak ka misiji Aircasha da digitalne transakcije učini bržim, jednostavnijim i pristupačnijim za sve, rekao je Udo Muller, izvršni direktor Aircash CE GmbH. O planovima u BiH govorio je za Bloomberg Adria TV. |
S obzirom na to da je Aircash kao izdavaoca elektronskog novca licencirala Agencija za bankarstvo Republike Srpske, pitali smo Agenciju za bankarstvo FBiH (FBA) da li ova kompanija može poslovati na teritoriji Federacije, a iz odgovora proizilazi da nemaju nadležnosti za ovu oblast.
Odredbama Zakona o Agenciji za bankarstvo FBiH propisane su nadležnosti Agencije, a koje obuhvataju obavljanje nadzora nad poslovanjem subjekata bankarskog sistema Federacije Bosne i Hercegovine.
"Subjekti bankarskog sistema Federacije Bosne i Hercegovine u smislu navedenog zakona su banke, bankarske grupe, razvojne banke, mikrokreditne organizacije, lizing društva, faktoring društva, mjenjači i druge finansijske organizacije za koje je zakonom propisano da posluju pod nadzorom Agencije", ističu u FBA.
Slijedom navedenog, za društva koja se, prema važećim zakonskim propisima, ne smatraju subjektima bankarskog sistema, izdavanje instrukcija i mišljenja za rad, u smislu usklađenosti poslovanja s važećim zakonskim propisima, nije u nadležnosti Agencije.
"Naglašavamo da, prema važećim zakonskim propisima u Federaciji BiH (Zakon o unutrašnjem platnom prometu i Zakon o deviznom poslovanju), poslovi platnog prometa (unutrašnjeg i međunarodnog) se mogu izvršavati isključivo u okviru institucija koje su zakonom prepoznate kao nosioci platnog prometa, odnosno institucija koje su ovlaštene za obavljanje ove vrste poslova, a to su banke i u jednom dijelu ovlaštena preduzeća za poštanski saobraćaj u zemlji", ističu u Agenciji.
Takođe, pored navedenih ovlaštenih organizacija, dodaju da i Centralna banka BiH obavlja poslove unutrašnjeg platnog prometa i oni se izvršavaju u skladu s propisima Centralne banke.
Skrenuli su pažnju da, prema odredbama Zakona o Agenciji za bankarstvo, nisu ovlašteni za donošenje zakona i propisivanje regulatornog okvira za platni promet.
Za regulatorni okvir nadležni su Vlada i Parlament u FBiH, koji za sada nisu izlazili s najavama eventualnog uređenja oblasti elektronskog novca i kriptovaluta.
Kriptovalute u RS regulisane prije dvije godine
Podsjećamo, kriptovalute su zakonski regulisane u jednom dijelu BiH, u Republici Srpskoj, 2023. godine i od tada nadležna Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS izdaje dozvole subjektima koji ispune uslove za obavljanje poslova u vezi s virtuelnim valutama.
U Republici Srpskoj pružalac usluga povezanih s virtuelnim valutama dužan je da u roku od 30 dana od dana osnivanja dostavi KHOV obavještenje o pružanju tih usluga i da zatraži upis u evidenciju. Tek nakon upisa u registar pružalaca pomenutih usluga može da radi.
Trenutno je registrovano šest društava koja imaju dozvolu da obavljaju poslove u vezi s kriptovalutama, a među njima i jedan slučaj gdje su osobe s prebivalištem u FBiH registrovale kompaniju u RS da bi mogle da se bave ovim poslom.
Registrovane kriptomjenjačnice mogu bez problema da koriste svi koji se verifikuju s važećim dokumentom iz BiH.