Telefoni, računari, zlato i gorivo samo su neki od proizvoda koje možete da platite kriptovalutama u Sarajevu, Banjaluci, Gradišci, Cazinu, Sanskom Mostu i drugim gradovima u BiH, kao i na mnogobrojnim online platformama.
Bitcoinom, Ethereumom, Litecoinom, Bitcoin Cashom, Tetherom i Ethereum Classicom, osim mnoštva različitih proizvoda, možete da platite i mnogobrojne usluge, od zubarskih intervencija do hemijskog čišćenja odjeće.
Aplikaciju LOVA, kojom možete da plaćate kriptovalutama u BiH, razvila je kompanija Digital Assets Management iz Banjaluke, koja je kreator i prve kripto berze i kripto mjenjačnice u BiH - Balkan Crypto Exchange (BCX).
Iz te kompanije za Bloomberg Adriju kažu da je LOVA novi instrument za brza, jednostavna i instant plaćanja.
"LOVA omogućuje da u BiH, na više od 80 lokacija, možete da platite bilo šta kriptovalutama. Plaćanje ide puno brže, jeftinije i 24 sata, sedam dana u sedmici, za razliku od situacija kada sve ide preko banaka. Pored toga što na aplikaciji može da se kupi i proda Bitcoin, možete da platite ručak ili parking, da kupite životno osiguranje… Mi smo otvoreni za usluge trećih lica, za razliku od banaka koje nude svoje usluge", ističu u navedenoj kompaniji.
Bitcoinom ili nekom od drugih kriptovaluta možete da platite i kafu u kafiću, frizera, usluge u kozmetičkom salonu, taxi, turistički aranžman, pa čak i zdravstvene usluge u pojedinim klinikama i optičarskim radnjama.
Plaćanje kriptovalutama prihvatile su i štamparije, benzinske pumpe, rent a car agencije, prodavnice mješovite robe, zlatare, knjigovodstvene agencije, servisi mobilnih telefona, apoteke, fotografske radnje, teretane…
Za sada su na mapi lokacija gdje može da se plaća kriptom Sarajevo, Banjaluka, Bijeljina, Gradiška, Sanski Most, Cazin, Ilidža, Čelinac, Srbac, Laktaši, Kotor Varoš, Mrkonjić Grad te više online servisa koji su dostupni svima u BiH.
Dodaju da, preko LOVE, naprimjer, možete da kupite pretplatu za Bloomberg te da nema potrebe da idete u banku i vršite uplatu.
"Mi to zovemo spoljni servisi, a to znači i da možete dopuniti telefon za sve operatere u BiH, kupiti bonove, ne morate ići na kiosk. Mi smo dostupni na mjestima koja nisu pokrivena bankama", kažu u Digital Assets Managementu.
Osim različitih plaćanja, preko LOVE može da se šalje i prima novac, integrišu mnogi servisi u tu aplikaciju. "Neko vam pošalje novac koji možete da podignete na benzijskoj pumpi u nekom malom mjestu ili u lokalnoj trgovini".
Zamjenik direktora i rukovodilac sektora informaciono-tehničke podrške i razvoja Boris Majstorović pojašnjava da ova kompanija pokušava da svjetske trendove dovede u BiH.
"Nudimo brže usluge, a ne da platite u petak pa čekate ponedjeljak da sistem profunkcioniše, želimo da novac odmah stiže, nema troška vođenja računa. Mi samo naplaćujemo kad se novac prenosi s jedne tačke na drugu. Nemamo fiksne troškove i naše provizije su manje od onih u bankama", poručuje Majstorović.
Više: Kripto svijet u BiH: BCX pionir koji krči put digitalnoj imovini
U BCX-u ističu da, osim što kupujete, možete i da donirate putem kriptovaluta, a u tom slučaju ne naplaćuju provizije.
"Imamo opciju da nam se javi humanitarno udruženje i otvorimo im digitalni novčanik da mogu primati donacije u kriptovalutama. Za njih ne naplaćujemo provizije konverzije. Prikupljali smo tako donacije za pogođene zemljotresom i donirali Crvenom krstu u Hrvatskoj, koji ima kripto novčanik, dok smo u BiH donaciju isplatili u KM. Ovim se otvara prostor da jednostavnije donirate, a da ne idete preko deviznog računa. Nastojimo razvijati i tu društvenu komponentu projekta", poručuju iz BCX-a.